bugün

Uranyum, plütonyum vb. atom çekirdeklerinin parçalanmasından yararlanılarak enerji elde edilen kaynak.
(bkz: nükleer santral)
görsel
Zehirli gazdan korunmak icin agzina mendil tutan dayilari gorunce yapilmasindan korkmaz oldum.

O varken biz yokuz. Gibi gibi.
Nükleer reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve denetimli bir biçimde sürdürüldüğü aygıtlardır. Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye (genelde elektrik enerjisine) çevrilen santraller olarak kullanılırlar.
zenginleştirilmiş uranyum ile çalışanı makbuldür. * şaka bir yana uranyum zenginleştirmesini yapan ülkeler içerisinde zayıf bir ülke göremezsiniz. hepsi küresel güçler. iran yapıyordu onu da baskıydı, ambargoydu durdurdular. Adamların, yaka paçar eder gibi donanımlarını söktürdüler. Tabi yine de iran az sayıda zenginleştirme yapıyor. Nükleer reaktör için. Sorun şu ki küreseller kafalarına göre uranyum zenginleştiriyorlar ve bunun hesabını kimse sormuyor. niye bunu yapıyorsun demiyor. ama bir garip ülke geliştirme girişimde bulunsun hemen uluslararası atom enerji kurumu ülkeye baskın yapar. abd hayvani uranyum zenginleştirmesine rağmen bu garip ülkenin zenginleştirdiği uranyumdan dolayı kaygılı olduğunu söyler. bm tavır koyar. ama abd ayni açık "ben urayum zenginleştiriyorum hemi de nükleer füze için!" der bundan ne bm ne de uaek kaygı duyar. diğer dünya ülkeleri de kaygı duymazlar.

uranyum zenginleştirmenin tüm dünyada kontrol altına alınması gerekiyor ki bunu da küresel devletler yapacağı için imkansız. geliştirilen uranyumun nereye gittiğinin bir bir kontrolun yapılması lazım. nükleer enerji ve savunma sanayi araçların zırh geliştirmeleri dışında zenginleştirilmil uranyumun yasaklanması gerekiyor. kabul edelim ki bu da ütopya.

eskilerden: http://www.mynet.com/habe...nanimi-sokuluyor-959244-1
dünyanın kaygı duymadığı haber: https://www.evrensel.net/...en-nukleer-bomba-denemesi
Mutlaka kurulması gereken bir santral. Fakat hakkını verebilecek kişilerin yönetiminde olması lazım. Öyle arkabadır eştir dosttur felan kurumsallaşılacaksa hiç yapmsanlar
görsel
Bak bilinçsizce kullanıldı ne hale geldi. Pimi çekilmiş bir bomba misali.

(bkz: pripyat)