bugün

lalelide yüksek fiyatlardan kaçan yabancı alıcıların uğradığı semt. lalelideki "merter ucuzdur ama çok dandiktir, pişman olursun, oradan alma buradan al" söylemlerinin aksine merter ciddi büyüklükte kalitede ve fiyatta toptan tekstil ürünleri sunar. başta iç piyasa ve araplar (öncelikli olarak; ırak iran suriye arabistan libya cezayir tunus) olmak üzere rusyadan ve balkan ülkelerinin çoğundan, hatta ve hatta nadirde olsa avrupadan müşterileri vardır. güçlü ve günden güne gelişmekte olan bir piyasadır. gelişmek derken küçümsemeyin, zara da gördüğünüz ateş pahası bir ceketi 5 de 1 i fiyata almanız mümkündür. seviyorum merteri. ayrıca travesti falan da yok öyle artık eskisi gibi. *
Zeytinburnu tramvay metro metrobüsün kesiştiği tek yerdir.
istanbul'un batısını şehir merkezine ve doğusuna bağlayan, yol üstü ve tam bir geçiş noktasında bulunan semt. aktarma merkezi.
tekstil başkentidir.
türkiye tekstil piyasası nın kalbi olan semttir.
yaşamakta olduğum istanbul'un nezih ve bir o kadar da temiz ve gürültüsüz olan semtlerinden bir tanesi. merkezi bir yer olmasının yanında pahalı markaların en kaliteli ve birebir çakmalarını bulabiliceğiniz bir yer. ben şahsen gidip de sırf markasından dolayı bir kota dünya para bayılmak yerine merter'deki tekstil dükkanlarında kaliteli ve orjinaline yakın çakmalarını almayı tercih ediyorum. gayet de memnunum yani.
avrupa yakasının ulaşım kavşağı durumundaki semt.

(bkz: aktarma)
akşam 7 den sonra tüm sokaklar durulur,sanki avm kapanmış gibi.En büyük artısı merkezi olmasıdır.
avrupa yakasının batısını merkezi semtlere ve anadolu yakasına bağlayan bir konumda bulunduğu ve aktarma yeri olduğu için trafiği yoğun olan ve gün içinde çok sayıda kişinin içinden geçtiği semt.
tesktil haricinde bütün dükkanlar eninde sonunda ya toptan yada prakende tekstile döner.
sınırları dahilinde 3m migros barındıran bir semt.
geçen 40 yıla rağmen semt kimliğinden uzak, silik bir bölgedir. Küçük esnaf, şehir merkezindekilerine göre ağır çekimde hizmet vermektedir. Tekstil bölgesidir.
istanbul'da bir semt.
sınırları içinde şelale parkını da bulunduran semttir.
istanbul'dayken bir gün gitmek istediğim bir semt.