bugün

Her bordo bereli ya da özel kuvvet askerin aldığı eğitim.
normal arama kurtarmadan farkı mekanize birlikler ile operasyon bölgesine konuçlanıp bölgeyi kontrol altına almak adına çatışabilmesidir. temel komando kursu nu takiben alınan komando ihtisas kursu içinde arama kurtarma olarak ön eğitimi alınır. başarı ile tamamlanması halinde muharebe arama kurtarma eğitimi diye gider.
Özel kuvvetler Komutanlığının en seçkin birimidir. 7 kişilik timlerden oluşur. Iyinin en iyisidir.
Benim ülkemin en iyi askerini bordo bereliler sanırlar.
Oysa ki bu adamlar bordo Bereliler den daha üstündür.
biri hava kuvvetlerine biri de özel kuvvetlere bağlı 2 tane mak vardır. hava mak adı üstünde havacilardan seçilir. cumhurbaşkanına suikast timinde bu birlikler yer almış. özel kuvvetlere bağlı maklar da bordo bereliler arasından seçilir ve 1 yıl daha eğitim alarak mak birliklerinde görev alırlar. göğüslerinde 6 ve üzeri brove ve kollarında şimşek amblemi olan bi asker görürseniz bu time bağlı bi askerdir. görürseniz derken resmini görürseniz demek istedim.
Hava kuvvetlerine bağlı bulunan sadece havacı subay ve astsubaylardan oluşan elit birlik. ilk kuruluş amacı sadece pilot kurtarmak üzerine olup zamanla dönüşüme uğrayıp sivil olaylarda da faaliyet göstermeye başlamışlardır. (muhsin yazıcıoğlu helikopterinin düşmesi) son isim değişikliği ile personel kurtarma olmuştur. eğitimlerine değinecek olursak herkesin bildiği bordo berelilerden eğitim olarak daha zorlu bir süreçten geçerek seçilirler. sloganları ise "siz vatan kurtarırsınız, bizde sizi" dir. çok söylenen bir diğer söz ise "en iyiler seçilir, en iyiler eğitilir, en iyiler bitirir" dir.