1. ?.
  Merakla beklenen akıllı telefon iPhone 5'te kullanılacak iOS 5 yazılımını kıran 17 yaşındaki ergenus.
  1 ... bozok baykusu
 2. ?.
  (bkz: koçum benim)

  ünlü oldun oğlum, el salla.
  1 ... ardilla
 3. ?.
  Apple'ın son konferansında tanıttığı işletim sistemi iOS5'i,sonbaharda işleve girmeden kıran 17 yaşındaki türk. Tebrikler dostum. Helal valla.
  1 ... isyankarbumerang
 4. ?.
  bir kaç yıldır konuşma fırsatı bulamadığım, ama şu son olayıyla kendisini tekrar hatırlayıp halini hatrını sorduğum güzel insan.

  apple'ın sadece developer'ların kullanımına açtığı yeni ios 5 yazılımını kırıp herkesin kullanımına açmıştır. hemen tebrik edip teşekkürlerimi sundum tabii.. bu açığı nasıl buldu bilmiyorum ama helal olsun, bir şekilde fark etmiş.

  büyük ihtimal yakın bir zamanda türkçe bir açıklama da yapacaktır. böylece türk arkadaşlar da ios 5'in nasıl yükleneceğini öğrenip rahat rahat yüklerler kamaşullahlarına yeni yazılımı..
  ... e g e
 5. ?.
  açıklıyorum: arkadaş bizim okuldadır*, bu gun konuştum kendisiyle, tebrik ettim. cidiyim.
  1 ... midi learn
 6. ?.
  @5 bu eleman bizim okuldadır' da. reklam yapmayalım,
  helal olsun valla kafa çalışıyor.
  ... havagazi
 7. 7.
  Son zamanlarda basında ve bazı bilim sitesi olduğu düşünülen yerlerde, “Apple’ın açığını bulan Türk’ten Dünya’yı değiştiecek proje geliyor” şeklinde haberler yayınlanıyor.

  Bu kişi, Mert Erdir isimli 21-22 yaşlarında bir genç. Zamanında ios5’in beta sürümünün her iPhone’a kurulabilmesini sağlayan bir güvenlik açığını bulanlardan biriydi. Aslında bu bir “açık” değildi tabi, yöntem keşfetmişti diyelim. O günlerde de basınımızda “Apple’ı dize getiren çocuk” olarak lanse edilmişti. 2011 yılında verdiği bazı röportajlarda, Los Angeles Times’la röportaj yaptığını ve birçok iş teklifi aldını dile getiriyordu. LA Times’ın kendisi ile yaptığı röportajı bulamadık. Bununla beraber, gazetenin blog bölümünde (bizdeki kimi gazetelerin blog kısımları gibi) ilgili bazı yazılar bulduk. Aslına bakılırsa, hakkındaki tüm haberler sadece bizim basınımızda yer alıyor diyebiliriz. Yabancı kaynaklarda, sosyal medya ve bloglar dışında adından söz edilmiyor.

  Ardından kendisini SOS Island isimli Samsung destekli bir yarışmaya katılırken gördük. Yine, ATV’de “Kim milyoner olmak ister” yarışmasına katılmış, 30 bin tl kazanmıştı. Tüm bunlar birkaç yıl önce oldu.

  Şimdi ise, bir site üzerinden internette insanların hayatını değiştirebilecek “Müthiş projesi için finansör bulmak üzere ABD’ye gitme amacıyla” yardım kampanyası başlatmış. Dediğine göre, konaklama masraflarını toplayıp kız arkadaşı ile birlikte ABD’ye gidecek ve projesine bir destekçi arayacak. Kampanyanın başarılı olduğunu ve parayı da (3 bin dolar) toparlayabildiğini dile getiriyor.

  Mert Erdir, ulusal basında Apple’ı dize getirdiği yazılan günlerde moda fotoğrafçısı olmak istiyormuş ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinden kendisine gelen iş tekliflerini reddetmiş. Sanırız iş tekliflerini reddettiği için parasal konularda biraz sıkıntı yaşıyor. Yoksa, niçin ABD’ye gitmek için kendisi adına yardım kampanyası başlatsın ki?

  Projesinin ne olduğunu ise basına açıklamamış. Onca gazete ve sitede haberi yapılmış olmasına rağmen kimsenin projeden haberi yok. Sadece “yapay zeka” ile ilintili olduğu dile getirilmiş. Habere göre, projeyi “bilen” birçok üst düzey firma yetkilisi projenin çok iyi olduğunu ve uygulamayı kullanmak için sabırsızlandıklarını dile getiriyor. Ancak, hiçbiri parasal destekte bulunmamış ve/veya destekte bulunabilecek yerler ile iletişime geçmesi için yardım etmemiş. Bu kadar büyük övgüler alan bir projenin Türkiye içinden teknoloji firmaları (örneğin Vestel) veya devlet kurumları (örneğin Tübitak) tarafından desteklenmemiş olması soru işareti…

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, eğer gerçekten ciddi bir projeniz varsa ve bu proje düşündüğünüz kadar önemli ise, ülkeden ayrılmanıza gerek olmadan bütün Dünya ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer bu proje dediğiniz gibiyse, bütün büyük firmalar (Google, Facebook, Apple, Oracle vs) sizinle iletişime geçer. Gerekirse elinde yüklü bir çek taşıyan temsilcisini ayağınıza yollar, gerekirse uçak biletinizi gönderip sizi misafir eder.

  Yani, böylesi bir projeyi tanıtmak için hiçbir biçimde yardım toplayıp kız arkadaşınızla birlikte finansör arama amacıyla ABD’ye gitmeniz gerekmez.

  Bununla birlikte, biz Mert Erdir’in gerçekten büyük bir projesi olmadığını iddia etmiyoruz. Yalnızca, uyguladığı yöntemin (para toplamak, uçak bileti almak, masraflarınızı karşılamak ve finansör bulmak için başka bir ülkeye gitmek) yanlış olduğunu düşündüğümüzü belirtmek istiyoruz. Ve umarız şüphelerimiz yersizdir, gerçekten ciddi bir projesi vardır ve hayallerini gerçekleştirebilir.

  iyi niyetli olmak ve insanların iyi niyetli olduğunu ummak düsturumuzdur. Büyük ihtimalle fikrini en azından noter yoluyla tastik ettirmiştir. Yani çalan çırpan biri olursa, büyük tazminatlar alabilecek yasal dayanağa artık sahiptir. Umarız, kampanyası yoluyla topladığı para ile yapacağı ABD seyahatinde istediklerini bulabilir. Eğer bulamaz ise, Google, Facebook, Apple gibi firmalarla ilişkiye geçebilmesi için kendisine yardımcı olabilecek yolları gösterebiliriz.

  Not: Kozmik Anafor olarak ülkemizde amatör astronomların rahatça kullanabileceği bir gözlemevi kompleksi kurmak için yardım toplamaya karar versek, ne kadar para toplarız acaba *

  (bkz: iyilik penisi)
  ... ben bundy nin kirik kalbiyim