Türk bestekar güftekar ve tambur sanatçısı.*
ilk müzik eğitimini babasından aldı. Besteciliğe on iki yaşında başladı. Gitar, piyano ve tambur çalabilmekteydi. Bir süre istanbul Radyosu'nda tambur çaldı. Operet bestecisi olan ağabeyi Muhlis Sabahattin Ezgi'nin eserlerini çaldı ve yine ona ait bazı eserleri taş plaklara okudu.

Genellikle tango, vals, operet ve şarkı formlarında eserler besteledi. Ağabeyinin ölümünün ardından eserleri yayınlanmaya başladı. Geleneksel kalıp ve üsluptan farklı olan bu tarzı nedeniyle birçok eleştiri aldı. Zamanında tango şarkılarının kraliçesi olarak isimlendirildi.

Bazı kaynaklara göre 500den, bazı kaynaklara göre de 1000den fazla eser bestelediği tahmin ediliyor. Ancak, ölürken tüm eserlerinin yakılmasını vasiyet ettiği için bunların yaklaşık yüz tanesinin notası bugüne ulaşabildi.

Bazı eserleri:
Gül dalında öten bülbülün olsam
Ruhumda neşe hayale daldım
Gül olsam ya sümbül olsam
Hüsranla gönül hep inler
kuş olup uçsam sevgilimin diyarına, yıllardır bekliyorum, canandan uzak kaldım ve en önemlisi sevmek seni bir suç ise bestelerinin üreticisidir.

yaşadığı hayat boyunca 1000'e yakın eser vermiş olup, ölmeden önce öldükten sonra bütün eserlerinin yakılmasını talep etmiştir. kimi hatırlananlar günümüze kadar gelmiş, birçoğu kül olup uçuşmuş yok olmuştur.
gani gani rahmet eylesin.
ilk türk dünya güzeli keriman halis ece`nin halasıdır.
ölmeden evvel bütün eserlerinin yakılmasını vasiyet eden türk müziğinin kraliçesi...

ondan geriye yaklaşık 100 Kadar eser kalmıştır bize.
çok özel bir kadındır. acılarla dolu bir hayatı olmuştur. eşini çok genç yaşta savaşta kaybettikten sonra kimseyle evlenmemiş ve uzun yıllar yasını tutmuştur..
neveser hanımı yaşamaktan, duygularıyla bütünleşmekten ayrı bir haz duyarım doğrusu...

onun için verilmiş şu özel konseri buraya bırakıyorum... hayatıyla ilgili ufak ufak bilgiler de veriliyor arada. keyifli izlemeler.

https://www.youtube.com/watch?v=IfZB-i2uS90
güzeller güzelimiz
görsel