bugün

bazı firmaların gerçek amaçları olan "para kazanmak" olayını örtbas etme çabası sonucu ortaya çıkan, "mutlu firma, mutlu müşteri" felsefesi.
sistemin işlerliğini, ürünün gerçekten kaliteli ve o kadar emeğe degdini gösteren kriterdir.
kapitalist sistemin yarattığı bir yalandır. müşteri hiç bir zaman memnun olmaz satıcıda hiç zaman mutlu mesut olmaz*.
yeni ve çağdaş olarak nitelendirilen yönetim anlayışlarıyla lugatımıza girmiş betimlemedir. müşterinin tercihlerinin ön plana çıkarılması ve bu tercihlere göre hizmet sunulması temel amaçtır. *
en kolay kar arttırma yönetemlerinin başında gelir. memnun müşteri, mutlu müşteridir. mutlu müşteri, sizi sağ sola, çevresine anlatan müşteridir. çevresine anlatan müşteri, sizin reklamınızı ücretsiz olarak, hemde en etkili şekilde yapan müşteridir. reklam yapan müşteri ise size yeni müşteri getirendir. yeni müşteri ise paradır.. *
(bkz: müşteri odaklılık)
(bkz: müşteri ilişkileri yönetimi)
(bkz: kærhane)
hizmet veya ürün pazarlamasının küreselleşen dünya etkisi ve artan rekabet sonucunda pazarlama sektöründeki değişimdir. ne üretirsem onu satarım anlayışının yerini alan, müşteri ne isterse onu üretir, pazarlarım anlaşıyıdır. rekabette üstünlük sağlamanın da en başta gelen unsuru durumuna gelmiştir.
örneğin;
süper marketlerin müşterilere servis ağı kurması vb.

bu tür marketler de bir de görüş bildirebileceğimiz defterler sunulmaktadır. bunun tek amacı istek ve beklentileri oluşturmak, bu sayede firmanın veri tabanını genişletmek, müşteri odaklılığı arttırıp memnuniyetlerini sağlamaktır.

bu çalışmalar daha detaylı olup, şirketlerin, şatış tutundurma faaliyetlerini teşkil etmektedir.
(bkz: tanrının yolladığı peygamberi iade etmek)
(bkz: müşteri her zaman haklıdır) *
birçok firmanın malı satıncağa kadar uyguladığı hede.
ürünü satmak için kırk takla atarlar.
imzalar atılıp ürün alındıktan sonra ağzınıza ederler.

hele birde teknik servisinden yararlamak isterseniz, çok taklalar atmanız gerekecektir.
bazı firmaların sikinde olmayan hede. örneğin; lotto, linteks, a101, teknosa, genpa, acer, vodafone, avea, turkcell, türk telekom( adı türk kendisi türk olmayan), pamukkale, metro turizm, halkbank, ziraat bankası, garanti bankası diye uzar gider.
(bkz: sikleyen mi var)
duymadım görmedim bilmiyorum.
Ttnet te yok bundan. Bir haftadır abuk sabuk bir kampanya tanıtımı için arıyorlar. Birde öyle saçma saatlerde ki küfürsüz açmak elde değil. Neyse açıyorsun telefonu, anlatıyor anlatıyor bir seyler sonra birden çat telefon kapatılıyor bir değil iki değil. ya arkadaş deli misiniz divane misiniz?
Kaydettim numarayı daha bir omur açmam.
türkiye'de olmayandır.

türkiye'de müşteri memnuniyetini yaptığını söyleyen firmalarda, bunu etkilemek için söyleyenlerdir.
öte yandan bunu gerçekten uygulayanların bazıları da bokunu çıkaranlardır.

müşteri memnuniyeti; müşteriye sakso çekmek değildir. (egzecere tabirle anlatıyorum ki olayın vehameti anlaşılsın diye)
ne demek bu?
bir müşteri sizde bir ürün ister, ya da benim mesleğimden ilerleyelim. bir müşteri sizden bir oda ister. hatta rezervasyon yapar.
otele gelir, rezervasyon detaylarında müşterinin seçtiği detaylar ve özellikler ne ise ona göre odasını verirsiniz. otelin düzeni ve servisini bir kenara koyarsak eğer, oda yapılan rezervasyon detaylarına göre ise her şey normal demektir. herkes hakkı olanı yapmış demektir değil mi?

ama kazın ayağı türkiye'de öyle değil.
müşteri otele gelir;
selam bile vermez. müşteri m - resepsiyon r

m - rezervasyonum vardı.
r - tabii efendim bakalım... isminiz.
m - xx xx
r - tabii ki. ekonomik oda, 1 kişi 4 gece kahvaltı dahil.
m - daha büyük odanız var mı?
r - var tabii ki.
m - o halde büyük oda alırsam sevinirim.
r - tabii ki. rezervasyonunuz ekonomik yapılmış ve o fiyattan ödenmiş. eğer upgrade farkını öderseniz memnuniyetle odanızı yükseltebiliriz.
m - ama müsaitliğiniz varsa boş kalacağına bana verin. bende manzaralı odada kalayım. (bunu gülerek değil gayet ciddi söylüyor)

resepsiyon da bana bakıyor ne yapayım der gibi?

şimdi yukarıdaki konuşmanın devamını yazmaya gerek yok. ben araya girdim ve mümkün olamayacağını söyledim. odasına çıktı suratı asıktı zaten girdiğinde daha da asık şekilde gitti.

hadi diyelim ki bu kişiye bu odayı verdik ve ekstra ücret almadık. sizce memnun olacak bir tip mi? bu imkansız. işte aslında bu yüzden verilmiyor.

çünkü balayına gelen çiftler eğer aymazlık yapmazlarsa biz zaten bedava veriyoruz. odalarına hediye bile yolluyoruz. ücretsiz.
ama böyle götlere bir bok yollamıyoruz. ekstra bir hizmet de yapmıyoruz. sebep çok açık.

müşteri hak ettiği ölçüde velinimetimizdir.

aynı kişi odadaki çarşaflarının her gün değişmesini istemiş. 1 günde iki kere terlik istemiş falan.

kalan ödemesi geri verildi otelden gönderildi. bunun fazlasını kabul etmek demek, diğer müşterilere saygısızlıktır. yoksa biz söyleriz yapılır önemli değil. ama diğer müşterilerin hakkı bir kişiden daha önemlidir.

müşteri memnuniyeti bu anlamda önemlidir.
Benim için türkiye de starbucksdır. Adamlar gerçekten müşteri odaklı çalışıyor. Özellikle karaköy şubeleri ne zaman gitsem bir ikramlar her zaman güleryüz. Geçenlerde bir kişinin iki ay stsrbucks da yaşadığı ortaya çıkmıştı adamlar daha ne yapsın bu ulkeye bu kadarı çok bile bu ülkeye bence
görsel
Müşteriyi günübirlik kâr amaçlı değil de uzun vadede memnun etme çabasıyla insani değer vererek katma değer elde etme anlayışını benimse hali.
görsel

Bir Mehmet Ali Birand repliği.

Aaa aaa aaaa a çok ayıp lütfen durun.