bugün

istanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanmış Türkiye haritasıdır.

http://haber.mynet.com/de...tik-bizim-nasil-mi/472605
komsu ulkenin toprak butunlugunu hice sayan sacma harita.
misak-i milli haritasıdır.
her ne keder yanlı$ olsa da bir $ey demek gelmiyor insanın içinden. biraz da bizim haritalarımız dolaşsın ortalıkta. suriye'nin hatay'ı kendi sınırlarında gösteren haritaları, yunanistan'ın ve kıbrıs'ın saçma sapan haritaları, nato toplantılarında amerikalıların dağıttığı türkiye'nin doğusunu ve güneyini bilmem ne diye gösteren haritalar vb. gibi. bu kadar haritanın arasında bizimki çok mu allah aşkına ...
(bkz: bu bir mesaj)
ileride olması mümkün bir durumdur ve olacaktır.
son dönemde ırak'lı kürtlerin birleşme isteği ile gündeme gelen harita.
batıya göç edecek bir musullu ve kerküklü kalmıştır dedirtecek cinstendir. bir de erbil şehrindekiler de dolmuş şoförü olacaksa, onu hiç istemem...
hoş olmasa da kalbimden desteklediğim; ülkemizin batısını yunanistan'a, kuzeyini pontus imparatorluğu'na, güneydoğusunu kürdistan'a, doğusunu ermenistan'a, hatay'ı suriye'ye ait gösteren haritalara karşı "harita öyle çizilmez, böyle çizilir" ayarı niteliğini taşıyan haritadır. bu haritada sadece musul ve kerkük değil, ermenistan ve kıbrıs'ın tamamıyla, azerbaycan'ın nahçıvan, gürcistan'ın acaristan özerk cumhuriyetleri, yunanistan'ın batı trakya bölgesiyle, drama ve kavala illerini ve başta rodos, girit, midilli ve sakız olmak üzere türkiye'ye yakın adaları, bulgaristan'ın kırcaali, hasköy, yanbolu ve burgaz illeri sınırlarımızda gösterilmiştir.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı bazı)

edit: o değil de aklıma bir şey takıldı; velileri bilgilendirmek amaçlı hazırlanan cd'lerdeki haritayı neden ingilizce yaparsın arkadaş? bunu yapan istanbul milli eğitim müdürlüğü ha, komik şeyler sizi...
türkiye'yi bölen haritalara kılını kıpırtmayan siyasetçilerin ve basının bu haritaya nasıl kükrediğini dün gece haber bültenlerinde görünce irkildim. Özelliklede daha evvel türkiye'yi bölünmüş gösteren haritalarla ilgili haberleri büyük bir sükunetle sunan enkırmenlerin başkalarının haritası bölününce bu nasıl skandal, böyle şey olmaz, komedi tarzında açıklamalar ile adeta kükreyerek haberi anlatmaları ve eleştirmeleri beni hayretlere düşürdü.
"diyarbakır'dan, mardin'den vs. çok razıydık sanki, bir de başımıza musul ve kerkük mü çıktı" dediğimiz feci durumu belirten haritadır.
bizim insanımızın ne kadar hayalperest ve kağıt üzeri delikanlısı olduğunu gösteren harita.

geçen başbakan yerdeki bayrağı kaldırdı cebine koydu, e biz ne kazandık bunu yapınca? veya ingiltere ne kaybetti bayrağını ezdirince? artık daha realist olalım. lütfen.

kağıt üzerinde değil gerçek verilerle hareket edelim.
bizim insanımıza hayalperest ve kağıt üzeri delikanlısı diyenlerin, ülkemizin batısını yunanistan a, trabzonu pontus imparatorluğun a, doğu bölgelerini kürdistan a ait gibi gösteren haritalara ses çıkarmamaları hayli ironiktir.
türkiye nin ekonomik ve siyasal etki alanını gösteren harita imiş gibi bir his oluştu bünyede.
topraklarımızın geniş gösterilmesine rağmen şahsen beni memnun etmeyen haritadır.
söylenmesi ve düşünülmesi sakat durum bunu en son dönemin başbakanı olan malum insan söyledi 4 gün sonra vefat etti.
diyarbakır ve çevresinin hayali kürdistan devletinde gösterildiği harita kadar saçmadır.
seviyesi ekstra düşük olan eğitim sistemimizin başındaki sorumlulardan beklenen bir yanlışlık.
10. sınıf tarih kitaplarında da olan harita. hayır bir dangalak yaptı böyle bir hata, kimse kontrol etmiyor mu bunları? yıllardır hep ağlıyoruz batılılar hep haritalarda bizi bölüyor, güneydoğu'yu kürdistan adı altında farklı bir devlette gösteriyorlar diye. nerede toprak bütünlüğüne saygı?
mevcut sınırlar içinde refah seviyemiz tavan yapmış gibi, sınırların daha da genişletilmesi, fetih politikası gibi saçmalıkları hala savunan kişilerin özenerek ve biraz da gaza gelerek hazırladıkları harita olması muhtemeldir. kendilerine içi bomboş kocaman bir çanta armağan edilmeli ki ona bakarak darayla ağırlık arasındaki farkı anlayabilsinler.

edit: genç osmanlılar rahatsız! yürü be koçum! padişahın sol taşağı mısın?!!
misak-ı milli sınırları içerisinde gösterilen türkiye'nin gerçek haritasıdır. atatürk, misak-ı milli sınırını söylemiş teee o zamanlarda, buna saçma diyen mallar!!! bu mu saçma? turgut özal'ında dediği gibi öyle ya da böyle alacağız oraları.

edit: eksi oylayan gençlerin zoruna gitti galiba.
olayla ilgili istanbul il milli eğitim müdürü muammer yıldız ın açıklaması;

Google dan çıkan ilk haritayı arkadaşımız almış oraya koymuş. Projenin o dönemdeki hızından kaynaklanan sıkıntı yaşanıyordu. Samimiyetle orada çalışan bir öğretmen arkadaşımız, komisyonda bulunan arkadaşlarımız bunu o şekilde yerleştirmişler. Bu daha sonra fark edilen bir şey. Böyle bir bilginin arşiv değeri yoktur. Bu bir kazadır. Bu bir olumsuzluktur. Ama bence buradan çıkarılabilecek binlerce ders vardır. Siz bir veriden faydalanırken çok dikkatli olmak zorundasınız.

nedir bu şimdi? * * *
(bkz: onlar çok oynadı birazdı biz oynayalım anne ya)
Ülkenin sınırlarının genişletildiği haritanın , ülkenin sınırlarının daraldığı haritadan daha çok gündeme gelmesi ve laf söylenmesini anlayamama yol açan haritadır. Zira Misak-ı Milli sınırlarıdır. Bugün hala Misak-ı Milli'ye göre Kurtuluş Savaşı bitmemiştir. Öyle çok beyinlerimize işlenmiş ki bunu bile unutur olmuşuz.