bugün

konfüçyüs'ün tüm öğrencileri içinde en çok üne kavuşmuş olanıdır. iö 371-289 yılları arasında yaşamıştır.
iki açıdan ustasının görüşlerine katkıda bulunmuştur. . bu katkılardan ilki, ahlak felsefesine psikolojik dayanaklar bulmak, ikincisi ise, yeni politik görüşler öne sürerek, siyaset felsefesine katkılarda bulunmaktır.
insanın doğuştan iyi olduğuna inanır. aşağı doğru akan su gibi, insanın eğilimi de iyiliğe doğrudur der. iyiyi bulmak için yapılması gereken tek şey, bizde zaten varolan değerlere kulak vermektir der. uyumun anahtarı insanda gizlidir, önemli olan onun hakkında düşünmek ve onu bulmak der.
eğer kişi kötülüğe yönelirse, bu onun bilgisizliğinden dolayıdır diyor. tıpkı sokrates'in ünlü mottosundaki gibi bilgi insanı iyiliğe, bilgisizlik insanı kötülüğe götürür diyor.
siyaset felsefesi söz konusu olduğunda ise, monarşi ve demokrasi arası seçim yapmak durumunda kalan bir adamla karşılaşıyoruz. meng tse, bu iki tip yönetim şeklinden monarşiyi, demokrasiye tercih ediyor; çünkü demokrasinin olması için herkesin iyi yetişmiş olması gerekir, yoksa tersi durumda demokrasi kaosa neden olur diyor. çünkü yaptığı seçim her zaman mantık çerçevesinde olmayabilir, diyor.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.