bugün

hiç rastlamadığım fakat tv sayesinde varlığını öğrendiğimiz, öküz gibi beslenmekten yürüyemeyecek hale gelmiş hayvanatlardır.
(bkz: garfield)
gözlerinin önünde farelerin ellerini kollarını ve kuyruklarını sallaya sallaya gezebildiği, özel yemekleri sahiplerince burunlarının dibine ikram edilen, karınlarına doyurmak adına avlanmak nedir bilmeyen, farelerin kıçlarıyla güldüğü kedidir.
tv karşısında sabah akşam göt-göbek büyüten insanlara benzerler.
florya'daki sokak kedileri. hemen hepsi obez. önce hamile sanmıştım bir ikisini meğer fazla beslenmekten şişmiş hayvanlar. hayır bir de öyle sevimliler ki... devrildikleri vakit denge tutturma şansları pek yok, anında yığılıyorlar sağ yana. ya da atlayacaklar mı çöp kutusuna, bir hamlede olmuyor alışıldığı gibi. önce kaldırıma çıkıyor, biraz bakıyor sanırım mesafeyi hesaplıyor falan. ama en komiği yattıkları yerden kalkmaya niyetlendiğinde atlara benzer bir kalkış stilleri var. tek ön ayağından destek alarak diğer ön ayağını kaldırıyorlar önce, sonra arka ayaklarıyla bedenlerini kaldırıyorlar. öyle bir şey kovaladıkları falan da yok sıklıkla çimenler üstünde uyuyorlar.
cadde kedileridir. mayonezli patates falan yemekten hoşlanırlar, karınlarını sevdirirler. çok yumuş, çok şekerdirler.
az hareket, bol yemek sonucu ev kedilerinde fazlaca görülen durum.
-benim sarı danam. obeze bir kalmış vaziyette kendisi; şikayetçi değilim şahsen. ben işten geldiğim de; daire kapsını açar açmaz; kendini banu alkan *edası ile yere atıp kar gibi beyaz göbişini açarak; sev beni diye bekler. gel de mıncıklama , gel de sevme.* *

not: şu hayatta bana kazık atmayan, beni ağlatıp üzmeyen, beni karşılıksız seven tek canlı.* * **
obez kedi yoktur, kötü sahip vardır.
Kampüslerde bol bol göreceğiniz canlılardır. Bunların bir diğer canlı versiyonu için (bkz: obez köpekler) .