bugün

ismet inönü'nün erbakan için söylediği söz.
rönesans'tan günümüze kadar gelen bir sözdür. dönemin roma kralı "memleket bir tane adam yetiştirdi o; da vinci" demiştir. bu söz ismet paşa'ya ilham vermiş olmalıdır.
ismet inönü de yanılabilirmiş demek ki şeklinde tahlil edilebilecek söz.
necmettin erbakan' ın memleketini* de kastetmiş olabileceği bir sözdür. ama her halükarda talihsiz bir söylemdir.
(bkz: tencere dibin kara seninki benden kara)
(bkz: memleket bir tane adam yetistirdi o da kinci cikti) *
inonu'nun 1973'de ankara'da yaptigi soylem.
memleket her alanda binlerce çok değerli insan yetiştirmiştir, yetiştirmeye de devam edecektir.
çoğu asgari ücretle çalışan ve asla harama el uzatmayan insanlar da bu listeye dahildir.
erbakan'ın üstün zekasına hitaben söylediği sözdür.

(bkz: sevmem ama zeki adammış gerçekten)
(bkz: memleket bir tane adam yetiştirdi o da dinci çıktı)
ben onu memlekette bir tane adam çıktı oda takunyalı çıktı diye biliyodum. * *
yanlış başlık.Memleket bir tane adam yetiştirdi o da Anıtkabir'de yatıyor.Gerisi hikaye.
erbakana söylenmiştir efendim bu söz. haklı bir söz müdür, sonuna kadar haklıdır. anıtkabirde yatana da sözümüz yoktur bu arada, gerisi hikaye diyenlere bile sözümüz yoktur, yobaz olunca insan gerisi hikaye demekte mahsur görmez, onların aklı tek bir yere çalışır başkasını görmezler, at gözlüğü! kırık o gözlük at o gözlüğü, derler adama.
yanlış başlık memleket binlerce adam yetiştirdi ama bunu görmeyen binlerce salak vardır.
"...işte bu yüzden aramızda fazla barınamadı" diye devam edebilecekken devam etmeyip meselenin asıl püf noktasını takdirlerimize bırakan beyan.
katılınası söz.
dinci ne demek!!
chp sözlüğünde dinine bağlı insan demek..

sen adamdan ne anlarsın, diyesi geliyor insanın..
prof.dr.erbakan hocamızı her daim siyasetten uzaklaştırmalarının altındaki asıl sebep burada gizlidir.
ismet inönü neyin ne olduğunu bilen, gün görmüş adamdı. "adam" olmanın ne demek olduğunu da pek iyi bilirdi.

"adam olmak" bazı öküzlerin sandığı gibi şu veya bu siyasi görüşte olmak değildir. tutarlı bir çizgiye sahip olmaktır. dün dediğinin bugün tam tersini söylememektir. ikide bir gömlek değiştirmemektir. fırsatını bulunca, dün elini öptüğünü bugün sırtından bıçaklamamaktır. velhasıl malum şahsiyetin ve destekçilerinin olamadığı her şeydir.