bugün

istisnası olmayan durumdur. Eninde sonunda kavga ederler.
sadece kavga etmiyorlar mirastan yoksun bırakmak için birbirlerini öldürüyorlar.

ölen babayı, kalan gardiyanı alıyor.
bunun çeşitleri vardır:
- fakirler: 3 dönüm taşlı tarla için birbirlerine söven, odunla girişen, çocukları küsen tipler..
- orta derecede varlıklı olanlar: sessiz bir kavgadır. babaları sağken sırt sırta veren kardeşler, vefat sonrasında adım adım dükkanı tırtıklar, kasadan para çeker.. esas sebep, her zaman eşleridir.
- zenginler: mahkemelerde dava açıp, birbirleri hakkında çirkin ifadelerde bulunurlar. toplumun veya kendi çevrelerinin gözleri önünde her şeyleri ortaya serilir. toplum, içten içe bir haz duyar, kendi çevreleri dedikodu dışında etkilenmez çünkü hepsi aynıdır zaten.
@bi derdim var'ın tespiti öyle sağlam, öyle doğru ki..
Orta derece varlıklı aileler kısmına imzamı bırakıyorum. *
güya miras için kavga ediyorlar biri mezara girdiği için alamamış oluyor biri hapise girdiği için alamamış oluyor. boşu boşuna hayatın kararması.
dünyanın ne kadar b.ktan bir yer olduğunu tescilleyen olaydır. aslında dünyanın değil içerisinde yaşayıp kendisini en üstün varlık olarak gören insanoğlunun.

kardeş. nedir kardeş ? sadece aynı anadan aynı babadan olmak mı. sen bir adamın aynı genleri ile aynı kadının vücudunda 9 ay kaldığın için adınız kardeş oluyor. sadece bu kadar mı ? başka hiçbir şey yok mu lan. eğer ailevi sorunlar yoksa beraber büyüyorsunuz. aynı acıları çekiyor aynı mutlulukları yaşıyorsunuz. aynı kandansın aynı candansın ruhlarınız bile benzerdir zorlasak. sonra para için mal için birbirinize düşüyorsunuz yukarıda arkadaşlarında yazdığı gibi biriniz mezara biriniz hapse gidiyorsunuz. ne için ? para için mal için mülk için..

benim aklım mantığım bunu almıyor. ölene kadar alabileceğini zannetmiyorum. bir kardeş diğer kardeşe gelip geçici şeyler için neden kötülük eder. yıllar boyunca yeri geldiğinde kuru ekmeği bölüp paylaşan kardeşler para gibi siktiri boktan bir şey için neden birbirlerine girer. bu olaya o kadar sık şahit oldum ki genelde hep küçük olan kardeş büyük olandan bir şeyler kopartabilmek için normalde sksen yapmayacağı şeyleri yapıyor. ne için ? 2 arsa daha fazla kalsın 1 daire daha fazla olsun 3-5 milyon lira vs daha fazla para alabilsin. gene yukarıda bir derdim var nickli arkadaş çok güzel özetlemiş. fakirin kavgası ölümle biter zenginin kavgası mahkeme salonlarında bir ömür sürer. ölümle biten mi daha iyi diğeri mi bilemiyorum. süreç uzadıkça işler daha da çirkinleşiyor çünkü.