bugün

Sözlükte yazılan yazı sebebiyle savcılığa şikayet edilmesidir.

Canı sıkılıp heyecan arayan bir sözlükçünün mutlubaykus'u * yazdığı birkaç entry sebebiyle şikayet etmesidir.

Yaklaşık 1 saat önce şahsıma siber suçlar şube müdürlüğünden bir telefon geldi öncelikle sözlüğe üye olurken belirtilen isim ve soy ismi söyledikleri için savcılıktan aradıklarına emin oldum. Yazdığım hangi entry/lerin şikayet edildiğini tam olarak bilmiyorum yarın ifademi verirken öğreneceğim bunu. Muhtemelen yeşil bir komünisttir kendisi son zamanlarda kuyruklarına çok basıldı ne yapacaklarını şaşırdılar. *

şikayet kocaeli ilinden yapılmış.

benim sözlüğe üye olurken yaşadığım yer istanbul...

şimdi yaşadığım yer bursa...

istanbul savcılığına gitmiş şikayet dosyası, o sebeple istanbul da ifade vereceğim.

saygılar. *

aylar sonra gelen ek:

görsel

ehe...
eğer baykuşu şikayet eden yine bir yazarsa, yani içimizden biriyse kahpelik yapmıştır. istediği kadar gıcık olsa bile entry numaralarını sözlük moderasyonuna vererek cezasını kendi içimizde halledebilirdi. modlar bu arkadaşa gerekli cezayı verirdi. sözlük bu kadar ciddiye alınacak bir yer değildir. geçmiş olsun kendisine. tekrar belirtmek gerekirse, şikayet eden kahpelik yapmıştır.

edit: başlığı mutlubaykuş açmış ve kaçmıştır. onun da ben ...
lan neyse.
Merakla takip edilen olaydir.

Ed: koministim yigidim gitmis. don fanila isi bana mi kaldi la?
bir aklı başına gelsin ırkçılığı teşvik eden yazarlar ancak bu ülkede kaosa sebep olur. ülkesini gerçekten seven varsa da ırkçılık yapmaz. kalleş değil kardeş istiyoruz.
(bkz: tatar ramazan)
kimin sikayet ettigi bilgisine ulasilabilir. bir defasinda bir kurumu bimere sikayette bulundum kuruma ismimi vermislerdi.
şikayetin konusu öğrenildikten sonra konuşmakta fayda olan şikayet.

burda atatürke ,dine ,peygamberimize ,türklere, kürtlere, ermenilere ,saygı duyulan kişi ve kurumlara hakaret edilmesi bunları meşru kılmaz.

eğer ciddi bi hukuk sistemimiz olsaydı kimse ağzı dolu küfürler savuramazdı sağa sola.

bahsi geçen arkadaşın ne dediğini bilmiyorum inşaallah kem söz etmemiştir ve inşallah şahsını zorda bırakacak bir kararla karşı karşıya kalmaz.

malesef adalet sistemimiz yap boz tahtasına dönmüş hepten berbatlaşmıştır.

deveyi hamuduyla götürenlere birşey olmazken 2 akbil bastı diye 7 yılla yargılananlar oluyor.
AKP'nin paralı yazarlarının deşifre edilmesi sonrasına denk gelmesi manidardır.
gerek yoktu.

fight club zirvesi düzenler döverdik. ağzını burnunu dağıtırdık konu kapanırdı.
Allah verede imamın savcısına denk gelmese. Öttürürler allama.
Yazarın yazdığı entry sonucu hakkında hukuki işlem başlatılmasıdır.
Söz konusu entry'nin ne içerdiği merak edilendir.
mutlubaykus'u savcılığa şikayet edenler sıralı tam liste.

favori: bilisiz(mualla)--->ganyan: 1.45
plase: fatihintakendisi--->ganyan: 2.20
sürpriz: aaron moshe------>ganyan: 5.90.
favori: fatihintakendisi--->ganyan: 1.45
plase: pkklı yazarlardan biri--->ganyan: 2.20
sürpriz: serpilem------>ganyan: 5.90.

Oranları değiştirmedim çünkü anlamıyorum.*
zall ın; "uludağ sözlük hukuka saygılıdır ve gelişmeler yakınen takip edilmektedir." tarzı bir açıklama yapmasını gerektiren hadisedir.
geçinemediğim ve tarzını sevmediğim bir yazar ancak şikayet unsuru olacak kadar "aşırı" yazıları olduğunu da sanmıyorum...

fikirlerinden hoşlanmayan bazı boş beleşler savcıya vs şikayet ettiyse bu onların ayıbı...

ancak müsterih olsun caps dahil elektronik ortamda mahkemece delil kabul edilecek bir kanıt bulunması çok zor. "gerçekten şikayet edildiyse" en fazla 2-3 kez mahkemeye çıkar ( o da soruşturmaya gerek görülürse )

gene "eğer gerçekten şikayet edildiyse" diyerek akp polisini savunmak adına ölenlere "oh olsun!" dediği, akpkk şiddetini meşru gösterebilmek için kendini yırttığı, gezi direnişi taraftarlarına kadın erkek ağza alınmaz hakaretler ettiği entryleri sözlük arşivinde duruyor...

kendisini "milliyetçi" olarak tanımlayan bu dostumuz açsın onları bir daha okusun...

dün arkasında durdukları bugün arkadan yasladılarsa nerede hata yaptığına bakması lazım insanın...
savcının da başka işi yoktu!
savcının götüyle güleceği olay.

merak etmesin o kişi. savcılık bunu ciddiye alsa bile, 10 yılda anca açar davayı. zaten onu da hakim bozar.

ha, bu arada burda dönenleri savcıya yetiştirenlerin entrylerini de hep birlikte didikleyelim. nasılsa bi açık buluruz, basarız davayı. burda da mı yazamıycaz ulan, at kafalılar.
Şimdiye kadar şikayet edilmemiş olması absürd olandır. Din iman gibi insanlar tarafından özel kabul edilen konularda hakarete varan yazilar cezasız kalmamalı.
Burası herkese açık bir platform. Dolayısıyla o herkes ayağını denk alacak.

Düzeltme: sağolsun sözlük yazarları tarafından artı manyağı yapılmışim. Hatta baykuş bile artı oylamış sanırım. Insanların demokrasiyi doğru algılaması beni gerçekten sevindirdi.
mutlubaykus'a siber suçlar şube müdürlüğünden çağrı gelmiştir.
yani olayın savcılıkla(henüz) bir alakası yoktur.

şimdi olacakları yazayım.
bir işgüzar mutlubaykus'u yazılarından dolayı şikayet etmiş.
herkes birbirini gidip şikayet edebilir. polisin görevi her şikayeti dikkate almaktır.
mutlubaykus kardeşimizin gerçekten mahkemelik olabilecek bir yazısı olsaydı zaten sözlük formatına istinaden çoktan silik olurdu.
unutulmasın ki 50.000 yazarı olan uludağ sözlüğün tam 16.000 adet gammazı var.
inanın bu 16.000 gammaz içinde en az 500 kişi hukuki prosedürlere son derece hakim. gerisinin koy götüne zaten.

herneyse,
mutlubaykus siber suçlarla mücadele şb müdürlüğüne gidip ifadesini verecektir.
muhtemelen de yasal yönden bir sıkıntıya gireceği birşey de yoktur.

ama dediğim gibi herkes, herkesi şikayet edebilir, zira burada çok ağır işsizler, göt kılları ve hatta günlük 30 liraya yazarlık yapan ibneler var.(bunu anımsayacaksınız ispatlamıştık)

şimdi en kötü senaryoyu düşünelim.
diyelim ki mutlubaykus'un verdiği ifadeyi savcı okudu ve savcılık ifadesi için çağırdı.
bu durumda dahi yüzde 90 ihtimalle mutlubaykus hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verilecek.

hadi diyelim ki iş mahkemeye taşındı.(çok küçük bir ihtimal)
mahkeme yüzde 90 beraatine karar verecek.

hadi diyelim ki mahkeme ceza verdi.
mutlubaykus'un sabıkası olmadığı için ve iyi halden dolayı verilecek cezanın hükmünün infazının geri bırakılmasına karar verilecek...

yani,
şikayet eden pezevengin eline herhangi birşey geçmeyecek.
bilakis, mutlubaykus bu işten tertemiz sıyrıldığında ve yazılarına devam ettiğinde kafasını ekranlara vurmaya devam edecek.

boşverin bu işleri gençler.
götü yiyen, gözü kesen fikirleri ile mücadele versin.

böyle işgüzarlık yapmak, milleti şikayet etmek, hele hele sanal ortamda yazılanlardan dolayı birinin ceza alabileceğini zannetmek, saçmalık ve vakit kaybından başka birşey değildir.

mutlubaykus'a da tavsiyem, rahat olsun, geniş takılsın.

al bak;
(bkz: tck 216/#11112804)
(bkz: tck 216 ya istinaden ceza almış kişi/#15142019)

not:birkaç lavuk beni de şikayet edecekti, hala bekliyorum. lan insan bari karakoldan aratır amına koyduklarım.

son olarak;
şikayet eden kişiye kafam girsin...
sözlükte olan sözlükte kalır mutlubaykuşun ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak görüyorum bu hareketi.
her turlü desteklerim.

(bkz: yedirmeyiz)
bildiğin o.çluktur.
ya bi insan karşıt görüşlü birini kaldıramıyosa şöyle ortamlarda takılmasın. 5 yaşındaki bebe gibi 'polis amca bu böyle yasmış söslüğe ühühü döv onu' yapmasın.
ya yazık günah. şuranın sanal bir platform olduğunun farkına varacak yaşta değilseniz girmeyin bu kadar basit.
yazarı gram tanımam etmem ama dinci komünist ülkücü faşist çok insan var burda. aranda tartış da cidden çocuk gibi şikayet etmek ne demek ya ahhaha.
olmayan şeydir.

(bkz: sazan avi)
nefret suçundan benim de bir çok kişiye yapacağım şey. biriktiriyorum entry'leri. cicişlerim benim. ırkçı söylevlerinizi, ötekileştirdiğiniz eşcinsellere ve trans bireylere ettiğiniz hakaretlerinizi tek tek biriktiriyorum. çok eğlenceli olacak.
inandığı şeylere hassasiyetle bağlı insanların gidip bu kadar hukuki prosedürle uğraşmayı göze alıp savaş açma tercihini seçtiği olaydır. aksi takdirde kim uğraşır ki lan mahkemeyle polisle falan. bişey olmaz diyen arkadaşlara hatırlatma yapayım evet büyük ihtimal savcılık mahkemeye gerek duymaz. evet belki mahkemeden hapis cezası para cezası çıkar ve hükümün infazı geri bırakılır ama 5 yıl boyunca alkollü araba kullanmak dahil herhangi bir suçta bu işlemiş olduğu suçun infazınıda adama giydirirler ve sabıkasına işlerler ki... bu da bişeydir. 5 yıl denetimli serbestlik verilmiş bir adamın da klavyedeki tuşları inceleyerek basmasını öneririm. çünkü 5 yıl içinde herhangi bir olayda adamın gözünün yaşına bakmazlar. kapiş?
hibineler. şekilsiniz yaa sizinle dısarda oynacagız. abılerınız geldıklerı yere donunce. hamınna goyım.