bugün

bir nurcu grubun evlerinde ne bulunur ne yapılır ne yaptırılır, neler vardır, gelen öğrencilere ne izlettirilir hepsi araştırma konusudur. bilmeden yorum yapmakta yanlıştır. ve normal bir öğrenci gibi gittim evlerine tespitler yaptım çaktırmadan bakalım ne yaparlar bunlar çocuklara bu evlerde diye. ilk gittiğinizde sıcak bir selamlaşma ve muhabbet gelir. sonra aile hayatınızdan konuştuktan sonra şakirtlerin hep yaptığı maklube ikram edilir. ve yine sohbete darılır. dikkatlerden kaçmayan nokta evde ps3 bulunması ve sorduğumda ise cevabı alınan yanıt öğrencileri buraya çekmek içindir. bazıları gelmezler ve ps3 var diyerek oynamak için gelirler o sırada sohbet ederiz. büyük bir kütüphane vardır evde. kent kütüphanesinden daha geniştir. son model bir bilgisayar vardır. öğrencileri şakirtler ders çalıştırdıktan sonra akşam yine lahmacun yenilir ve beklenilen ana gelinir. feto nun videoları açılır izletilir ve övgüler yağdırılır. birazda akp yandaşlığı yapılır falan filan derken din konusunda sohbete başlarlar. sonra çaylar gelir ve bu seferde başlarlar kemalistleri eleştirmeye ama umduğum gibi olmadı küfrederek değil gayet saygılı bir şekilde. sonrada üniversite kazanan arkadaşlarına burs imkanı tanıdklarından filan bahsederler. yatıya kalmazmısın derler ve gittiğinzde tekrar beklerizfialn deyip tel no alırlar. sonrada gözükmezsiniz. benim tespitim bu idi. gerçekten tatlı dille beyin yıkıyorlar. çok sade ve akıcı bir dilleri var ayrıca karşı tarafa küfretmeyerekte yine saygılı davranarak en önemli silahlarını gösteriyorlar. ps3 ve son moda pc ile çocukları buraya çekiyorlar ve tabi en can alıcı noktası feto videoları izletiyorlar. makbule de tabi olmasa şaşılası bir durumdu.
mübarek. bu evlerdeki abilerin en nadide sözlerindendir. aferin mübarek. güzel tespitler yapmışsında hiç ps3 görmedim. beni halısaha maçı ve çiğ köfte ile kandırmışlardı. ne zaman çiğköfte partisi olunca giderdim. *
(bkz: patatesli yumurta)
(bkz: çay şakirtin mazotudur)
(bkz: abiler)
(bkz: ablalar)
(bkz: sohbet-himmet-hizmet)
(bkz: hocaefendi)
evleri okadar büyüktür ki hele o salon zaten başlı başına bir halısahadır.
hoca efendi nin kasetleri izletilir. arada ağlayanlar olur, sonra öğrencileri bağlamak için ps salonuna felan götürürler, evde arkadaşlarınla uzun eşşek felan oynarsın. cemaatle namazı kılıp dağılırsınız.
tv siz, müziksiz, evler. maneviyat bozulur gerekçesiyle bu tür şeylere izin verilmez. toplu akşam yemekleri, çay saatleri, sohbetler, hep de sıkıcı olmaz. arkadaş grubuyla gidilirse, süper eğlenceli bile olabilir. tabi bu eğlence anlayışına göre de değişir.
(bkz: bim poşeti)
hiç değişmeyen kanal7,samanyolu,tv5 gibi kanalların olduğun televizyon.
yoğun gülsuyuyla karışık hacı misi kokusu.
kabe'yi gösteren posterimsi resim.
üzerinde allah yazan tabaklar.
alkollerden sadece tütün kolonyası.
(bkz: maklube)
öncelikle çay, sonra okumalar, ikramlar, dini sohbetler, ders çalışmalar, hür iradeye göre cemmaat namazı ve dağılış.

(bkz: ps3 vardı da biz mi oynatmadık)
şenerellalarda ayrı bir konudur.
Ramazan aylarında aşevi olarak kullanılan evlerdir. Bu amaçla dindar olsun olmasın mevlana prensibi iftara davet edilir.
Dvd ile film izlemek, tv la alakadar olmak yasakmış. Sigara içki içilmezmiş. Aslında derin düşünürsek kimseye bir zararları yok. Aklı olan kanmasın yani, kişi istemeden beynini kimse yıkayamaz.
orayı marjinal biryer olarak bilir herkes -dinin artı sonsuza uzanan ekstremum noktası- sanki içeriye girer girmez -hinduysan nirvanaya- yahudiysen kutlu mabede- ne bileyim hristiyansan kutsal ruha ulaşma yeri sanır çoğusu- ve o havayla girerler. bizzat içinde bulunmuş bir insan olaraktan yok öyle birşey diyorum. yani cennetin kapısı değil herhangi bir nur evinin kapısı.
--nurcuların meşhur yemeği maklubeyi unuttum sanmayın. -böyle birşey yok ya- patates soğan ve etle harmanlanmış pirinç pilavı ve etrafına gezegenler misali yerleştirilmiş yoğurt yanında salata yoğurt yanında salata ve yine aynısı...
bu arada hep aynı tip olan dolapları ve kanepeleri unutmamak lazım. ve onlarca çalışma masası...tabiki herkes ders çalışmıyor. çoğu nur evinde -ışık evinde- bu masalar aksesuar olarak kullanılıyor.--
gece gündüz oturup; laikliği yüceltmek için, atatürk ün izinden ayrılmamak için, cumhuriyet için neler yapabiliriz diye düşünüyorlar. *