Advertisement

 1. 1.
  türk ressam. yaşamına ilişkin hiçbir bilgi yoktur. yalnızca adına ya da lakabına topkapı sarayı'nın hazine bölümünde buluna ve 'fatih albümü' diye tanınan iki albümde rastlanmıştır. bunların topkapı sarayı'na nasıl getirildikleri bilinmemekle birlikte, yavuz sultan selim'in iran seferi sırasında ganimet olarak getirilen yapıtlar arasında bulundukları düşünülmektedir. resimleri genelde siyah ve gri tonlarıyla çizilmiştir.
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  kökleri orta asya'da uygur türkleri'ne kadar uzanan bir sanat geleneğinin son temsilcisi olarak türklerin eski inançları olan şamanizm, maniheizm ve budizm etkisinde göçebe bozkır halkının yaşantısını doğa üstü tasvirlerle ifade etmekte müthiş bir yeteneğe sahip 14. yüzyılda yaşamış meçhul ressamdır...
  1 ... golgi aygiti
 3. 3.
  insanların ve cinlerin ustası ressamdır.
  ... elbartoo
 4. 4.
  çağların ötesinden gelen deha...

  o düzeyde resim bugün bile yapılamamaktadır bu topraklarda.

  http://www.ee.bilkent.edu...istory/Pictures1/im37.jpg

  http://upload.wikimedia.o...ia/en/9/9e/SiyahKalem.jpg

  http://3.bp.blogspot.com/...-Q/s400/dancingdemons.jpg

  14-15. yüzyıl Türkistan ve Maveraünnehir kültür sahası içinde yorumlanır ancak batı sanatıyla tanışıklığı ve etkileşimi şahsıma kendisinin en azından ömrünün bir kısmını orta avrupa veya osmanlı avrupasında geçirdiğini düşündürür. etnik hiçbir aidiyet veya coğrafya ile etiketlenemeyecek bir ressamdır.

  uygur türkü olması kuvvetle muhtemel.
  1 ... darius ve krezus reloaded
 5. 5.
  adı da dahil kendisi hakkında hicbir net bilgi yoktur. esrarengiz ressam.
  ... redcap
 6. 6.
  gerek islamdaki resme karşı olumsuz bakış açısı , gerekse sıradışı bir dünya görüşüne sahip olmasından ötürü osmanlı tarihiçilerinin işine gelmeyip günümüz nesillerine hakkında doğru dürüst bilgi aktarımı engellenmiş sanatçıdır.
  şu minyatürü ilk gördüğümde 9 10 yaşlarındaydım.

  http://www.eba.gov.tr/gor...3a8cc9b5709806b44ba89e274
  1 ... huni kolisi
 7. 7.
  Tam olarak gerçekleri mi çizdiği, yoksa hayal gücünü mü çalıştırdığı, kim olduğu, nereli olduğu, hatta adı bile bilinmemektedir.
  1 ... kestanesekerim