1. 1.
  osmanlı devleti'nde halk temsilcilerinden oluşan meclis. (bkz: meclis i mebusan)
  ... pyndemonium
 2. 2.
  Osmanlı Devleti'nde, 23 Aralık 1876 tarihli Kanuni Esasi'ye (Anayasa) göre kurulmuş ve I. Meşrutiyet ve II. Meşrutiyet dönemlerinde görev yapmış yasama organıdır.
  ... huzursuz deli
 3. 3.
  meclisi seçimi ilk kez, hamid önderliğinde darülfünun da gerçekleştirilmiştir. Buna göre mecliste vekil olabilmek için, tuhaf şekilde iyi ahlaklı ve emlak sahibi olmak gerekliydi. Malı mülkü olmayan, aday olamıyordu.

  mebusan meclisi vekil seçimleri, 2 turda yapılmış, ilk rtapta vekilleri seçecek seçmenler oylarla saptanmıştır.
  1 ... angry man
 4. 4.
  temsil heyeti ve hükümet görüşmelerinden sonra son kez açılan osmanlı mebusan meclisi atatürk'ün "gelin ankara'da toplanalım daha güvenli" demesine rağmen, istanbul'da açılması sonucu "vatan parçalanamaz" gibi kararlar alıp, milli sınırları çizdikten sonra itilaf devletlerinin saldırıları sonucu dağıtılmasıyla kapatılmıştır.

  not: atatürk istanbul'un işgalini önceden tahmin etmiştir

  not2: amasya görüşmelerinde mebusan meclisinin açılmasına karar verilmiş ancak yeri atatürk'ün demesine rağmen maalesef istanbul olarak belirlenmiştir. bu sırada atatürk de tutukluluğu sebebiyle istanbul'a gelememiştir. ve istanbul'da toplandıkları zamanlarda da itilaf devletleri tarafından dağıtılmıştır, kaçan üyeler ankara'Ya gelmiş ve tbmm'nin kurulmasının ilk adımları atılmıştır.
  ... habseligkeiten
 5. 5.
  parlamenter meclistir.kanuni esasi'ye göre kurulmuştur.
  1 ... cilekli sakiz
 6. 6.
  bir dönem ayan meclisi ile birlikte çalışan meclis.
  ... rocknrogue
 7. 7.
  üyelerinin cogu turk olmakla beraber her cesit milletten uyeleri de vardir. En buyuk eksigi ise henuz kadinlarin nufus sayimina ve vekillige dahil olmamasi ve ankara'ya tasinmamasidir.
  1 ... selia