bugün

ilerleyen bölümde flashbackler ile bizi vuracak zannediyorum dizi..

hürrem bu kadar iyi gösterilirken bir zaman sonra gerçekler ortaya çıkacak gibi.
( depresyonda olduğum için ancak yazabiliyorum sözlük. affet beni.)

Sultan süleyman'ın ağır göz kapakları sponsorluğunda çekilen 'muhteşem halvet' dizisinde geçtiğimiz hafta; (22 şubat- 48. bölüm)

+ Osmanlı devletini kasıp kavuran 1. cariye kuşatmasında yüzü yakılan the lord of the meme Hürrem sultan, hatice sultan'ın evine sığınır ve orada süleyman'a durumunu anlatan bir mektup gönderir. Mektubu ele geçiren sadrazam pargalı ibrahim paşa, olayı savaş sırasında gizler.
Bu sırada 'çocuklarım olmadan asla' moduna giren Hürrem sultan, saraya geri dönerek valide sultan ve mahidevran sultana koskoca bir ayar verir.

+ Seferin bitişiyle eve dönme kararı alan hard-core Süleyman'ın yanına kırım hanı Giray han geliyor. Buraya kadar her şey normal ama Kırım hanı'nın sülünün elini öpmesi hiç de doğru gelmedi bana sözlük. Çünkü adam valide sultan'ın erkek kardeşi, yani süleyman'ın da dayısı oluyor. Ulan nasıl el öpüyor o zaman?!

+ Hürrem'e yardım ettiği anlaşılan Daye hatunun yerine sarayın en iblis ruhlu karakteri Gülşah'ın atanması beni sinir krzilerine sokmuştur.
(size depresyonda olduğumu söylemiştim değil mi? )

+ Sümbül ağa sanırım bu cilve ve işvesiyle isteseydi süleymanı bile tavlardı be sözlük. o nasıl bir raks etmektir...

+ Hürrem'in yandığını süleyman'dan saklayan sadrazam pargalı ibrahim paşa, hürrem'e bir mektup yazarak 'otur oturduğun yerde be kadın' demeye getirmiştir. Yandın sen pargalı!

+ Hürrem bence Nora'yı gözden çıkararak harika bir atak yaptı. Nora'yı şehzade mustafayla baş göz edip, sinsi planlarını daha rahat uygulayacak bence. -ki nora'nın halvete seçilmesi de kehanetimi doğruladı. - cc Hürrem reyiz cc.

+ (bu sırada hürrem yüzüne kremler falan sürüyor iyileşmek için.)

+ Sarayına dönüş yapan Süleyman'ın gelişiyle dizi tekrardan pempe dizi moduna geri dönüş yaptı!

+ Sülü'nün erKEKlikte sınır tanımadığını bir kez daha anladık. Nikahlı karısı kasten yakılıyor fakat adam hala bir o yana bir bu yana... Tövbeee! He ama hakkını yemeyelim, valide sultan'a karşı takındığı tavır gayet yerindeydi. Ayrıca sadrazam pargalı ibriaim paşaya verdiği muhteşem ayar içimin yağlarını eritti sözlük.

+ Sülüman: Hürrem'im... Afet-i devranım... Ben seni her halinle sevdim. Başımın tacı yaptım... Benim bu gözlerim seni nasıl çirkin görür? Bu mümkün müdür? Sen bilmez misin ki, ben sana baktıkça nefes alırım...

yorum: sözlük bana böyle erkek bul lan Allahsız!

+ Şehzade mustafa'nın odasına gündeliğe giden Nora, şehzadenin odaya girmesiyle çok heyecanlanır. E bizim şehzade de zaten bir titrek hatun görmeye görsün, hemen hallendi tabi!

+ ibrahim'i şairane laflarıyla karşılayan Hatice sultan sana bir çift sözüm var! Sen o lafları edene kadar adam sıkılıyor. Nigar hatun şöyle bir göz süzerek 'özledim' dedi, herif 'akşama bekle beni.' deyü deyü halvete gitti. Bilmem anlatabildim mi?

+ Şehzade msutafa'nın önünde dönemin 'dirty dance' ını yapan Nora, 'ye beni, sar beni, yeaaah' tarzında mesajlar verdi.

+ Malkoçoğlu vali beye ''ibrahim paşa yaktı beni.'' gibisinden atarlı cümleler kuran matrakçı nasuf efendi'nin ağzındaki baklanın çıkması yakındır.

+ Daye Hatun... valla bu bölümün en muhteşem yanı sen ve senin o muhteşem osmanlı tokatındı be. cc daye hatun reyiz cc.

+ Sevgili şehzade mustafa, bak bebişim senin anan zaten ezelden beridir göz yaşı döküyor. Üstelik haklı da olsa, haksız da olsa o kadar aptal ki bu senin annen hep güçsüz konumuna düşüyor. Artık her babana gidişinde bu konuda ayar vermek yerine daha akılcı hamleler yapsan böyle tepkiler almazdın emin ol. Zaten yarın öbür gün suyun ısınacak yani... Neyse...
Gene de ''bizim geleceğimize kim karar veriyor baba? biz mi, hürrem sultan mı? '' ayarın güzeldi.

+ (daha ne yazacağıdım ki?)

+ Yeni bölüm yarın...
bali bey 'in muhteşem yüzyıl aybige hatun 'u ateşli bir şekilde öpmesiyle feci gelişmelere gebe hale gelmiş dizi.
senaryoda değişiklik yaparak şehzade mustafa'nın ağzına kürek sokulması gereken film. ergenlik triplerinde hala lan. allah allah ya.

(bkz: ağır liseli detected)

edit: ayrıca 2 gün boyunca odadan çıkmamak nedir la? yuh abi. ne diyim.
şehzade mustafa günaydın sevişmesi ile ekrana gelmiştir.

--spoiler--
insan bir yüzünü yıkar lan ilk!
--spoiler--
hürem sultan gibi bir hatun her yere lazım. kadın her şekilde rakip gördüklerini alt edebilmekte.
aga bu diziden birşey anlayan varsa bana anlatsın. padişahından en ufak cariyesine, şehzadeden bali beye kadar herkes ama herkes birbirine emir verebiliyor.
şehzade'yi aybige hatun'la evlendirmekte nereden çıktı? böyle bir saçmalık ve mantık hatası olamaz. daha mustafa sünnet olmadan aybige hatun saraya gelmişti ve şimdi aradan 2 yıl geçti şehzade büyüdü ve evlilik oluyor ha öyle mi? pes doğrusu.
Tarih dizisi değil tarihi dizidir. Sıkılmaya başlad mı evet başladık. Son kullanma tarihi geçmek üzeredir.
süleyman ın batıda gideceğimiz yere kadar gittik demesi saçma geliyor.
osmanlı nın duraklamasının sebeplerinden biri olan doğal sınırlarına ulaştı cümlesini lise tarih kitabından eklemişler.
süleyman doğuya doğru gidecez diyor, ibraham yeni dünyayı keşfedelim diyor.
mustafa da ikisini de yapalım deyip ihaleyi alıyor.
senaristler bol kepçe sallıyor.
ilk bölümde kimse bizden habersiz yelken açamayacak,kılıcımızı kafirin merkezine batıracaz deyip haritada italya üzerinde küçük bir delik açmıştınız.
şimdi de batıda en ileri gittik diyorsunuz.bi adam olun!
yüzyıllardır izlemediğim bu diziye dün akşam denk geldim, öyle alakasızlaşmışım ki, star'da karşılaşınca oha ne zaman geçti stara bu, geçecek diyolllardı demek doğruymuş diye bir yorum getirdiğimde ev arkadaşım bana uzaydan gelmişim gibi davrandı, çok üzüldüm :( neyse, dün akşam süleyman'ı, hürrem'i, padişah elini sürmediği için iyiden iyiye kurumuş olan mahidevran'ı görünce bir garip hissettim. hürrem'in 'bilmemkaç yıldır üzerinden çıkarmamış' izlenimi veren kıyafetleri filan... her şey aynı. tek bir şey dışında: mustafa. işte bu büyük değişim beni benden aldı. ders çalışmak zorunda olmasam, yarısından yakalanmış dizileri izlemekten nefret ediyor olmama rağmen, oturup izleyecektim inan olsun.

mustafa, mahidevran'dan safi kıl yumağı olarak doğmuş, 3 yaşında bıyıkları çıkmış, gerzek gerzek konuşan bir velettin ve ben sana tahammül etmekte o kadar zorlanıyordum ki anlatamam. şimdi ise tanrı'nın hobi niyetine yarattığı, senin için ayrıca zaman harcadığı, özendiği bözendiği bir doğaüstü canlı oluvermişsin. o hürrem cadısı nasıııııl kıyacak sana mustafa? dert sahibi oldum.
Insanin kendi ceddine nasil kufrettigini ogrendigim dizi. Allah bu insanlardan bu rezilligi sorar insallah.
talihsizlik.
" o Nora varya Nora yakacak Şehzade Mustafayı.kart yelloz. " diye söylendiğim nefret ettiğim ama yinede bakmadan duramadıgım dizi.

Pargalıyı Vaildeyi Mahidevranı bildiğin şeytan yaptılar. ilk bölümlerde mahidevranın bebegi düşsün diye dua eden, yalandan müslüman olan, kanuniye sunuldu diye en yakın arkadasını zehirleyerek yüzünü paramparça ettiren ve iyileşmesin diye muska bile yazdırmayan Hürrem de bildiğin melek oldu.

Meral Okay' ın nasıl bir fantezi dünyası var hayal edemiyorum.

Ayrıca artık bu dizi izlenmez pargalı ölecek mustafa ölecek.tüm yakışıklıları öldürüyorlar hacı pörtlek gözlü halit ergenç'i de ben beğenmiyorum. Üzgünüm beni kaybetiniz şekerler.

ya bi de şehzadem mustafam beni alsana haremine ya.Bak ben profosyonel dans ediyorum hem de seninle tango felan yaparız.Ayrıca o nora adlı kart yelloza da bin basarım afedersin.

ayrıca buradan şehzade Mustafa' nın odasına sızma planımı açıklıyorum gençler; öncelikle yapımcının calıştıgı cast ajansını buluyorum, başvuruyorum, ehe hemen kabul ediliyorum tabi ( başka türlüsü imkansız), sete bir kere girdim mi tamam. ben bi katakulli cevirir girerim Mustafanın odasına.
sadece mustafa nın büyüdüğü, diğer herkesin büyümeden beklediği dizi. o kadar ki; aybige, mustafa büyüyene kadar yaşını sabitledi sanırım. yoksa nasıl evlenriler anlamadım. bu yanlış, mantık hatasını falan aştı yani.
sahi bir de hürrem in çocukları ve mızmız sultan hatice nin ikizleri vardı ne oldu onlara?
Sultan Süleyman'ın ağır göz kapakları sponsorluğunda çekilen 'muhteşem halvet' dizisinde bu hafta;
(49. bölüm)

+ Şehzade Mustafa: koskoca ülkeyi yönetiyorsunuz ama bir kadını yönetemiyorsunuz hünkarım. bizim kaderimizi kim belirliyor? siz mi, yoksa hürrem sulyan mı? bizi hürrem'in göz yaşlarına kurban etmeyin baba.
Hard-core padişah süleyman: çık git yoksa elimden bir kaza çıkacak!

Ah be Mustafa... Mahidevran'ın yalan yanlış verdiği gaza uyup koskoca süleyman'a bu denir miydi hiç?

+ Süleymanla tartıştıktan sonra tribe giren mustafa kendini odasına kapattı ve sarayın dirty- dancer cariyesi Nora ile sabaha kadar... Lan?!

+ Şehzade msutafa'nın sabah ereksiyonuna kurban olan Nora, the lord of the meme Hürrem sultan'dan aldığı 'bir osmanoğlu'nu kendine nasıl aşık edersin? ' isimli sempozyumda belli ki çok şey öğrenmiş. Mustafa hemen aşık oldu yea. :(

+ Şehzade msutafa'yı girdiği ergenlik bunalımından sadrazam pargalı ibrahim paşa kurtardı.

+ Nora'ya olan aşkında 'aşk tesadüfleri sever' esintileri yaşayan Mustafa, kızın adını 'efsun' olarak değiştirdi. Efsun ne olum? Gazino şarkıcısı gibi isim... Tövbee!

+ Bugüne kadar bu diziyle alakalı yaptığım tüm kehanetler tuttu. (dikkat! reklam yapıyorum. ) Bakın şimdi de diyorum ki, bu Nora mıdır Efsun mudur nedir, bu yakında şehzade mustafa'ya aşık olup hürrem'e yan çizicek. Dediydi dersiniz.

+ Sadrazam pargalı ibrahim'le kesintisiz halvetlerine devam eden Nigar hatun, Nasuh efendi'nin hışmına uğradı. Adamın kapısına boynuz asmışlar lan, kolay mı?! O değil de, bu nasuh efendi bu gidişle Malkoçoğlu bali bey'e gerçeği anlatacak gibi duruyor. Hem zaten bali bey de maşallah müfettiş Gadget gibi olduğundan, meseleyi az buçuk çakmaya başladı.

+ Valide sultan'ın kışkırtmalarıyla ayaklanan ve osmanlı tarihine 1. cariye kuşatması olarak geçen olayda Hürrem'in yüzünü yakan cariyeler hala nasıl harem içinde salına salına geziyor cidden merak ediyorum.

+ Malkoçoğlu bali bey ne kadar da korkusuz bir yiğit olduğunu Aybige hatunu öperek kanıtladı! Ne kadar da korkusuz biri değil mi sözlük? Sanırsın ki Medusa'yı öptü yani o derece tehlikeli bir iş yaptı haspam! Peh!

+ Diziyle alakalı bir diğer kehanetim ise Malkoçoğlu'yla alakalı sözlük. Bu salak valide sultan ile mahidevran yaka paça mustafayı aybige'yle baş göz etmek istiyorlar ya hani, heh işte bu duruma bence hürrem karşı çıkıp aybige ve malkoçoğlunun arasını yaparak malkoçoğlu'nun desteğini kazanacak diye düşünüyorum.

+ ( bu arada entrika uydurmakta en az hürre kadar başarılı olduğumu farkettin değil mi sözlük? )

+ Yıllar geçmesine rağmen sadece Mustafa'nın büyüyüp, onun dışındaki herkesin aynı kaldığı dizimizde hürrem'in çocukları nereye gitti sorunsalı hala sırrını koruyor. Aldığım son dakika haberine göre, Ezgi Asaroğlu Mihrimah sultanı canlandıracakmış ve diziye 50.bölümden sonra dahil olacakmış.

+ (daha ne yazacağıdım ki? )
--spoiler--
kanuni ibrahim in varliginin kellesini ucurdu. bu acimasizlik.
--spoiler--
kanuni bir vuruşta büstünün kellesini aldığında, pargalı'nın sanki canı çıkıyormuşçasına yüzünü ekşitmesi, çok şey anlatıyordu. Ayrıca büstün önce tepesinin yere çarpması,sonra pargalı'nın ayaklarının dibinden yuvarlanarak, en son yüzünün pargalı'ya dönmesi, görsel olarak muhteşemdi.
onu bunu bilmem de o valide ölmeli. bıktım buruşuk göğüs çatalını görmekten, bir şey söyledikten hemen sonra kafasını ve vücudunu yana yatırıyor gibi itici bir hareket yapıp karşısındakine yaşlı yaşlı bakmasından.
ibrahim ve nigar aşkını da canı gönülden destekliyor ve de sonu gelmeyen ateşli geceler diliyorum kendilerine.
gül ağa 'nın nora'yı saraydan gönderme mevzusu esnasında nora'ya dümenden ayar verme hareketleri yarmıştır.

--spoiler--
-zaten hiç gözüm tutmamıştı seni, yürü bakalım...
--spoiler--
ibodaki bu heykel sevdasına anlam veremedim. ayrıca o kadar güzel kız varken mustafanın gidip norayı bulması zevksizlik abidesi gibi.
dizide sonunda diğer çocuklarıda gösterdiler.
mehmet ilk gözüktüğü zaman elinde bir kitap onu okuyordu.
adam olacak çocuk işte.
boşuna babasının gözünde favori olup abisinin sancağını almıyor ileride..
ancak gül ağa(burhan altıntop) ile fazla takılmış olacak ki;
babasını görünce bende evlenmek istiyorum bende harem istiyorum bende nişantaşı çocuğuyum triplerine girdi.
bir dönem osmanlı tarihini anlatan dizi.

dizinin senaristi hanım tarih belgeseli değil tarih dizisi yapıyoruz diyerek diziye gelen eleştirileri anlamadığını belirtmiş.

yalnız dizide bazı hatalar dikkatimi çekti. teknik hatalar değil. senaryo ile alakalı hatalar.

hürrem in yeni yeni filizlenip kanuni yi ele geçirmeye başladığı dönemlerde mahidevran hürremi zehirletmek için zehirli bir tatlı hazırlatmış ve akşam yemeğinden sonra servis edilmesini istemişti.

kalfalardan biri : ya hünkarımız da yerse ne olur ddiye sorduğunda

mahidevran : hünkarımız tatlı sevmez yemez demişti.

ancak birkaç bölüm önce pargalı ibrahim hürrem ile valide sultanı bir araya getirmek için bir yemek daveti vermişti sarayında.

valide sultan hürremi tersleyip sofradakalktıktan sonra pargalının eşi hatice sultan lafı değiştirmek için

hünkarım en sevdiğiniz tatlıdan hazırlattım yemez misiniz diye sordu.

senaristlerden bu gibi konularda dikkat bekliyorum.

son bölümde ise kanuni heykelin kafasını kılıçla uçurmuş ve heykelin kafası pargalı ibrahimin önüne düşmüştü.

heykelin yüzü ibrahim in yüzü ile karşı karşıya geldi.

sanki heykel, ibrahim e dikkat et sonun benim gibi olmasın diyordu.

çok ince düşünülmüş bir sahneydi.

burdan haklarınnı teslim edelim.
11.03.2012 tarihindeki fragmandan anlaşıldığı üzere ibrahim paşa'nın idamı gerçekleşmiştir. yazık oldu hatice sultana.
annemler izlediği için 2 kere izlemek zorunda kaldığım, türk tv izleyici kitlesinin maçlar haricinde dominant unsuru kadınlar ( anneler ) olduğundan, savaştan seferden ziyade dallas usulü entrikaya abanıldığına şahit olduğum dizidir. entrika ticaret gereğidir yoksa kaliteli dizidir.