bugün

onun için yazılan şarkıyı deli gibi söyleyen kürt kızıdır.

--spoiler--
tek kaşımı kendim aldım

bıyıklarıma ağda yaptım

atmasınlar molotof...
--spoiler--

görsel
o kürt kızına yazılan şarkının devamı eğer yamulmuyorsam şöyleydi;

"tüfekler havaya

mutlubaykus buraya

gelsin bana vurmaya..."
mutlubaykus'un sikerteceği versus.
pardon sevgili sözlük, iş bu başlıkta herhangi bir karşılaştırma yapılmamaktaymış.
öyle de olsa;
mutlu siker ccc *
(bkz: ya konuş ya da bu amına koyduğum ilişkisi bitsin)
(bkz: c est la vie)
(bkz: gönül ferman dinlemiyor)
(#23261921) maymundan gelememiş, hatta henüz maymuna bile varamamış bünye.
sözlükteki faşistlerden bir başkası. (#23261921) ulan siz ne vicdansız adamlarsınız. 10 yaşındaki çocuğa nasıl bu kadar kin besliyorsunuz anlamıyorum. yazıklar olsun size.
10 yaşındaki çocuğun ölümüne sevinecek kadar insanlıktan çıkmış yazar(cık).
bir sözlük ülkücüsüdür.
sözlük ülkücüleri klavye başında ve tv de kurtlar vadisi izlerken aslan kesilir atar tutarlar. fazla önemsememek lazım. tatava yapmadan sikip geçmek lazım.
bu adam açıkça nefret suçu işliyor. yasal olarak sözlüGü zor durumda bırakacak paylaşımlar yapıyor, sözlük de bu vaziyete seyirci kalıyor... sadece bu yazar için demiyorum bunun gibi
dahası da var.
nik altında 70 defa "foşist" diyene hediyeleri olan yazar.

görsel

kargosu da bedava bu ayrıntıyı unutma kürt kardeşim. Bedava bak bir daha söylüyorum bedava.
"hümanizm" kisvesi altında bölücü terör örgütü propagandası yapan süzmelerin hiiiç sevmedikleri yurtsever türk genci.
nefret suçu değil nefret etme hakkını kullanan yazar!

lan siz hani fikir özgürlüğü, düşünce özgürlüğü diyordunuz?
bu adam fikrini de zikrini de gizlemiyor söylüyor da neden bu kadar üstüne yürünüyor?
hepiniz hümosunuz ama ya...

saygılarımı hep sunduğum değerli yazar!
Kendisine sonsuz saygılarımı sunduğum yazar. Ayrıca hümanistçilik oynayanlar tarafından saldırılmaya çalışılan yazar. Baykuşum, bu insancıklar hem okumuyor (gözleriyle) seni, hem de hümanistçilik oynamaya çalışıyorlar. Onlar börek götürsünler pkk yanlılarına, kolkola girip halay da çeksinler. Sonuçta onlar da insan. Demi?
Irkçıdır. Allah affetsin.
anladığım kadarıyla ilgi manyağı bir gencimiz. *
her yorumumu eleştiren kendini bi halt sanan karakter yoksunu baykuşcuk.
sataşmaya çok meraklı bir yazar. şahıs olarak sataşacak birini bulamayınca kendi eski başlıklarını uplayıp topluluklara sataşır. hiç olmadı scrikss adlı yazarın yancılığını iştiyakla yapar.
şu anlaşılmamış troll entryleriyle gönlümü kazanmış yazar. idol oldun lan benim için.
akp'lidir.

düdüt: tatava yaparak bastığı oy akp'ye yaramıştır. kime yarıyorsa odur. akp'lidir.
mhp'lidir.

kesin bilgi, yayalım...
Efendim ben bu arkadaşın gazabına şu entrym sonrası maruz kaldım: (bkz: #23346166).

Kendisi mezkur entryme artistlik yapma diyerek şöyle bir cevap verdi: (bkz: #23346192)

Tanımam etmem... Bu arkadaş "artistlik yapma" falan deyince şöyle bir cevap verdim: (bkz: #23346250)

Neden mi anlatıyorum bunları? Durduk yere değil efendim... Daha sonra öğrendim ki, bu arkadaşımız kendi görüşünden olmayan, fikrini benimsemediği ne kadar insan varsa, özel mesajları kullanarak başlıklar açıyor ve sanki bir ülkücü olarak "sol" konusunda uzmanmış, siyasal literatüre alabildiğine hakimmiş gibi entry döşeniyor. Neyse, içeriğe girmeden genel hattıyla "CHP-DSP" üzerinden fraksiyon tartışmasına tutuştuk. Dalga geçmeye başladı. Daha ikinci mesajda kendisi şu başlığı açtı: sosyal demokratı sosyalist sanan liseli.

Bu arada kendisine "fraksiyon"un ne demek olduğunu defaatle sordum. Kendisi liselilerle uğraşamayacağını, gecenin 3.30'unda benim gibi liselilerle "fraksiyon" tartışmasına giremeyeceğini vs. yazdı. Halbuki paragraflara sığmayan mesajlar ve entryler düzeceğine "fraksiyon"un bir tanımını yapıverse ortada ne tartışma ne de başka bir şey kalacaktı. Ben bu arkadaşa, yorgunluğundan dolayı şu entry ile "fraksiyon"un ne olduğu anlatmaya çalıştım: (bkz: #23346606).

Neyse... Şimdi bunu neden mi anlatıyorum. Çünkü arkadaşımızın "sol", "fraksiyon" vs. kavramlarında sıkıntı yaşadığını düşünüyor ve kendisinin okuması amacıyla "sol" hakkında bir şeyler anlatmak istiyorum. Zira kendisi şu entrynin ikinci paragrafında görülebileceği üzere (bkz: #23346618) daha sosyalizm ve komünizm kavramlarını dahi ayırt edemiyor, anlamlarını bilmiyor ve daha da önemlisini ikisini aynı ideoloji zannediyor. Milleti sosyalizm üzerinden aşağıladığı için, sabahın bu saatinde bu arkadaşa bunların farklı ideolojiler olduğunu, sol kavramının içine hangi ideolojilerin girdiğini, bunların hangi alt türlere ayrıldığını anlatmak istiyorum. Belki o zaman insanları fikirleri üzerinden aşağılamaktan vazgeçer ve görüşlerine katılmıyorsa bile en azından saygı göstermeyi öğrenir. Neyse başlayalım...

ilk olarak "sol" kavramının içine "komünizm ve sosyalizm"in girdiğini belirtelim. Bu iki ideolojinin çıkış noktaları aynı, yani işçi hareketlerine dayanmakla birlikte ekonomik ve siyasal görüş bakımından ayrı çizgilere kaymıştır. Peki hangi noktalarda ayrılmış ve farklı ideoloji olma yoluna girmiştir? Çok basit şekilde komünizm ve sosyalizm arasındaki farklardan yola çıkarak bu sorunun cevabını bulmamız olası aslında. Peki nedir sosyalizm ve komünizm arasındaki farklar? iki başlık altında incelemek mümkün: Siyasal farklılıklar ve ekonomik farklılıklar.

1. Siyasal farklılıklar: Efendim hiç uzatmadan ve tarihine çok fazla girmeden siyasal anlamda günümüzde en temel farklılığın "demokrasi" konusunda var olduğunu söylemek mümküm. ister liberal sosyalizm olsun, ister sosyal demokrasi olsun, isterse sosyalist demokrasi olsun, komünizmden en belirgin farklılığını "demokrasi" konusunda gösteriyor. Sosyalizm ve komünizmin çıkış noktasına baktığımızda aslında her ikisi de "devlet" ve "sınıf" kavramını yok sayıyor. Marx ve Engels, sosyalizmi amaç olarak değil komünizme ulaşılacak araç olarak değerlendiriyor. 20. yüzyılın başlarından itibaren, özellikle Thomas Meyer'in sosyal demokrasi kuramı ile birlikte sosyalizm "devlet"i yok sayma anlayışını yavaş yavaş terk ediyor. Günümüzde ise devletin varlığını kabul eden, eşitlik, özgürlük, adalet gibi kavramları ön plana çıkaran, bir sosyal demokrasi anlayışı ön plana çıkıyor. Komünizm ise "devlet", "sınıf" ve "demokrasi" kavramını keskin çizgilerle reddediyor. Yani komünizm günümüzde demokrasiyi değil, proleter diktatörlüğü ideolojik olarak benimsiyor.

2. Ekonomik farklılıklar: Yine temel anlamda, detayına girmeden bahsedecek olur isek komünizm özel mülkiyeti tam anlamıyla reddediyor... insanların emeğine değil, ihtiyacına karşılık vermeyi amaç ediniyor. Sosyalizm ise ihtiyaç değil, emek kavramını daha çok ön plana çıkartıyor. Bu da karma ekonomiye belli oranda kapılarını açmasına neden oluyor. Zira Marx ve Engels'in sosyalizmi komünizme giden bir araç olarak görmesi de tam da bu nedenle gerçekleşiyor. Direkt komünizme geçen toplumda ihtiyaca cevap verecek imkanların olmaması, insanların çalışmasına neden olacağı için buradaki emek kavramı havada kalıyor. Belki ilk başlarda, komünizmin alt türü (fraksiyonu) diyebileceğimiz sosyalizm, zamanla giderek ayrı bir ideolojiye dönüşüyor.

işte bu arkadaşımız en büyük hatayı burada yapıyor, yani sosyalizm ve komünizmi eş anlamlı görüyor. Sosyalizm deyince "leninist / maoist" ayrımın aklına gelmesi bundan. Oysa leninizm ve maoizm komünizm fraksiyonlarıdır. Sosyalizm ile alakası yoktur. Sosyalist dersen "maoist /leninist" taşağını geçerim, diyen bir arkadaş daha bunun ayırdına varamıyor, aşağılayarak en doğruyu bildiğini, kendince ayar verdiğini zannediyor.

Peki sosyal demokrasi "sol"un içinde midir? Evet, solun içindedir. Sosyalizm kendi içinde üç alt türe ayrılır:

1. Liberal sosyalizm: Görüşün ekonomik yönden kapitalist sistemden hemen hemen bir farkı yoktur. Peki nasıl olur da, sosyalizmin bir alt türü olabilir? Cevap verelim... Sosyalizm sadece ekonomi ile ilgilenen bir ideoloji değildir. Liberal sosyalizm, sosyalizmin ekonomik boyutunu hemen hemen reddeder ve serbest ekonomiyi savunur; ancak sosyalizm kavramları olan eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarını korumaya devam eder.

2. Sosyal demokrasi: Gelelim arkadaşımızın "sol" denildiği için bilmemekle, liselilikle aşağılamaya çalıştığı alt türe. Sosyal demokrasi, sosyalizmin alt türüdür. Karma ekonomiyi savunur. Serbest piyasa ekonomisini ve sınıfı reddetmemekle birlikte, muktedir ile ezilen arasındaki dengenin sağlanmasını amaç edinir. Kendisine Thomar Meyer'in sosyal demokrasi kuramını okumasını tavsiye ederim. Özellikle 1990'lardan sonra "yeni sol" denilen hareketin ortaya çıkması, günümüzde sosyal demokrasi dediğimiz sosyalizm alt türünün geldiği son noktadır. Bu konuda da Sosyal demokrasi'nin günümüzdeki en iyi temsilcisi olan ingiliz işçi Partisi'ni bir incelemesini öneririm. Bu arada Sosyal demokrasi konusunda isveç, Almanya, ingiltere, Japonya'da farklı uygulamaların olduğunu, vakti kalırsa oradaki uygulamalara ve teorilere de bir bakması yararınadır.

3. Sosyalist demokrasi: Aslında Marx ve Engels'in araç olarak gördüğü sosyalizm türü tam olarak bu. Burada üretim araçlarında devletin egemenliği söz konusu; ancak paylaşımda ihtiyaç değil emeğe göre bir dağılım benimseniyor. Şiddete başvuru yerine, devrime giden yolun demokrasi ile gerçekleşebileceğini öngörüyor. Bu da sosyalizmin alt türlerinden.

Devam edelim... Sosyal demokrasi, "sol" mudur? Siyasal literatürde, sosyal demokrasinin "sol" olarak görüldüğünü üstüne basa basa söyleyelim. Sosyalist Enternasyonale üye olabilen partiler arasında sosyal demokratlar da vardır. Peki, bir soru soralım: Sosyal demokrasi "sol" değilse nedir? "Sağ" mıdır? Sosyal demokrasi hangi muhafazakar unsurları bünyesinde barındırmaktadır? Madem tartışacağız, liseli demek yerine bu konuları inceleyerek bir cevap vermek daha doğru olmaz mı?

Şu noktayı da önemli görüyorum, CHP sol mudur? Evet soldur; ancak artık sosyal demokrat değil, liberal sol'dur. Yani ekonomik bakımından kapitalizmin kollarına teslim olmuştur. Ancak bu durum "sol" olarak değerlendirilmesini engellemiyor. Tam aksine sosyalizmin bir alt türü olarak adlandırılıyor. Çoğu kişinin CHP'yi "sol" olarak görmemesi "liberal sol"un ekonomik politikalar bakımından kapitalizme yakın olmasındandır. Aşırı sol ya da sosyal demokrasiyi savunan kişilerin, liberal sol'dan nefret etmeleri hatta sol olarak görmemeleri bundandır.

"Fraksiyon" konusunda daha önceki entrylerimde konuyu anlatmaya çalıştım. Anlayabildiğini zannetmiyorum. Fraksiyon bir ideoloji içindeki görüş ayrılığını, muhalefeti belirtir. Bunu sola özgülemek de aslında bu arkadaşın işi... Sosyalizm ile komünizm arasında fraksiyon değil ideoloji ayrılığı vardır. Dolayısıyla sosyal demokrasiden ya da sosyalizmden bahsederken "leninist / maoist" kavramlarının kullanılması yanlış bilgi sahibi olmaktır. sosyal demokratların arasında görüş ayrılığı ya da bölünmüşlük "fraksiyon" olarak adlandırılır. Komünist ideolojiyi temsil eden "leninist ve maoist" fraksiyon gibi. Arkadaşın daha iyi algılayabilmesi için aynı "mhp" ve "bbp" gibi... ideolojik olarak aynı temelde olmalarına rağmen, çeşitli görüş ayrılıkları nedeniyle bölünme yaşıyorlar. Buna siyasi terminolojide tam olarak "fraksiyon" deniliyor. Kendi görüşünden bakacak olursak "muhafazakarlık" aşırı sağ ise, "sağ" ne oluyor?

Yoruldum, şu kadarı bile anlamasına yeter aslında. Ama anlamayacak ve insanları aşağılamaya, fikirlerine saygı duymamaya devam edecektir. Neden yazdım bunları başlığının altına, neden bunları yazmak için 20-25 dakikamı ayırdım? Çünkü, halkın nezdinde ölmüş olan "sağ", "sol" çatışmasını körüklemek, bu çatışma üzerinden prim yapmaya çalışmak isteyen bir arkadaşımızın, bazen yanlış bilgi sahibi olabileceğini başlık altına girdiğinde bir şekilde gözüne çarparsa, belki biraz utanır da, insanların bir şeyi yanlış biliyor olmasından dolayı kendinde o insanı aşağılama hakkı olmadığını anlar ve utanır. Hiç olmazsa, "sol"un teorisi hakkında atıp tutarken biraz temkinli davranır. Davranır mı?
Baykuş işte; ne kadar beyin olabilir ki?
kürtlerin elde ettiği ve edecekleri hakları kabullenemeyen işi gücü sozlükte ırkçılık yapmak olan kişi.
Aynı ideolojiyi paylaştığımız yazar. Severek takip ediyoruz.