1. 1.
  2000 ve sonrasında hayatına başlamış metal gruplarıdır. dolayısıyla motörhead, iron maiden, metallica, anthrax gibi gruplar bu sınıfa dahil değildir. metalcore'undan deathcore'una birçok sikko ve sikindirik gruplar da ortaya çıkmış ancak çizgisini bozmadan bu türün bayrağını gururla taşıyan oldukça sağlam gruplar da vardır. bazıları:

  trivium (en iyi modern metal grubu diyebilirim. enstrümanlarına inanılmaz hakimler. gitar solosu olmayan şarkıları yok.)

  bullet for my valentine (yine enstrümanına hakim bir grup daha. soloları müthiş bir gruptur. thrash icra etmişliği vardır.)

  slipknot (modern metal denildiğinde belki de akla gelen ilk gruplardandır. ilk albümlerinde enstrümantal olarak bir yaratıcılık olmasa da kendisini geliştiren bir gruptur.)

  avenged sevenfold (gitar sololarının ve enstrümanların allahı olan grup. aynı şekilde ilk albümleri fos olup sonradan açılan bir grup. gitar solosu denildiğinde ilk akla bunlar gelir. (bkz: synyster gates) )

  disturbed (oldukça beğenilen ve hatrı sayılır güzel şarkılara sahip olan grup. indestructible albümünün komple yutulması gerekir.)
  -3 ... kivilive