bugün

Kışın morun, eflatunun en güzel tonlarını taşıyan sümbüllerle, nergizlerle bezenen, bahçelerinde hala kendiliğinden arapsaçı biten, tam karşısında Foça, biraz açıklarında Midilli uzanan, istanbul'da sabahları yataktan sürünerek zar zor çıkan bizleri, yılın her mevsimi dünyanın en güzel gün doğumunu karşılamak üzere zıpkın gibi ayağa kaldıran canım kasabam.
esnafından azıcık kazık yesekte acısını gülen yüzlerini görünce unuttugumuz, süper koyları ve deniziyle, henüz biriyle tanışmak kısmet olmasa da ayı balıklarıyla ve bol virajlı yoluyla çok sevdiğim ve bundan sonra daha sık görüşeceğimiz şirin belde.
denizi oldukça temiz olan, karaburun'a bağlı izmir beldesi. yaz aylarında hafta içleri oldukça tenha olup hafta sonrası ciddi bir yoğunluk yaşamaktadır. ayrıca sezen aksu'nun burada bir villası bulunmakta olup yılın belli dönemlerinde kafa dinlemek için geldiği gözlemlenmiştir.
Doğu yanıbaşında Mertekyanı tepesi olan izmir'in Karaburun ilçesine bağlı bir bucak merkezi.
mutlaka gidilmesi gereken mavi flamalı plajında denize girip, ayıbalığında günbatımının izlenmesi gereken bir kasabadır.
balıkçı kasabalarının belki de en güzeli en temizi...
izmir'in pek bi güzel beldesi.
el değmemiş, kekik kokan ve virajlı yollar. tertemiz deniz. insan gibi insanlar. kafa dinlemek için bire bir.

ama ne yazık ki otoban geçecekmiş yakında ve rte destekli biri otel inşa edecekmiş hayvani boyutlarda. yani bu dediklerim yavaş yavaş azalacak. hazin son. insanlığın arsızlığı.

şimdi mi peki...az önce oradan geldim ve deniz kokuyorum mutlu mutlu.
henüz çeşme, bodrum, marmaris kadar tanınıp suyu çıkarılmamış izmirin güzel beldesi, kesinlikle ölmeden görülmesi gereken yerler arasındadır.
Pek tanınmayan izmir' e 80km uzak olan tatil mekanıdır. Ayıbalığı ile ünlüdür. Akşam saatlerinde kesinlikle korsan koyuna gidilmeli daha sonra rotada içilmelidir. * Bu arada belediye başkanının söylediğine göre Aras Otel yıkılıp yerine hastane yapılması planlanan kasabadır.
gençlik döneminde muhakkak gidilip, bir kaç gece kalınması gereken yerdir. Yanılmıyorsam, dünya üzerinde şu an en fazla oksijene sahip olan yerdir kendisi. iskeledeki mekanlarda da sabaha kadar bira içip, muhabbet edebilirsiniz dükkanlar kapanır ama size kimse kapatıyoruz demez, üstelik bir kaç nevale verip hayırlı geceler bile dileyebilirler.
denizi çeşmeden daha temiz olan şirin belde.
yolları virajlı olsada o yolu çekmeye değecek havası, manzarası, denizi olan yerdir. dalış yapanlar içinde denizi idealdir.
benim üzerimde memleketim olmamasına rağmen ayrılırken memleketinden ayrılıyor hissi uyandıran tek yer. denizini falan koy bi kenara da insanları çok iyi bu memleketin.
Özlemdir. Rahatlıktır. Doğadır.