bok sineği, osuruk böceği, sümüklü böcek gibi bir çok irin, cerahat, ifrazat adıyla anılan böceklerin, çirkinlikleri yüzünden insanlardan kaçmamalarıdır. nasıl olsa iğrenip tutmayacağız, nasıl olsa terlik gazete buluncaya kadar onlar fıyacaklar.

ya böcekler harbiden hantal hayvanlardı, insanlar ele gelir olanları (normal sinek, sivrisinek) yakalamaya başladıkça bir doğal seleksiyon sonucu hızlı ve çevikleri yaşamaya devam etti. veya çok atik ve çevik hayvanlardı, iğrenç olanları baktı insanlar tiskiniyorlar kendilerinden, g.tü yaydılar, hantallaştılar.

+ ohh kamil abi, insan bokunun etrafında dolaştığımız iyi oldu, hem günlük kayıntımız çıkıyor, hem de dokanmıyorlar.
- oğlum burası öğrenci evi, yine de tetikte olalım, geçen gün rahmetli hamam böceği faruk'u eliye ezmiş biri de makarna yapmaya devam etmiş. öyle bir söylenti var valla.

özür dilerim darwin, benim evrim teorisinden anladığım budur. lise biyolojiyisiyle bu kadar. bir de geçen gün bezelye çaprazladım. o kadar.
(bkz: karafatma) *
insanların bu tip böceklere olan tepkisi, yakalamaktan ziyade, terlikle vurmak şeklinde olduğu için böceğin kaçmaya ihtiyacı yoktur, ya istiklal ya ölüm derler öyle dikilirler.

oysa peşinde koşup durdugumuz kelebekler-ağustos böcekleri için terlik vs. ve ölüm düşündüğümüz en son şeydir. onları daha çok "ayy ne güzel ötüyon-lan şu renklere baah!! şeklinde eziyet ederek öldürdüğümüz, kavanoza atıp havasız bıraktıgımız için, onlar kaçmayı tercih ederler...
çirkin olduklarından, insan ırkının güzelliği karşısında donup kalıyorlardır muhtemelen...
ya da hiç kurcalamayalım öylesini böylesini... böcek işte! ya mal mal bakar, ya da salak salak uçar. bu kadar!

edit: bu arada unutmuşum tek nadide tür karıncaları! onlar bizi s.klemiyorlar efendim... kendi dalgalarındalar her daim.
istisnaları mevcuttur.

örneğin bir arı. güzel bir yaratıktır. sarı siyah çizgileri olan varlığı ile evrenin müthiş ortamını göz önüne serer. fakat arıların çoğu hareket açısından yavaştırlar. bir iki hamle ile sersemleştirilip yok edilebilirliği yüksektir.

başka bir örnek olarak da bazı kelebek türlerini verebiliriz. kolay avlanırlar.

özet: güzel böcekler de kolay avlanabilir.