bugün

sözlük yazarlarına bir soru.

bana oy verir misiniz, vermez misiniz? vermezseniz neden vermezsiniz?
Sen aday ol oy vermeyenin ben te amına koyayım.
--spoiler--
ben vermem.
öyle yanan dönen, yalan dolana dayanan, riyakar bir makamda arkadaşim olsun istemem.
olursa da arkadasligi bitiririm.
--spoiler--

çok haklısın pampa.
9 ayda çocuk oluyor.
ve ben 9 aylık siyasi hayatımda bütün siyasetçilerin ne kadar yavşak, yalancı ve riyakar olduğunu gördüm.
ırkçılıktan vazgeçersen belki.
sana oy vermeyen ölsün.
sana oy vermeyen ölsün.
vereceğiz zaten . mülteci meselesi , dış borç ,
yabancılara satılan kurumlar gibi konularda
devamlı çalışma beklerim .
zafer partisi bursa mv adayı v . e .
hayırlı olsun netekim .
şeriatçılara, faşistlere ve teröristlere oy moy yok.

not: başka kapıya.
deva partisi'nden aday olursan tabii ki.
Bir gün zafer partisi içindeki çürüklerden arınırsa hem oy verir hem de parti adına çalışırım. Ama şu durumda ne oy veririm ne de herhangi bir ortamda desteklerim.
benden daha zeki isen, en az benim kadar evrensel (insan olma erdemi açısından) ahlak ve etik değerlere sahip isen, liyakat sorumluluk sahibi isen neden oy vermeyecekmişim ki; sahip olduğun din veya milliyet ya da ideolojin benim için bir değer ifade etmez.

evet, oy attığım insan için benim kriterim budur.
o insanın kürt-türk, müslüman-ateist-hristiyan-yahudi, sağcı-solcu, şeriatçı-laik, akp-mhp-chp-hdp vs olması benim için zerre kadar bir değer ifade etmez.

pazardan elma alırken, tekno marketlerden bilgisaray alırken, mağazadan elbise alırken, buzdolabı çamaşır mekinesi televizyon koltuk vs ev eşyası alırken, marketlerden gıda alırken, bir lokantada yemek yerken önceliğim sağlık kalite dayanıklılık kullanım kolaylığı servis vb (en son önemsiz olan, olmasa da olur, önemli olmayan fiyat açısından) kriterler nasıl önceliğim ise; paramın yaşamımın hukukumun geleceğimin emanetini verdiğim ve bana hizmet etmesi için seçtiğim insanı (cumhurbaşkanı, belediye başkanı, milletvekili) belirlerken onun dini kimliği ideolojisi benim için değersizdir.
o insanı beni temsil edecek insanı da seçerken en az bilgisaray alırken, telefon alırken gösterdiğim dikkati gösteririm.

haftada bir evime gelen, bana-aileme hizmet eden yardımcı eleman camları silerken, toz alırken, koltuk kanepe halı dolap temizliği yaparken onun hdp veya chp ya da akp ye oy vermiş olduğu benim için değersizdir.
bu insanın alevi sunni ateist ya da hristiyan yahudi olması benim için değersizdir.
bu insanın türk kürt olması benim için değersizdir.

benim için değerli olan ise; bu insan evimde kaza bela parası diye ne olur ne olmaz diyerek bulundurduğum 10.000 dolarıma, eşimin takılarına el uzatmaması.
eşyalarıma evime bana zarar vermemesi, işi ehli olarak hakkıyla yapması.
canımı malımı ona güvenerek bazen evden çıkmak zorunda kaldığımızda onu evde yalnız bırakmamız, gözümüz arkada kalmaması, işini bitirip anahtarı komşuya yönetiye bırakması. onu bir hizmetçi gündelikçi olarak değil de misafir, aileden biri olarak görmek, emeğinin karşılığını fazlasıyla vererek onun alın terini emeğini bize helal ettirmek önemli.

benim evime gelen gündelikçi yardımcı gibi düşünüyorum oy attığım insanı.
bize hizmet için bu göreve geliyorlar.
ben oy atarak kendime bir tanrı, bir kral seçmiyorum.
sadece işini hakkı ile yapan bana bir vatandaş olarak bize hizmet edecek insan seçiyoruz.
bunun için biz kaliteli olursak seçtiğimiz insanlar da kaliteli olur, yaptığımız iş de kaliteli olur.
bundan dolayı bir idareci yönetici siyasetçiyi kolay kolay eleştirmem, eğer eleştiri yapılacak ise o çapsız yetersiz beceriksiz insanı o makama getiren atayanı eleştirim.
bir televizyon ya da telefon alsam bozuk çıksa yetersiz olsa istenilen-belirtilen özellikte çıkmasa telefonu veya televizyonu değil de onu yapanı eleştiririm.
demolay Ida özel kalemin.... yok, özel kalem çok oldu... özel çaycın olarak alacaksan yanına, benden ok.