bugün

her kadının yapabiliyorsa kendi elleriyle yapamıyorsa doktor eliyle yapması/yaptırması/yaptırtması/yaptırttırtması gereken muayenedir.

böylece meme ile ilgili patolojiler erken evrede saptanacak ve ileride daha büyük kayıplar yaşanmayacaktır.

yapılışı da gayet basittir, duştan sonra haftada bir aynanın karşısında ya da bir yatağa sırt üstü uzanarak her iki elinizin 2,3 ve 4. parmaklarını dıştan içe doğru dairesel yönde hareket ettirerek yapabilirsiniz.

herhangi bir kitle, renk değişikliği veya anormal bir bulgu zaten bu muayeneler sırasında dikkatinizi çekecektir. ondan sonrası da doktorların işi.

dip not : meme muayenesinin yapılışını anlattım ve adım gibi eminim sözlüğün ergen yazarları çoktan tahrik oldu. dönüp dönüp bu giriyi uygulayacaklar, ellerine bir yastık alıp bu muayeneyi deneyecekler. buna rağmen bu konuyu açmak zorundaydım. belki ergen için mastürbasyon malzemesi ama ileriye dönük olarak bir çok kişinin hayatını kurtarmaya vesile olabilir.
bu giriden sonra "meme muayenesi" ne imiş diyerek bir çok hanım kardeş internette daha detaylı araştırma yapacak ve/veya bir uzmana gidecek bu konuda bilgilenecek bundan şüphem yok.
Doktor muayenesinden sonra yaşa bağlı olarak gençlerde ultrasonografi, kırk yaş üstü mamografi raporu istenilen durumdur.
(bkz: arkadaş doktor galiba)
(bkz: çakkkal)
öğrenilmesi şarttır. yalnız kızlar değil siz de öğrenin beyler.
kendi kendine yapılabilen muayenedir. atlanmamalıdır.
nasıl yapılacağını bilmeyenler için;
http://www.youtube.com/watch?v=H_0nmZmJazc
gözle yapılanı makbuldür. ona göre hedefe kitlenilir ya da yeni hedef için bakılır.
30 yasindan sonra hayati önem taşır.
yılda bir kere yaptırılması gereken olmazsa olmazlardandır.
30 yaşından sonra yılda 1 kez yaptırılan, doktorun palpasyon ve mamografi ile memişleri kontrol ettiği muayenedir.

çekinmeyin bayanlar. gayet doğal bir durum. kanser, kist vb geç fark edilirse ölüme kadar götürür.

iyi ihtimalle memesiz kalırsınız.
sanildiginin aksine erkeklere de yapilmasi gereken. ozellikle ergenlik doneminde, obez erkek hasta ise kist, kistlesmis doku, sut bezi vs olusumu gozlenirse derhal cerrahi islem uygulanmali.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.