askerin gittiği yeri güzelleştirmesidir.
not: militarist değilim ama askerin temizliğe ve düzene verdiği önemi iyi biliyorum.
edit: başlık başa kalmış.
askerliğimi yaptığım dönemde dikkatimi çeken konu. istanbul tuzla'da yaptım askerliği ben ve sorumlu olduğum 3 cephanelik vardı hepsi de iki dağın arasında...

sabah başlardım işe öğleden sonraya kadar. önce temizlik sonra çevre düzenlemesi.
normal imara açılsaymış çoktan 20 katlı binaları dikerlermiş ama askeriye işte...

askerlik yaptığım süre boyunca altı üstü cephanelik demeden etrafına bakım yaptım. ağaç dikttik, çiçek diktik...

velhasıl-ı kelam normalde iki dağın arası, dudak bükersin görsen ama askeriye alıyor dikiyor bakıyor. el gibi arap beylerine peşkeş çekmiyor. sonunda da bölye onun bunun diline sakız oluyor.
yabancıya arazi satma yasalaştığı için geleceği gören bir anlayış olduğunun göstergesidir.
zaman kavramı kafasında pek iyi yerleşememiş insan tespiti. yıl oldu 2012, halen bu yavşaklık bitmedi.
eskiden şehir dışında ve çorak olan askeri bölgelerin zamanla şehir merkezinde kalması ve yeşillendirilmesi sonucu gözbebeği haline gelmesi ve bundan dolayı eski halini bilmeyen insanların balıklama atladıkları düşüncedir...
tayyip erdoğanın da dikkatini çeken mesele. bu nedenle güzelbahçedeki maltepe askeri lisesi ve narlıdere istihkam komutanlığı arsalarının tokiye devri için protokol imzalanmış. denize nazır manzaralı yandaşkente kayıtlar başlar yakında.
tam çarşının göbeğindedir yerleri..

(bkz: lüleburgaz)
bir dsi değildir.
arazi rantçılarının göz diktiği yerlerdir. bu yerler, genelde eskiden şehrin dışına kalan bölgelerdi. şehirler genişleyince çoğu şehrin içinde kalmıştır. bir kısmı, yeşi alanları gecekondu istilasından korumuştur. askeri birliklerin konuşlanması, savunma gereklerine göre belirlenmelidir, iki üç arsız ve aç çapulcunun rant hırsıyla değil.
hayatında fenerbahçe ordu evi ve tuzla piyade okulundan başka askeri birlik görmemişlerin saçmalamasıdır. licede silopide şemdinlide memleketin güzel yerleri var parsellemiş asker bi gün oralara da bekleriz.

ha bi de bu var unutmadan
(bkz: g tü yemeyenin bunlar bana göre değil demesi)
yılların geyiğidir. ankara' nın en güzel yerlerinden biri de bakanlıklar dır. en işlek yerlerde bakanlıklar vardı. şimdi kaldırdılar ama hala o binalar devletin elinde duruyor.