bugün

hep sorduğum soru. aynadaki ben'e.

nesin sen?

aynalarda gördüğün yansımadan ibaret bir görüntü mü yoksa alacakaranlık sokaklarda gezerken her daim peşinde olan gölge mi?
aynalarda gördüğün yansıma isen yalan'sın. alacakaranlık sokaklarda peşindeki gölge isen hiç varolmamışsın.

nesin sen?

pahalı mücevherlerden oluşan takı setleri gibi iki ayaklı bir kuyumcu vitrini mi yoksa altından daha değerli bir yüreği göğüs kafesinde barındıran bir canlı?
pahalı mücevherlden oluşan ayaklı bir takı vitrini isen eğer gramajı beş kuruş etmeyensin. göğüs kafesinde altından daha değerli bir kalp barındıran isen değeri biçilemeyensin.

nesin sen?

geçmişe tükürüp, gelecek'i çiğneyen, bugün'ü de amuda kalkarım geçerim diyen bir deli mi yoksa yarın'ı ve dün'ü düşünerek bugün'ü öldüren bir zaman katişli mi?
geçmişe tükürüp, gelecek'i çiğğneyen, bugün'ü de amuda kalkarak geçeceğini söyleyen isen eğer hep ileri düşensin. yarın'ı ve dün'ü düşünerek bugün'ü öldüren bir zaman katili isen eğer nefesini kesen güzel anların değerini bilmeyensin.

nesin sen?

giydiğin pahalı elbiseler mi? zihnindeki düşünceler mi yoksa araf'taki tanrı'yı ve o'nun olan her şeyden çok önceleri vazgeçebilen kaygusuz abdal mı?
giydiği pahalı elbiseler isen eğer, senin marka olduğun yerde etiket fiyatını başkalarının belirlediğisin. araf'taki tanrı'yı öldüren kaygusuz abdal isen eğer, her şeyden vazgeçmenin ne olduğunu çok iyi bilensin.

nesin sen?

yıllar önce, annesinin kucağındayken fotoğrafçılara gülümseyen o çok sevimli küçük çocuk mu yoksa bugün, gerçek'ten gerçeğin dışına adım adım çıkmayı başarabilen bir hasta mı?
yıllar önce annesinin kucağındayken fotoğrafçılara gülümseyen o çok sevimli küçük çocuk isen eğer asla büyümemesi gerekensin. gerçek'ten gerçek'in dışına çıkmayı başarabilen bir hasta isen eğer tıp biliminin hiçbir şey yapamayacağısın!

nesin sen?

beyninde inip kalkan onlarca soruya cevap arayan, ölüm'ü düşünüp ölmeden ölebilmenin derdinde olan birisi mi yoksa sonsuz olmak için önce ölmek gerekir gerçeğini bilen bir canlı mı?
beyninde inip kalkan onlarca soruya cevap arayıp bulan, ölümü düşünüp ölmedem ölmeyi başarabilensen eğer, tez vakitte cenaze namazı kılınması gerekensin. sonsuz olmak için önce ölmek gerekir gerçek'ine sonuna kadar inanan isen eğer, artık fazladan bekleyensin!

nesin sen?
nesin?
sen?

ya bunların hepsi

ya da hiçbir şeysin!
ya hep varsın hayatımda.tüm varlığınla, gülen gözlerin ve güzel gamzelerinle.
ya da yoksun. bütün hiçlikleri anlamsız kılarcasına yok.
ya meleksin, mutlu olmam için çırpınan.
ya da şeytansın, anılarınla,aşklarınla beni hayat uçurumunun kenarına getiren.
ya bana benden yakınsın.
ya da bana çok uzak bir yabancı.
nesin sen? neyimsin, kimimsin?
ya hep ol benimle,ya hiç.
ya meleğim ol dur başımda,ya da çek git uzaklara.
ya benden bir parça ol,ya da yok ol...
(bkz: baliciyim)

memnun musuuunn, mutlu musuuuun. *
(bkz: ne dedin sen)
kozmik enerji*nin rüyası.
(bkz: tanrı)
kimsin sengkç? demenin tdkya uygun versiyonu.
Bir çok şey olabilirim lakin en sansasyonel özelliğim yıllarımı bir kadınla geçirip gelecek derken tekmeyi yiyen bir beyefendiyim.
nesin sen, hakîkat olsan da çekil.
yetiş körlük, yetiş, takma gözde cam!
otursun yerine bende her şekil;
vatanım, sevgilim, dostum ve hocam!

necip fazıl kısakürek