bugün

Gazlı içecek kullanmamalı kola, maden suyu vs. Ve yoğurt gibi süt ürünleri sindirim sistemini rahatlatıcıdır.
gaviscon veya talcid.
eğer sıkça yaşanıyorsa, her ana yemekle beraber kefir içilmelidir. bir süre sonra midenizin bakteri ve asidite dengesi düzelecektir. (bkz: kefir)
eppek cigne yut.
1) En sağlam çözüm Rennie, Talcid gibi antiasid ilaçlardır.
2) Rennie ve Talcid gibi ilaçların hammaddesi olan yiyeceklerde kullanılan ingiliz karbonatı gibi bir karbonat türevi evde muhtemelen bulunur. Karbonattan 1 çay kaşığını 200-250 ml su bardağına dök, üzerine su koy, iyice karıştır, dik kafaya. Kısa bir süre sonra asidin etkisini azaltacaktır. (tadı biraz ağzını ekşitir, çok şeyapma. Rennie'ye şeker karıştırıyorlar bu yüzden)
3) Sakın ama sakın asitli veya içinde asit bulunan meyve-sebze-içecek kullanma. Mesela limon bu konuda iyi zannederler, değildir, asit barındırır. Olabildiğince asidin ph'ını yükseltecek içecek ve yiyeceklere yönelmen gerekir. Süt bir taraftan mide asitini nötralleştirerek rahatlama sağlarken, diğer taraftan yapısındaki zengin kalsiyum ve proteinler dolayısı ile asit sekresyonunu uyarıcı etki de oluşturarak rahatsızlığı arttırabilmektedir. Badem, pirinç, doğal soya ürünleri, yoğurt, yağsız peynir, kefir yemek, arpa suyu, yonca suyu, darı mide yanmasının geçmesine yardımcı olacaktır.
4) Taze lahana suyu, avokado, muz, patates, kabak, brokoli, havuç gibi sebzeler yenebilir, az ve sık yendiğinde faydalıdır.
5) Ayrıca, defne meyvesi, kedi nanesi, papatya ve ada çayı mide yanması için faydalıdır.

Antiasitler: https://tr.wikipedia.org/wiki/Antiasitler
Bilgileri sentezlediğim sayfa: https://www.naturelbesin.com/antigastrik-besinler/
Rennie/talcid gibi ilaçlara ulaşılamıyorsa bir bardak değil yarım çay bardağı süt yavaşça içilmelidir, fazla içilirse yanmayı arttırır evet.

Yatar vaziyette iseniz bir yastık daha alıp başınızı midenizden yukarıda tutmanız gerekir. Yemek yiyeli iki üç saati geçmediyse zaten yatmayınız.

Muzun da mide yanmasına iyi geldiğini duymuştum.

Bir de çay/kahve, sigara, alkol, çok acı, çok tatlı (özellikle aç karnına tatlı aman sakın) tüketmezseniz yanma ihtimalini en başından az tutmuş olursunuz. Geçmiş olsun.
ılık süt mide yanmasını daha da arttırır.

çare gaviscon!!
Bi hastane ya da laboratuvara git. Pohtan helikobakter testi yaptırmak istiyorum de. Doktora falan da para verme gerek yok. Pozitif çıkarsa bir gastroentroloji uzmanına git. Al ilacını iki hafta sonra bitti gitti.
sabah aç karnına; kola, acı biber ve sigara içerek kökten kurtulabilirsiniz.
rennie gömün gitsin..
Bir çay bardağı süt.
Lansor veya degastrol.
Her sabah ac karna sade 1 tane lokum yemek!
-le sinirli degil tabii ki.
rennie.
Su içmek.
Renie. Entry ananın örekesinin solda.
tuvalette takılın.
soda için.
bayat ekmektir.
asidik olduğu için sanırım mide yangınına benzin dökmek gibi oluyor aslında fakat ben midem yandığında elma yediğimde inanılmaz rahatlıyorum. ayrıca sigara, içki kullanımı ile oluşabilecek mide bulantılarında da çok iyi geliyor. ama elmanın da 2 türlüsü var, bir sulu içi beyaz kütür kütür olan elmalar ki bunlar benim bahsettiklerim, bir de içi az sulu ve sarı renkli olanlar. Bunları elmadan saymıyorum.
En onemli tavsiye bir hrkime danismaniz olacaktir...Cogumuzun basindan gectigi icin bizimde tavsiyelerimiz olacaktir..kesinlikle disaridan alinan poğaça ve tatli gurubuna ait yiyecekler yemeyin... Daha dogrusu pakete girmis ne varsa yemeseniz iyi olur gerci herkes için öyle. ..
Sigara varsa zaten midenin düşmanı dir...
Alkol varsa zaten yukardakilerin pek kabahati kalmaz. ..
Sitres cok etkiler. ...Uykusuzlukta beraber. ..

Hafif yiyecekler yiyin.. Asiri yağ ve hamurda n sakinin.
Yatarken hiçbirşey yemeyin...
Kuru soğan ve sarımsaği kendinizi iyi hissettiginiz zamanlarda tuketin.

Talcid diye bir ilaci var ucuz o iyi gelir...
Çiğ nohutu ağzında islatarak yavaş yavaş tuketin iyi gelir..
Mide niz yandikca az az sut için. ..
Tabii ki süt.
Sabah kalktığınızda ağzınız bok gibi kokuyorsa ve özellikle yemekten sonra acayip derecede yanma hissediyorsanız tatlı niyetine gaviscon içilebilir. Zararsızdır. Yani bi şurup ne kadar zararsız olabilirse.
soda iç soda soda çok iyi gelir gerçekten kesin çözüm olmadı bi gaviscon iç.
bir su bardağı suya bir dolu çay kaşığı karbonat ekle, karıştır iyice ve iç.
hepsi bu kadar.