bugün

vatandaşa hizmet amaçlı görevli olduğunu unutan mal bir bünye gereklidir en başta ve tabii ki osmanlı zamanındaki gibi yetkisi sınırlarındaki halkı tebaası, kulu zannetmek.

edit: bir uludagsozluk klasiği... başlık yine başımıza kalmış hadi hayırlısı..
ayar vermeyi susturma, o an için cevap verdirememe olarak kabul ediyorsak ;

bir gazeteciyi kovdurmak da olabilir pek ala.
- eminciğim, bahçelerde böğrülce, gel bize bazı bazı. off ne koydum haa.
- gachayım!
+ emin, kızın sana selamı var.
- hangi kız abi?
+ sakız

+ bu alemde tekim emin, yalan mı?
+ ben yalamam sen?
- ?!
+ ehehehehe
-emin klıorvauheu?
+hı..?
-hı dedin y... yedin..
+gazeteciliği bırakıyorum..
yanlışları doğruymuş gibi söylemek en önemli kuraldır. ha tabi bunları yutturacak sersem bir çevre, şak şakçı kemik yalayıcılar familyasından bazı kişileri de yamacında bulundurmak çok önemlidir.

edit: hiç çekinmeden yalan söylemek de olabilir!
doç.dr. sinan sağıroğlu'nun daha evvelce yazdığı ayar rehberinin aynısıdır.

ne leonardo da vinci sanatçı mı?
ben böyle sanatın içine tükürürüm!
sözlükte örnekleri bol bol vardır aslında.
genelde "siz solcular yok mu sizi gidi komunist anarşikler ha ha ha" tadında entryler girerler.
(bkz: gamsız olmak)

(bkz: lölölö duymuyorum kii lölölö)
bir boka yaramayacak rehber. ama melih bey'i örnek alanlar için söyleyeyim, en önemli kural olayları somutlaşmaktır. çünkü olayı somutlaştırdığınızda bi bok yaptığınızı sanar insanlar.

mesela melih bey bir ara musluk suyu içip su hakkında rapor veriyordu, herkes göt olmuştu aa bak lan adam içti bir bok olmadı diye.. diyelim ki sizde eve kız attınız ama kız vermek istemiyor ve tecavüz planınız var. getirdiniz kıza bir bardak gazoz verdiniz. kız direk "sana güvenmiştim.. buraya kadar" falan dedi. işte o anda eldekini kaybetmemek ve kızı göt etmek için gazozu önden kendiniz içip, "demek bana güvenin bu kadar ha. öyle olsun.." şeklinde acıklı bir cümle kurun. kız yumuşar, göt olur, gazozu içer, beraber güzel güzel uyursunuz. ama olsun, zaten melih bey'in de taktiği bu. uyutmak yani.

neyse bir başka güzide ayar örneği de yakın zamanda gördüğümüz balon ayarı. koskoca adam almış eline bi balon, "kemal kılıçdaroğlu'nu nah büüle patlatacam" diyip balonu patlatıyor. eminim bizim halkın %63'ü* bunu görüp, "vay mnakoim daha düello başlamadan bitirdi kemal'i" falan demiştir. sizde diyelim ki lavuğun tekiyle mevzu yapacaksınız. kafa kafaya gelmiş birbirinize laf sokuşturuyorsunuz. hiç konuşmaya gerek yok, melih gökçek gibi ayar verme rehberi yanınızda. eğilin yere doğru ve, bir karınca, böcek, haşere falan bulun. gösterin karşınızdaki herife, basın üstüne ve herifin suratına bakıp "seni bu karınca gibi ezerim ulan hırbo" falan diyin. etrafta birileri varsa zaten olayın geri kalanını umursamaz direk sizi galip ilan eder.

melih bey'in de olayı bu işte. aslında entrynin başında bir boka yaramaz demiştim de yarıyor lan. neyse, umarım kemal bey'de okur bu rehberi. balon ayarı çok feciydi çünkü..
hayatinda mahalle kavgasına dahil olmuş her insanın verebileceği ayar türüdür. (bkz: küfür etmek) (bkz: seviyesiz olmak)