bugün

cem adrian'nın kayıp çocuk masalları albümden söz ve müzik cem adrian'a ait olan muhteşem şarkı...

elleri üşüyordu…
kalbi sanki karda…
aldım sardım sarıldım ona dedim ki artık hiç korkma…
durdu sustu dokundu saçlarıma…
bi kirpik düştü yanağına…
özledim… özledim…
saçlarımda oysa hala ellerin…
özledim… çok özledim…
o kirpik hala bende sevgilim.
elleri üşüyordu…
kalbi sanki karda..
bu gece şehre yağıyor yine usul, usul binlerce kelime…
bir çocuk duruyor yine o pencerede can çekişen bir kalp ellerinde…
özledim…...özledim…
özledim… çok özledim…
sımsıkı kapalı gözlerim…
özledim… çok özledim…
bileklerimde oysa hala izlerin…
özledim… çok özledim…
sanki hala yanağımda nefesin…
özledim… çok özledim…
özledim… çok özledim…
o kirpik hala bende sevgilim…
ilk defa parama kıyıp bana ilk kez orijinal albüm almayı düşündürten cem adrian'ın, 2010 yılının son bombası olarak nitelendirdiğim aralık ayının ortalarında çıkan albümünde yer alan mükemmel şarkılardan yalnızca biri.
(bkz: kayıp çocuk masalları)
http://www.youtube.com/watch?v=5781wY_eX4M

dinlenem gerekir bu şarkıyı...
giden kişinin ellerinden sımsıkı tutup bırakmazsınız ya bazen; işte aynı o şekilde hayallerden ayrılamaz insan bazen. onun ruhu her an yanınızda dolaşır, evin içinde onu görür, durur ve izlersiniz gitar çalışını, sigara içişini, montunu çıkartıp masaya koyuşunu, uyuyuşunu, film izleyişini, her hali gelir gözlerinizin önüne.

işte sadece size görünme yeteneği olan o hayali kahramanı anlatan şarkıdır.

"saçlarımda oysa hala ellerin", "sanki hala yanağımda nefesin" , "o kirpik hala bende sevgilim" derken yarı uykulu halde uyanır o hayalden gerçeklere. ama sonra yine dalar en derin hayallere, kendi gerçekliğine..

"bu gece şehre yağıyor yine usul usul binlerce kelime.
bir çocuk duruyor yine o pencerede can çekişen bir kalp ellerinde"
gözlerimi dolduran tek şarkı. gelebilinecek son nokta.
cem adrian'ın, alkollü kafayla dinlenildiğinde, "aşık olmalıyım." dedirten şarkılarından bir tanesi.
aşık olmuşsanız
ayrılığın o iğrenç hapsine düşmüşseniz
ve çıkmaz sokakların olduğu bir şehirde hiçbir yere kaçamıyorsanız
her yolun sonunda onunla karşılaşıyorsanız
ve üstüne bu şarkıyı dinleyebiliyorsanız
buna karşı ağlamıyorsanız
hele ki o 'özlediiiim çok özlediiim sımsıkı kapalı gözlerim' mısralarında hala gözleriniz kuruysa
ya hiç aşık değildiniz
ya da çok güçlüsünüz demektir.
cem adrian'a ait parçadır. kirpik değil. kirpik sevgilisine ait.

bir sarılma anında, kınalı yapıncağın kirpiği abimizin yanağına düşüyor. orda bi şekilde asılı kalıyor. artık abimiz rahatsız olunca mı fark ediyor, aynada mı görüyor bilemiyoruz. bir şekilde nazlı yare ait kirpiğin varlığından haberdar oluyor, kendine has yöntemlerle de saklıyor. ayrıldıktan çok uzun zaman sonra da bunu sevgiliye hitap ettiği bu güzide parçada dile getiriyor. o kirpiği nasıl ve ne şekilde sakladı hiç o konuya girmiyorum. peçeteye falan sardı zaar. burda aslolan bu söz sahibinin psikopatlığı. nası bi adamsın kardeş sen? benim yüzüme düşse, "bu ne mına koyim yaa" diyerek atarım yere, dönüp arkama bakmam bile. anlıyor musun? bakmam bile. ite boka bu kadar anlam yüklüyorsun. sonra kız bakıyor "bu ne lan, ömür geçmez bu öptüğümün melonkiliğiyle" diyor ve basıyor tekmeyi. sonra sen ağla arkasından "o kirpik hala bende" diye. o kirpik var ya... neyse. terk eden sevgiliye de helal olsun. zararın neresinden dönmüşse kar etmiş. biri bana dese böyle, yıllar sonra, çıkıp da... o kirpik hala bende sevgilim dese. ne kirpiği lan manyak mısın siktir git derim. net. derim ama götüm de atar. tırsarım. istemem böyle biri hayatıma girmiş olsun, istemem hayatımdan çıkmışsa da bir daha rastlamış olayım. hiç istemem hem de. belli ki tehlikeli biri bu. belli ki hırslı. ince hesaplar peşinde. küçük şeylerden büyük manalar çıkaracak bi dünyası var. bana uzak, kirpiğe yakın olsun bu. istemiyorum.

şimdi tabi. şarkı sahibine baktığımızda... cinsel tercihi falan. o kirpiğin bi adama ait olma ihtimali... tabi şimdi saygı da duymak lazım ama. yani bi herifin kirpiği yüzüme düşse... içim ürperdi yemin ediyorum. ihtimali bile hayata dair çük burkan bir detay.

adriaaan! o kirpik var ya...

adriaaan! allahtan sevgilinin sümüğü kalmamış yanağında...
cem adrian'in asmis sarkisidir.

(bkz: bir kirpik dustu yanagima)
http://www.youtube.com/watch?v=5781wY_eX4M
cem adrian'ın güzel şarkılarından biridir.

bu adamın şarkıları kadar kimse acıtmadı canımı.
cem adrian'ın müthiş sesiyle sizi alıp götüren, beni de hüngür hüngür ağlatan o nadide şarkı.
aşkı yaşayamamış, yarım kalmış, biraz eksik her gönlün teline dokunacak şarkı.

kirpiğimi saklayacak biri olacak mı lan?
yazık kimin çocuğuysam.
Cem Adrıan sarkısıdır. Ozlem belırtır ve fazlasıyla dokunaklıdır. En guzel sarkılarından bırıdır.
Oledım cok ozledım. O kırpık, hala bende sevgılım. Der o su gıbı sesıyle. Farklı bır anlam katar.
evrenden olumlu bir mesaj beklerken, evrenin bana 'hassiktir' deme şekli olan şarkı. düzelmek istiyordum, niye dağıldım?
bu zamanda cem adriandan başka kirpik saklayan olmaz. o da bu işten ekmek yediği için saklamış. bana para ver dökülen saçlarından peruk bile yaparım. *
gece gece insanın amına koyan şarkıdır.

özledim, çok özledim...
seslendiren "özledim" dedikçe adamın amına koyan şarkı! kimi özlediyse dönsün yahu, ciğerimi yaktı adam! benim de özlediğim dönse bana ama neyse şimdi söz konusu ben değilim...
tekrar tekrar dinlenebilen şarkıdır. eğer birini özlediyseniz nakaratta daha da depreşir hisleriniz. özlemden kafayı yiyebileceğinizi düşünürsünüz.
cem adrian "haaaaaaaaaaaaa hoooooooooooooooo hiiiiiiiiiiiiiii" filan yapmayınca şarkı söyleyebiliyormuş demek diye düşündürten şarkı.

http://www.youtube.com/wa...GGsew&feature=related
arif in manchester a attığı golü arıyordum hikayesi gibi bir anda karşıma çıkan şarkı. cem adrian'ın her şarkısını dinlediğimi, bildiğimi sanırdım. 2 yıl önce çıkmış ama ben yeni dinledim. keşke dinlemeseydim.
kirpiklerine aşık olduğum bir adamı hatırladım. özledim.
cem adrian "özledim" dedikçe hıçkırıklara boğan, kalbi titreten şarkıdır.
başka bir şey söylemeye gerek yok.
dinlenmemesi gereken şarkılardan.
sizi alıp sevgilinizin yatağına götürüp arkasından hafifçe sarıldığınızın hayalini kurduran parça. çok yaşa cem adrian.
cem adrian'ın can yakan şarkılarından biri.
(bkz: adamın ağzına sıçan şarkılar) dinlemeyin. yok illa hökür hönkür salya sümük ağlamak istiyorum ben, depresyona girmek istiyorum ben diyecekseniz 1 kere dinleyin, sonra bozuk plak gibi dönüp yine dinleyeceksiniz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar