bugün

gazi üniversitesi gazi eğitim fakültesi türkçe öğretmenliği bölüm başkanıdır. profesör olan özbay'ın gazi üniversitesinin resmi sitesinden alınan özgeçmişi şöyledir:

1962 yılında Konya'nın Ereğli ilçesinde doğdu. ilkokulu Ereğli'de bitirdi. 1980 yılında Sivas Pamukpınar Öğretmen Lisesinden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1984'te Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Yedek subaylık hizmetini müteakip, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde Bolu ve Sivas'ta öğretmen olarak çalıştı. 1988'den 1998’ e kadar Gazi Üniversitesinde Türk Dili Okutmanı olarak görev yaptı. Bu yıllarda Tıp, Eczacılık, Gazi Eğitim, Teknik Eğitim, Ticaret ve Turizm, iktisadî ve idarî Bilimler, Hukuk, Fen - Edebiyat Fakültelerinde Türk Dili, Konuşma Eğitimi, Yazı Yazma Teknikleri derslerini okuttu.

Türkiye’de ilk olarak 1989’da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde açılan Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalında "Televizyonla Türkçe Öğretimi" başlıklı teziyle 1991 yılında yüksek lisans, 1995'te de "Ankara Merkez Ortaokullarındaki Üçüncü Sınıf Öğrencilerinin Yazılı Anlatım Becerileri Üzerine Bir Araştırma" adlı teziyle doktora öğrenimini tamamladı. Adı geçen bilim dalının yüksek lisans ve doktora öğretim programlarının hazırlanmasında görev aldı. Aynı bilim dalının 1992 yılında Gazi Eğitim Fakültesinde “Türkçe Öğretmenliği” adıyla kuruluşu esnasında da program geliştirme yönünden katkıları oldu.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bölümünün lisans, yüksek lisans ve doktora öğretim programlarını hazırladı.

1998 yılında Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümüne "Yardımcı Doçent Doktor" olarak atandı. Bu bölümde "Okuma Teknikleri", "iki Dillilere Türkçe Öğretimi", "Yabancılara Türkçe Öğretimi", "Türkçe Öğretimi Tarihi", "Türkçe Öğretimi Metotları", "Çocuk Edebiyatı", "Dinleme Teknikleri" derslerini verdi.
2003 yılında Afganistan Cumhuriyeti Kabil Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi Türkçe Bölümünün kuruluşunda "Program Geliştirme", "Öğretim Elemanı Eğitimi" ve "Eğitim Ortamı Oluşturma" çalışmalarını yürüttü.

2004 yılında Moldova Cumhuriyeti Gagauz Yeri Özerk Bölgesi'nde Komrat Devlet Üniversitesi Millet Kültürü Fakültesi Türkoloji Bölümünün kuruluş faaliyetlerini yürüttü ve bu bölümün öğretim programını hazırladı. Aynı ülkede Kişinev Devlet Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Türkçe- ingilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümünde "Öğretim Elemanı Eğitimi" ,"Program Geliştirme" ve "Eğitim Ortamı Oluşturma " çalışmalarında görev aldı.

2005 yılında Makedonya ve Kosova'da Türkçe öğretimi; Azerbaycan'da eğitim sistemi ve ana dili öğretimiyle ilgili araştırma projelerini yürüttü. 2007 yılında Fransa’daki Türk çocuklarının eğitim ve ana dili problemleri üzerine araştırma ve incelemeler yaptı.

Başkent Üniversitesinde Türkçe Özel Öğretim Yöntemleri, Dinleme Eğitimi, Metin Bilgisi; TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Dinleme Anlama Eğitimi; KKTC Yakın Doğu Üniversitesinde lisans düzeyinde Türkçe Özel Öğretim Yöntemleri, Metin Bilgisi, yüksek lisans düzeyinde Alan Uzmanlık Dersi ve Türkçe Öğretimi Tarihi; Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde Türkçe Özel Öğretim Yöntemleri derslerini verdi.
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalının öğretim programını hazırladı. Bu ana bilim dalında "Türkçe Öğretimi Tarihi" , "Ana Dili Öğretimi Metotları" , "Anlama Teknikleri" ve "Anlatma Teknikleri" derslerini verdi.

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dallarının lisans üstü öğretim programlarını hazırladı.

Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği hizmet içi kurslarında görev aldı. Çeşitli eğitim kurumlarında Türkçe öğretimi, iletişim, imlâ eğitimi seminerleri verdi. 2001 yılında Türkçe Eğitimi alanında “Doçent” unvanı aldı. Türkçe öğretimi üzerine pek çok makalesi, bir kısmı ortak yazarlı olmak üzere 37 kitabı bulunan Özbay, 2006 yılında bu alanın ilk profesörü oldu. Hâlen aynı bölümde, bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

Özbay, evli ve iki çocuk babasıdır.

(http://w3.gazi.edu.tr/~mozbay/ozgecmis.htm)
kendisi 3. sınıfta girdiği özel öğretim yöntemleri dersinde birçok öğrenciyi bırakmasına rağmen son sınıfta aynı dersi alırken size oldukça kolaylık gösterir. bir de çeşitli tuzakları vardır öğrenciye. tutar, 30 sene önce ölmüş adamın telefon numarasını verir, sınıfa ikinci hafta gelen öğrencilere "dersi ilk defa mı şereflendiriyorsun" diye sorar. sınıftan biri çıkıp da "hocam biz dersi şereflendiremeyiz, o şeref size ait" diyene kadar bu muhabbeti sürdürür. ayrıca siz onun dersinden geçemezsiniz, o sizi geçirir. ayrıca o türkiye'de türkçe öğretmenliği alanında ilktir, özeldir, biriciktir. dersinin başında kendi kitabını mutlaka satar ve kitaplar gelir gelmez, sınıftaki bir öğrenciye özgeçmişini sesli olarak okutur. bölümdeki birçok hoca tarafından sevilmez ama asistanlar onu öve öve bitiremez. dersinin hiç alakası olmamasına rağmen tutar, her hafta osmanlıca ödev verir. yapmayanın adını alır. 5 tane şiir ezberletir. o şiirlerden birini tutar vize ve finalde sorar. velhasıl ilk senede geçmek büyük başarıdır ancak ikinci yılda kalmak büyük salaklıktır.
kendisinden 3. dersimi almaktayım bu dönem. dersin içeriğiyle ilgili pek bir şey anlatmaz ama hayata dair çok derin şeylere parmak basar. kibarlığa çok önem veren, içtimai konulara sıkça değinen değerli bir hocamızdır.