bugün

ilk gayrimüslim haseki sultandır.
1. murad'ın annesidir ve nilüfer ilçesine adını verendir.

huzur içinde uyusun.
yunanlılara çok azda olsa sempati besleme nedenim olan sultan birinci murad'In annesi. o olmasa kanuni, yavuz, fatih olmayacaktı.
kanı yunan ırkı türk olan büyük türk valide sultanıdır. rahmetle anıyoruz.
nam-ı diğer lotus hanımefendi.
asıl ismi holofira'dır. orhangazi ile tanıştığında bilecik tekfurunun oğluyla nişanlıdır. düğün gecesi orhangazi adamlarıyla düğünü basıp kızı kaçırmıştır. süleyman çobanoğlu'nun şiirinde ah holofira diye bahsettiği kişidir.

(bkz: tekfurun kızı)
holofera diye de geçer bazı yabancı kaynaklarda.
asıl adı horofira olan bir rum kızıdır. osmanoğullarının yabancı soylu bütün karıları gibi bu kadına da bir müslüman ismi takılmış, adlarına yaptırılan camiler, çeşmeler, köprüler, kervansaraylar vb. şeyler nedeniyle türk evlatları asırlar boyu bu kadınların her birini şefaat dileyecek azizeler zannetmiş, türbelerinden, mezarlarından hayır beklemiştir.

(bkz: padişah anaları)
osmanlı devleti padişahlarından orhan beyin eşidir.bizanstan gelin olarak gelmiştir.asıl adı olifera yada holofiradır
karagöz ve hacıvat neden öldürüldü? filminde konu kaşarı olarak geçen (vardır adamların bir bildiği)bu yüzden olduğunu düşündüğüm için de her adım başı ismi oraya buraya verilen hatun(az kişinin canını yakmamış vesselam).
orhan bey in ilk karısıdır.ilk bizanslı sultandır.güzelliği dillere destandır...
(bkz: nilüfer hatun ilköğretim okulu)
(bkz: nilufer hatun yurdu)
3 yıldır kaldığım ve yukarda bahsi geçen 15 kişinin yurttan uzaklaştırılmasıyla 1 hafta kafamı dinleme şansı bulduğum ilginç yurt.(keşke yine uzaklaştırılsalar)
bursanın heryerinde bu isme rastlanır.ben yurdundan bahsediyorum.15 kişinin 1 hafta (suçsuz yere) sürgün edildiği dünyadaki tek yurt.