bugün

tam anlamıyla mantık dışı bir harekettir. müminler namazı allah'a ibadet için kıldıklarından ve allah'da her yerde olduğundan yapılan allah'a değil kabe'ye ibadettir. puta tapmaktır.
Allahü teâlâ Kâbeye dönün diye emrettiği için ve bazı kendini bilmez ayrıyetten kendini sözlükte ben ateistim gel bu olsa ne olur diyipte illi kendini gösterecek şahsiyetin soracağı soru ,ate isen ne önemi varki git kendi çöplüğüne...
(bkz: zorlamanın bokunu çıkarmak)
kıbleye dönmek, kabeye tapmak anlamına gelmez. nasıl bir gerizekalıca düşüncedir bu anlamış değilim doğrusu. o bir sünnettir. zamanında ilk kıble kudusteki mescid-i aksa'dır. miraçtan sonra kıble olarak kabe gösterilmiştir ve bu bir bakıma sünnet olarak yapılan eylemdir. her şekilde, nereye dönersen dön, dua edip ibadet edebilirsin ancak bu sadece namazın kurallarından biridir. tekrar söylemekte fayda var; kıbleye dönmek, kabeye tapmak anlamında değildir. kabeye dönerek Allah'a tapılır hepsi bu ve bu namazın kurallarından biridir.
geçenlerde açılmış bir başlığı aklıma getirmiş saçmalıktır.

(bkz: sözlükteki laiklerin aynı zamanda müctehid oluşu/#12496776)

komiksiniz la devam edin böyle.
(bkz: ya nolcaktııı)
ilk kıble mescidi aksa idi. Daha önceki peygamberlerde olduğu gibi. Ancak yahudilerin buna karşı çıktıkları rivayet edilir. Neden karşı çıktığı dinin kıblesine dönüyor diye sormuşlardır. Hz muhammed de hem bu yüzden hem de hz ibrahim'in kıblesi olan kabeye dönüp namazını kılmak istemiştir. Bunu cebraile iletmiştir. Sonrasında:

Senin üzerinde bulunduğun(yönü, Ka'be'yi) kıble yapmamız, elçiye uyanları, topukları üzerinde gerisin geri dönenlerden ayırdetmek içindir. Doğrusu (bu,) Allah'ın hidayete ilettiklerinin dışında kalanlar için büyük (bir yük)tür. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah, insanlara şefkat edendir, esirgeyendir. (2/143)

ayeti inmiştir.
allah a secde edenler, o na secde etmek isteyen müminler, rab teala bildirdi ki "ben mekandan münezzehim" ve emretti ki "bana secde edin". Kimse birbirine secde etmesin diye mevla teala kabe yi seçti kıble olarak. Omuz omuza, yalnız allah a cc.

Allah yarattıklarına secde etmekten muhafaza eylesin. Kabe mevla nın seçtiçi br evdir. Elbette müminin kalbidir beytullah. Kabeden üstündür. Ama asla mpmin de olsa insana secde edilmez. Değil secde, baş eğilmez, boyun bükülmez. Önünde kıyam edilmeye, rüku edilmeye ve secde edilmeye tek layık hakk tealadır.
(bkz: namaz kılarken amuda kalkma)
herkesin farklı yöne secde edip,namaz kıldığı bir camiye,içerden kuş bakışı bakmakla mantığı kavranacak durumdur.sen allah olsan,ne dersin allah aşkına??
Kibleye dönmenin amacı "her yon Allah'in değildir" veya "Allah başka yere dönünce duyamaz" demek değildir ki, kendisi saçma olsun.

Amaçlarından biri mescid ve camilerde karışıklık çıkmaması, insanların bir oraya bir buraya dönerek nizamsiz namaz kilmamasi, her mezhep veya grubun kafasına gore yön belirleme tartışması cikmamasidir. Allah en doğrusunu bilir.
(bkz: islamın putperest bir din olduğu gerçeği)
(bkz: Aslında kıble ye hiç dönememek)
çünkü arap icadı. irlanda'ya mı döneceklerdi?
(bkz: cinsiyet ameliyatına girerken bursa ya dönmek)
allahın evine dönüyorsun. sanma ki sadece yaşayanlar dönüyor. rahmetliler dahi toprağa gömülmeden önce kabe yönüne döndürülürler. allahın evine... ve müslümanların bayramlaştığı yere... en önemlisi de allah diyor dön diye.. allah en iyisini bilendir.
(bkz: kıbleye dönmek). https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1ble

kıble ne demekmiş kardeşler ? taraf ve yönelme.

biz kabeyi ne olarak belirledik ? kıble.

yani kabeye yöneliyoruz.

peki başlıktaki mantık hatası ne ? namaz kılarken tarafa veya yönelmeye dönmek gibi bir anlam çıkıyor.

neye hadi ben kaçtım.
uzayda namaz kılmak istenirse ne şekilde yapılacağı merak edilen eylem. Zira uzayda namaz vakitlerinin ne şekilde ayarlanacağı da ayrı bir muamma. namaz allaha yönelmek için kendi içinde yol bulamamış olanlara gösterilmiş bir yoldur. kıbleydi, secdeydi, rükuydu, anlamını bilmediğin sözcüklerin tekrarlanmasıydı... derken hemen bir kelime-i şahadet getirmem gerek zira şeytan tepemde sanırım.
görsel
farzdır.

müslüman için;
farz olan bir durum ise sorgulanmaz, neden böyle oldu denilmez. koşulsuz itaat edilir.