bugün

mervelerle ilgili başlıkların da gına getirmesinden sonra kendiliğinden çıkan söylemdir,hani sözlüğün dili olsaydı kesin söylerdi bu lafı...
Ne güzel tam bastırıldı bu başlıklar derken ; ansızın hortlatılması durumunda hortlatan kişiye sözlük ahalisininin söyleyeceği söz.
(bkz: mervenin yasaklanması)
(bkz: yasak merve)
(bkz: tanıdık geliyor)
ikinci tekil kişinin merve büyüklüğündeki başına taş düşmesi isteğini bildirir söz.

başka bir şey yazmaya çalışırken ortaya çıkmış olsa gerek.
(bkz: başına merve kadar taş düşsün)
(bkz: amin)
(bkz: merve den medet ummak)
(bkz: mervezedeler derneği)
(bkz: mervezadeler derneği)
(bkz: merve oyunlu cin entryler)
(bkz: sözlükte yükselen merve ekolü)
başta tanımı yazalım da entry güme gitmesin: etraftaki merve bolluğundan dolayı gelen bunaltıdan dolayı zuhur eden haklı isyan.

80'lerin ve 90'ların en popüler isimlerindendi merve... öyle ki, her üç kızdan birinin adı merve'ydi... nicikinden de anlaşıldığı üzere ben de bir merve'yim ve sırf ismim yüzünden zor bir çocukluk geçirdim...

isminiz zikredildiğinde dönen en az üç kafadan biri olmak acıydı. çoğu zaman ben değildim merve diye çağrılan. sınıfımdaki diğer (en az) iki merve'den birine seslenilme olasılığı her zaman vardı. bu yüzden hep temkinli bakardım adımla seslenildiğinde ya ben değilsem diye. hay kafanıza merve kadar taş düşsün...

derken büyüdüm. her şey düzelir sandım, ama düzelmedi. haliyle diğer merveler de benimle beraber büyüdü. büyük merve ve küçük merve oldu apartmanımda da, okullarımda da. ben hep büyük merve oldum, hay büyük merve kadar kafanıza taş düşsün...

liseye geldim. hala her yer merve kaynıyordu. notlar okunduğunda bile düşük puanı alan merve olmamk umuduyla hep "hangi merve" diye somak zorunda kaldım. çoğu zaman soyadımla hitap ettiler bana... hay başınıza merve kadar taş düşsün...

lise, üniversite yılları geçti gitti bu paranoyalarla. okul bitti kurtulduk derken. girdiğim şirkette, atmıyorum, benle beraber tam 5 adet merve vardı. hay başınıza merve kadar taş düşsün...

şimdi de yok karşı komşumuz merve, merve'yi tavla vb. çıktı bir de! sanki senelerdir çektiklerim yetmiyormuş gibi bir de karşı komşum olan iri yarı, çatal sesli ergenin alaycı bakışlarına maruz kalıyorum... hay başınıza merve kadar taş düşsün...
(bkz: kardelen ayse nin merve olarak geri dönmesi)
(bkz: başına taş gibi merve düşsün)
(bkz: başına eski sevgililerin düşsün)