bugün

genelde medya sektöründe çalışanlar için söylenen ama heryerde düşük maaş ve az sosyal güvenceyle çalışan insanlara söylenen hitap şekli.
evlerimizi üc kurusa geberene kadar temizleyen insanlar.
(bkz: kız arkadaşım)
(bkz: erkek arkadaşım)
kariyer yapmak için üniversite de sürünen her gencin staj aşamasında olduğu durum.
çoğunlukla bordrolu çalışanlar için kullanılan bir cümle.
Sistemin, kişileri boğaz tokluğuna çalışmaya mahkum ederek bulduğu, modern zamanların köleliği.
özel sektörde çalışanların %99.99'u.
devlet eliyle yükseltilen krema tabakasının altında yaşayan, yüz ölçümü her geçen gün büyüyen kölelik. dikkatli bakarsanız bu kolalı beyaz gömlekli insanların omuzlarında ayak izlerine rastlayabilirsiniz.
blatter in, takımıyla 5-6 yıllık sözleşme yapan yıldız futbolcuları benzettiği kavram.

(bkz: ce ronaldo)
(bkz: eleman yerine stajyer almak)
emeğini ücretli bir biçimde satandır. baze bir doktor, mühendis, avukat, veznedar, bazen ise bir tersane işçisi, tekstil çalışanı, inşaat işçisidir. önemli olan hepsinin topyekün emekçi yığınları olmasıdır. hayat standartlarının iki ileri bir geri mantığıyla farklılaşması bunların çıkarlarının aynı olmadığını göstermez.
fetişist tiplerdir genelde. ahah, bu da farklı bakış açısı lan!

düdüt: "ne alaka?" diyenleriniz entryden uzak dursun. anlayan anladı zaten ne dediğimi.
(bkz: ucretli kolelik)
beşiktaş kapalı tribününde ki aşıklardır.
8 yesek nolur. istersen 25 ye. seviyorum a.k, seviyoruz a.k . . .
(bkz: miladımızsın beşiktaş)
Kısaca işçi sınıfının her üyesi. Sakallı amcamıza *göre :

"..... bir öğretmen öğrencilerin kafaları üzerinde emek harcamasının yanı sıra , eğer okul sahibini de zenginleştirmek için eşek gibi çalışıyorsa üretken bir işçi sayılır. Okul sahibinin sermayesini , sosis fabrikası yerine öğretim fabrikasına yatırmış olması hiçbir şeyi değiştirmez. " ( Das Kapital Cilt 1 syf:538).
sen, ben, biz, siz. 3.tekil ve 3.çoğul bu gruba dahil değildir.
kapitalizmin buyurduğu bir şeydir.
günümüz insanı. kapitalist sistemin en iyi işleyen çarklarından biri olan tüket daha çok tüketi uygulayan sözde özgür insanlardır.
özellikle son zamanlarda artan büyük avm'ler içerisinde, çok düşük ücretlerle ve uzun saatler boyunca çalıştırılan insanların mecburen yaptıklarıdır. patron sınıflar var olan işsizlik sorununu kullanarak modern köleliği kendi hırsları, çıkarları için git gide daha fazla yaygınlaştırmaktadırlar.

o kadar öfke doluyum ki bu duruma, bir gün bu tip yerlerden herhangi birine, sırf bu sorunu gündeme taşımak adına, bu haksızlığa, adaletsizliğe, sistemin, kapitalizmin dönüp duran bu aptal çarkına çomak olmak için büyük bir eylem yapmayı düşünüyorum. ne olacağını bilmiyorum ama bir şeyler yapılması gerekli.
günümüz işçi sınıfı modern köledir. eskilerine göre tek fark kendini istediğin efendiye sömürtebilme hakkıdır.
işçiler.
isyan gerektiren durumdur. insanlık onuru adına savaşmak gerekli ki bu köleliği kırmak hepimizin borcudur.
yakın bir arkadaşım istanbul'a gelecekti. sirkeci'de bir otelde kalacaklarmış. telefonlaştık. onu sabah dokuzda sirkeci tren garının önünden alıp gezdirecektim. otobüsle eminönü'ne giderken aklıma düştü. acı ama sirkeci'de her sabah "amele pazarı" diye adlandırılan bir topluluk oluşuyordu ve birileri aynen kemal sunal filmlerinde olduğu gibi "sen gel", "sen gelme ulan ayı" diyordu insanlara. gittiğimde arkadaşım şaşkınlık ve merak ile onlara bakıyordu. çocuk istanbul'a gelir gelmez modern kölelikle karşılaştı. modern kölelik. çok uzaklara gitmemize gerek yok. sirkeci'ye kadar gidersek bir sabah, bu insanlık ayıbını kendi gözümüzle görebiliriz.
yunanistan'da meclis tarafından kabul edilen durum. adamlar baya baya yunanlıları kendine köle yapmayı başardılar.
komünizm ile eşdeğerdir.