bugün

(bkz: Bugün de islama salladım çok şükür)
islam'ı dört halife ve sahabelerden daha iyi bildiğini sanan bir takım münafıkların, kafalarına göre şartlar ekleyerek akim bırakmaya çalıştığı ayetlerdendir.

Böyle şartlar varsa, 4 halife ve sahabeler Bizans'a ve sasanilere, üstüne horasan'daki Türk devletçiklerine neden saldırdılar?

Şimdi bunlar derler ki yok halifeler saldırmadı, dediklerin saldırdı...

Bunlara tüm muteber islam kaynaklarında anlatılan yezdicert ile halife ömer'in elçileri arasındaki konuşmayı anlatırdım ama geçelim..

La madem tarih bilmezsiniz, biraz sağduyu diyorum. Birbirleriyle 50 yıldan fazla savaşmış, bitap düşmüş Bizans'ın ve sasanilerin dertleri ne ki ne bir yağma, ne bir gelir elde edemeyecekleri Arabistan çöllerine sefer düzenlesinler?
Bir konu da unutulmasın.

Şartlar oluşursa eğer saldırı da bir savunma biçimidir.

Yanınızda sizi öldürme planları yapan bir adam var ve her geçen gün tehditin büyüdüğünü çeşitli şekillerde görüyorsunuz.
Ve konuşarak halledilmeyecek bir düşman bu.

Mesela cengiz han sınırınıza dayanmış. Bugün yada yarın saldıracağı açık.

Şimdi burada onu güçsüz durumda yakalayıp pes ettirip tehlikeyi durdurmak için yapılan saldırı esasında bir saldırı değil gene savunmadır. Sizi öldürme niyeti açık adamın sizi öldürmeye başlamasını beklemeyeceksiniz herhalde.

Düşmanın ganimetini almak onu iyice zayıflatarak iyice pes ettirip bir süre sonra karşı saldırı yapmasını önlemek içindir.

Evet bunlar suistimale açıktır ama suistimalin sorumluluğu kararı alan güç sahibi otoritenindir.

Yoksa islam sadece nefsi müdafaa ve zulüm görenlere yardım için savaşı emdereder. Mal mülk için, güç için, toprak için, dünyalık için adam öldürülmesine sebep olanlar tabi ki dini ne olursa olsun hesap verecekler. Ve saldırı da sefer de pekala savunma için olabilir.