bugün

integraldeki başarımı namaza, türevdekini ise oruca borçluyum. insanı dinden soğutmayın efendim. bunlar ne saçma başlıklar.
(bkz: isviçreli bilim adamları da kılardı)
bu iddayı ortaya atan kişi tevekkül olayından bihaber olan kişidir. Dinini bilmeden yaptığı bu yorumları kimsenin tınlamayacağı kesin. Dua tabii ki güzel bir şey fakat etmeyenin,namaz kılmayananın sınavı kazanamayacak sanılması aptallık.
öss dönemi bir sevgilim vardı. beş vakit namaz kılardı. bana da önerdi. tamam dedim.
10 gün namaz kıldım. fakat ben namaz kılcam diye sınava çalışamıyorum.
bir gün yatsıyı kılıyorum tabi 13 rekat. bitmiyor. sonra namaz bitti oh ders çalışacağım dedim. tanrı mm. başımı açık unutmuşum. saçlar açık ben namaz kılmışım. neredeyse ağlayacaktım.
hemen saçlarımı kapatıp tekrar kıldım 13 rekat ve o son namazım oldu.
o yıl üniversiteye yerleşemedim. neden o 10 gün kayıptır belki. tabi bu şaka da o günden sonra gerçekten namaz kılmadım hiç.
diğer dinlerden olan insanların, neden başarısızlıktan döküldüğünün(!) açıklamasıdır.
hatırlayabilmek için dua edilebilir.bilinçaltında hatırlanacak bilgi olması şartı ile.
namaz kılmadığım, halde öss'yi neden kazandığımı anlayamamış olduğumdur.
sırf öss yi kazanabilmek için namaz kılan insanın sahip olduğu düşünceden daha hayırlıdır.
namaz allah rızası için olmalıdır. öss yi kazanayım, yok efendim zengin olayım falan diye namaz kılınmaz. pazarlık mı yapıyorsun? diye sorarlar adama. garip gelicek belki ama namaz cennete girebilmek içinde kılınmamalıdır, tek sebep allah rızası olmalıdır.
(bkz: harun tekin)
başarısız, geçersiz, bilimsellikten uzak bir önermedir. hayatı boyunca namaz kılmamış ve ilk girişte istediği yeri kazanmış bir üniversite öğrencisi olarak bu savı çürütmüş olmanın gereksiz mutluluğunu yaşıyorum.
(bkz: Namaz kıldığı taktirde cennete gitceğini sanan günahkar)
sanmak bir kenara gayet yapılan eylemdir. hatta an itibari ile kazanılan öss'nin bile çok uzakta kaldığı günlere gelinmiştir. herhalde kıyak geçtiler yukardan.
namaz kılarak öss yi kazanacağını sanmaktan çok daha akıllıcadır.

öncelikle maneviyat çoğu şey için önemlidir.
öss içinde önemli olduğu yoksayılamaz bir gerçek. ama tek başına namaz kılarak öss kazanacağını umut etmesi bir insanın sadece gerizekalı oldugunu gösterir.namaz kılmak islam dinine ait bir ibadet şeklidir islam insana "önce tedbir sonra tevekkül" diye emreder.

islama göre; "senin için boşasa tanrı senin içini ona yaptıgın ibadetle doldurmaz yine senin için senin yaptıgın çalışmalarla dolar. ve yine islam tanrısı çalışmanın da bir ibadet oldugunu söyleyerek senin çalışmanı belkide namaz kılmak kadar degerli görebilir.

pskolojik olaraksa; ders çalışmanın yanında namaz kılmak insana güven sağlar bu güvende başarıya inanmasına neden olur insanın,
işin %80 i inanmakla tamamlanır ve geri kalan %20 lik kısım seni başarız kılmak için küçük bir dilimdir.

Kısaca; Ders çalışmadan öss yi kazanamassın, sadece namaz kılarakda öss yi kazanamassın, ama hem inandıgın dinin ibadetini yapıp hemde kendi sorumlulugun için çaba harcarsan ibadetini yapmadan çalışmandan daha fazla şanslı olabilirsin.

Bir anektod.
Gencin elinde içki şişesi düşmezdi, en büyük günahlardan zina yı yapmıştı defalarca, üniversite sınavanıda cünüp girmişti (başlık islamla ilgili oldugu için islamı yasaklardan bahsediyorum) ama genç üniversiteyi ve istediği yeri kazanmıştı.
çünkü o tanrıdan önce kendine inanmıştı.
namaz kıldığı için öss'yi kazanacağını sanmaktan farksızdır.
hbbia'nın akrabasına da ''niyeti bozduğunu'' anladığımız entrydir. adam kaslı bel görünce dayanamıyor.

yine kaslı beline vurulduğu ilk göz ağrısı için: (bkz: pideci rahmet abi)
(bkz: namaz kıldığı için cennete gideceğini sanmak)
namaz kılmakla bir yol olmayacağını bilmeyen birinini iddiası.
güncel Önemli Başlıklar