bugün

yunan orduları başkomutanlığı'na atandığını büyük taarruz sonunda esir düştükten sonra öğrenebilen yunan general. mustafa kemal'in kendisini yunanistan'a olabildiğince geç iade ederek idamını engellediği söylenir. kurtuluş savaşı'nda türkler tarafından iyi özellikleri ile anılan belki de yegane yunan askeridir, zira yunanlıların cephe gerisinde yaptıkları yenilir yutulur cinsten değildir.
deli hacıanesti yüzünden mahvolmuştur... hatıralarında küçük asya seferinin en baştan bir hata olduğunu itiraf etmiştir...
Büyük Taarruzda Afyon Müstahkem mevki komutanıdır. Büyük taarruzda esir edilmiştir. Uşak'ta Mustafa Kemal Paşa'nın karşısına çıkarıldığında, Yunan hükümetince son anda General Hacıanesti'nin Yunan ordusu başkomutanlığından alınarak yerine kendisinin getirildiğini Mustafa Kemal Paşa'dan öğrenmiştir.
teslim olan bir subay artık subay değildir, eli sıkılmamalıydı...
çeşitli kaynaklarda, türk büyük taaruzunu önceden sezdiği ancak hacianesti engeline takıldığı söylenen, mert ve başarılı yunan komutanıdır. atatürk'e duyduğu saygı o kadar büyüktür ki ülkesine döndükten sonra ölene kadar her 29 ekim cumhuriyet bayramında türkiye'nin atina büyükelçiliğindeki atatürk resminin önünde saygı duruşunda bulunmuştur.
uşak il sınırları içinde yakalanan yunan başkomutanı...
vefat ettiği 1956'ya kadar her 29 ekim'de atina'daki türk büyükelçiliğine giderek atatürk'ün fotoğrafı önünde saygı duruşunda bulunmuştur.
Kurtuluş savaşı döneminde görev yapan yunan general. Kuklayı değil kuklayı yönlendireni görebilmemiz için eleştirel yaklaşmamızı tembih edercesine, milliyetçiliği gözardı ederek kurtuluş savaşı'nda yaşananların iç yüzünü -hıfzı topuz ile yaptığı görüşmede- nakletmiştir: "Bizim Anadolu'da işimiz ne idi? Bizim menfaatimiz Balkanlar'da, Makedonya'da, Adalarda olabilir amma Anadolu'dan bize ne? Ne diye bizi oralara gönderdiler? Aradan bunca yıl geçti. Şimdi insan maziyi çok daha iyi görebiliyor. Çok daha sağlam hükümlere varabiliyor. Şimdi artık itiraf etmekten çekinmiyorum. Bizim Anadolu savaşında hiçbir menfaatimiz yoktu. Biz yabancı devletlere âlet olduk. Sizden de, bizden de bunca insan öldü. Bu kadar şehit verdik Sonunda ne oldu? işte bugün kardeşiz. Hata idi Anadolu harekâtı. Hem de muazzam bir hata..." [bana atatürk'ü anlattılar, remzi kitabevi]
Mustafa Kemal tarafından yakalanınca ona istanbul'daki ailesinin durumunu sormuş, M. Kemal ise bizim onlarla problemimiz yok diyerek can güvenlikleriyle ilgili teminat vermiştir.
Esirler arasında General Trikopis: alaturka sopa yemiş bir temiz... diye devam eden bir destanda mevcuttur, adini gorebiliriz.
Büyük taarruz'da, Uşak'ta Göğem köyünde esir alınmış Yunan orduları başkomutanıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=zWGMz7Nf0g4
Mustafa Kemal'in esir olduğu için kafasına sıkmadığı Yunan ordusu Başkomutanı.

Ben olsam kafasına sıkar ingiltereye yollardım.
görsel
vatanım sensin'deki vasili karakterinin gerçeği.
hacıanesti için (bkz: vatanım sensin albay stavro)
Su çok güzel. Sende gelsene.

görsel
Bizimkiler bunu derdest ettiğinde yunan genelkurmay ı radyodan ordunun başkomutanı oldunuz diye telsizle bunu arıyormuş.