bugün

Matematik olmasaydı fizik yapamazdık.
Hadi canım sende. Fizik kuralları olmasa evren olmaz. Dolayısı ile matematik olmaz. Evrenin varoluş nedeni fizik kurallarıdır. Dolayısı ile matematiğin varoluş sebebi fizikdir.
Matematik kim köpek ki. Altı üstü fizik ile kimyanın hizmetçisi. Oğlum matematik üçüncü kattayım on metre yani. Çarp bakayım kütlemi yerçekimi sabitiyle, çıkanı da onla. Bakıyım enerjim yükselmiş mi düşmüş mü.
(bkz: hayır)
fiziği de kendi içinde kuantum mekaniği vs klasik fizik diye kıyaslarsak kuantum mekaniği alır. totalde kuantum fiziği hepsini gömçürür.

bir "dolanıklık " olayı bile tek başına yeter.
ikisiyle de uğraşmak eğlencelidir bir nebze lisede bile kimyayla biyolojiyi sevmezdim.
ikisi de bilim için ve geleceğin dünyası için pek kıymetlidir. ama nedense bana fizik anlaşılması ve çözümlenmesi daha zor bir alan gibi geliyor. bu yüzden fizikten anlayan insanlara her zaman saygı duymuşumdur.
birbiriyle bağlantılı 2 sayısal ders. belki bu yüzden çoğu sayısal bölümde aynı senede alınıyordur.
her şeyin temeli matematiktir.
buna en iyi örnek de bilim dünyasından verilebilir.
michael faraday iyi bir fizikciydi ama matematik bilmedigi için kuramlarını formüle edemedi ve bilim cevrelerince önemsenmedi.
eğer maxwell hayrına bunları matematiksel formüllerle açıklamasaydı faraday unutulup gidecekti.
Matematik araçtır fizik amaçtır.
ikisinin de amına koyum. Evet.
Fiziğin sikip atacağı versustur.
Fiziktir. Fizik girecegi butun temel bilimler ve muhendislik dahil versuslari alabilecek bir bilim dali gencler.
Fizik yaa, fizik.

Kendim bir muhendisimdir ama fiziktir.
Matematiğin tokat manyağı yapacağı vs.
Fiziği anlamayan matematiği anlayabilir ama matematiği anlayamayan fiziği anlayamaz.
--spoiler--
uzun yazdım

konfüçyüs amcaya sormuşlar: bir ülkeyi ele geçirmek için önce ne yapardın. o da demiş ki ilk önce dilini öğrenirdim.
buradan yola çıkarak fiziği çoktan ele geçirmiş olan ve fiziğin kapsamasının imkanı bulunmayan matematiğin tokatlayacağı ve yerden yere vuracağı versusta hangi hadsiz fizik der ki.
fizik hemen hep göx önündedir ve kendia alanını kapsar. ama matematik her yana kol bacak atmış bir sarmaşıktır. örneğin edebiyatta hece ölçüsü derken heceyi sayarken bile matematik gerekirken fizik gerekmez.
fizik maddelerin daha görünür kısmıyla ilgilenir. bir makine yaparken diziğin gerekliliği su götürmez bir gerçektir. ama fizk diye kullandığımız tüm ölçüler matematiktir. ve matematiğin alt dalı olan geometri de yine fiziğin eli kolu saydıklarımızdandır. ikisi de olmazsa olmazdır ama tek farkla: fizik olmazsa şpekil ve gelişme;matematik olmazsa hiçbirşey olmaz.
ve düşündürücü şekilde sözelide araya katacağım:

“Matematik, sibernetik, fizik, müzik, tüm bunlar, eninde sonunda, sadece, insanlar şiir okumayı öğrensinler
ve anlasınlar diye gereklidir.”

Nazım hiKMET
Matematiği toplamadan ibaret sananlar varmış ya la, herkes yaparmış.
Matematiğin alacağı versustur, matematik olmadan fiziğin ne kadarı olurdu bi düşünün. Matematik fiziğin dilidir.
Vs ne demek ya fiziğin içinde zaten matematik var.
evrenin dilinin matematik olduğunu söyleyen birçok fizikçi vardır. birçok temel teoriyi, a priori olarak yalnızca matematiği kullanarak çıkaran fizikçilere şahit olduk. fakat, bu teorilerin kabul edilebilirliği, onların deneyden gelen verilerle desteklenmesinde yatıyordu. matematiksel denklemlerle gösterilen bir teorinin doğruluğu veya yanlışlığı için deneye ihtiyacımız var yani.

gödel matematiğin evren hakkında söyleyebileceklerinin sınırlı olduğunu söylüyordu. aksiyomatik sistemde bir önermenin hem doğru hem yanlış olduğunu kanıtlayabileceğimizi iddia etmişti. o halde yalnızca matematiksel denklemlere,kendi sistemi içinde güven duymamızın bir anlamı kalmamıştır. matematik tek başına yeterli değildir, ancak fizik veya diğer bilimlerin matematiği kullanmadan iş görebilmesi de mümkün değildir.
ikisi iç içe olduğu için kıyaslanması saçmadır.ama tabi ki fizik matematiği kapsadığından daha ağır ve külfetlidir diyebiliriz.
Matematik alır.
Bir tmci.
matematik evrenin dilidir. istediğiniz bilgiye sahip olun matematik bilmeden okuyamazsiniz.
doğa yasalarını matematikle ifade edebilsek de doğayı ve yasaları detaylı şekilde açıklamak için fizik gereklidir.

fizik tokatlar!
matematik fiziğin dilidir. matematik olmadan fiziği anlayamazsın da konuşamazsın da.

yani matematiğin ezip gececeği versus.
ikisininde Allah belasını versin ikisinide yapamıyorum ikiside birbirinden götlek .