32 mayıs'tan itibaren mor güneş doğduktan sonra geçerli olacak önermedir. makul bir üslup ile yazıldığı için gerekçelerini de leman örneği ile açıklayabilirim:

doksanlı yıllarda leman uzak ara en çok okunan mizah dergisiydi. mizah çok kaliteli olmakla beraber yapılan sadece mizah değil, bildiğiniz politik siyasi yorumlama idi. sadece iktidar muhalefet karşıtlığı darlığında değil ama, her anlamda her açıdan. ben ki o yıllarda haber bültenleri ile işim olmazdı, eminim o dergi beni daha adamakıllı donatmıştır.

somut gerçeklere gelirsek, o dergiden dizi ve film senaristleri çıktı. siyasi yorumcu çıktı. kendisi başka bir mizah dergisi ekibi daha çıkartacak bir mizah dergisi ekibi daha çıktı. ülkenin en önemli stand up komedyeni çıktı. reklamcılar, ajanslar çıktı. hazır yemek franchise veren mağazalar çıktı. yani mizah kültürünü birçok farklı alanda yapabilmiş bir ekolden bahsediyoruz.

verilen örnek ve en iyiler diye seçilen karikatürler sadece teknik olarak yeterliliği değil, espri niteliği bile tartışmalı işler. bu anlayış ve düzeyden çıksa çıksa trol çıkar, leman dan çıkanları zoraki çıkartmaya kalkarsanız eyyam çıkar, peşkeş çıkar, torpil çıkar.

isterdim ama mizaha tahammüllü bir iktidar olsun da bu arkadaşlar böyle bir işe soyunuyor olsun. geç değil yeter ki emareleri görelim hep birlikte.

zaten kendi düşüncesinde olmayanların aralarında konuştuğu bir mevzu olarak var olmasalar kanımca yok olup giderler. veya 90-2000 ler lemanı olmaları 3-4 nesil geçtikten sonra ancak olur.
sanki bu başlık daha önce açılmıştı. bende, onlar anca ülkenin yalama sistemine yön verir yazmıştım..

ayrıca mor güneş 30 şubat'tan sonra doğuyor.