bugün

Müfredattaki dersleri sorgulayan ve hangilerinin olup hangilerinin olmaması gerektiğini araştıran başlık.

Ayrıca şu da olsa fena olmaz denilen başlık.

iş ahlakı dersi,
Kitap okuma dersi,
Kul hakkı yememe dersi.
Tarihteki Arap hainlikleri.
1-Türkiye’nin sosyo-ekonomik yapısı.
2- modern tarım, tarım ekonomisi, tarıma dayalı büyüme
3- etik, ahlak bilgisi
4- Türkiye’nin topografik yapısı( depremi zinaya bağlayanların gelişimi üzerine bir deneme)
5- nepotizmin ülke üzerindeki etkisi
Vs olarak devam ettirilebilir. Hiç üniversite dersleri değildir ve üniversite öncesinde alınmalıdır.
Dersin adını koyamadım ama çocuklara ortaokul seviyesinden itibaren neyin suç olup neyin olmadığının öğretilmesi gerekiyor bence.

Çocuğun Hem kendisine yapılan davranışın hem de başkasına yaptığı şeyin zorbalık olup olmadığını ayırt etmesi lazım.

Çünkü eski zamanlara göre, çocukların zorbalık ve suçlara farklı kanallardan maruz kalma ihtimalleri çok daha yüksek.
Bunu maalesef ebeveynler ayırt edemediği için iş eğitim sistemine düşüyor.

Müfredatın bunu içerebilecek hale gelmesi şu an için hayal tabi ki. Hadi yapalım dediler, şu anki milli eğitim kafası ile pedagojik olarak multidisipliner çalışmayı becerebilmelerini beklemek de ayrı bir hayal.
Napalım, Hayallerle yaşıyoruz biz de işte.
müfredat olması gerekmiyor.
"hayat bilgisi" dersi üniversite dönemine kadar verilmeli.
iyi ahlak
iyi vatandaşlik.
olması gereken dersi bilemem ama, ağırlık verilmesi gereken dersin mantık dersi olduğundan eminim.
Görgü ve nezaket kuralları.
Ordövr çatalının yerini bilmemek neyse de, günaydın diyen insana karşılık vermeyen varlıklara faydası olabilecek derstir.
(bkz: baslık acma becerisi)
işin içinde olduğum için şanslıyım, olması ve öğretilmesi gerektiğini düşündüğüm her şeyi kendim anlatıyorum. Suçu, cezayı, zarar vermeyi, zarar görmeyi, hatayı, onu telafi etmeyi, iyiliği, kötülüğü, nezaketi... Yönetmelikte, plan programda yer almayan her şeyi kendim yapıyorum. Dinliyorum onları, anlıyorum. Anladığımı en üst seviyede belli ediyorum. En basitinden Her gün ne hissettiklerini, o gün nasıl uyandıklarını mutlaka soruyorum. Bu şekilde ne var ne yok dökülüyor. Çünkü biliyorum ki faturaları nasıl öderim diye dertlenen ailesi benim konuştuklarımı onunla konuşmaya zaman bulamayacak. Özellikle ilkokul çocukları hayatta gördüklerini anlamlandıramayacak veya temiz zihinlerine yanlış kodlayacak kadar küçükler. Birilerinin onları hayatta neler beklediğini, başlarına neler gelebileceğini anlayabilecekler şekilde anlatması gerek. Ben de bu işi zevkle yapıyorum.
cinsellik dersidir. bir ülkenin yapması gereken olmazsa olmaz durumlardan bir tanesi de daha küçük yaşlarda seks ile doğru bilgiler verip cinsel anlamda sağlıklı bireyler yetiştirmektir. cinselliğini iyi yaşayanlar mutlu ve kendine özgüveni yüksek olur. bir insanın yaşam kalitesini arttıran yegane unsurlar bunlardır. bu böyledir.
Hayvan sevgisi.