bugün

mark Twain, tesla'nın deneysel boşluklu lambasını tutarken (1894):

görsel
Keyfe bak iq.

görsel
'' tom sawyer'ın maceraları '' adlı kitabını geçen hafta bitirmiştim, dün de '' huckleberry finn'in maceraları '' adlı kitabı bitirdim..

lise yıllarımda ''tom sawyer'ın maceraları'nı '' okumuştum, uzun bir aradan sonra tekrar okumak güzeldi..

okuduğum iki kitap da iş bankası yayınlarının baskılarıydı, mark twain ile ilgili olarak biyografi kısmında geçen bazı ifadeleri kısaca şöyle belirteyim ;

mark twain ( 1835-1910 ) : asıl adı samuel langhome clemens twain missouri, florida'da doğdu. alta california gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada avrupa'ya ve kutsal topraklar'a gitti. bu gezilerle ilgili alta california ve new york tribune gazetelerine yazdığı mektupları daha sonra the ınnocents abroad; or, the new pilgrim's progress ( 1869; yurdışındaki masumlar ya da yeni hac yolculuğu ) adlı kitapta topladı.

önemli yapıtları arasında the gilded age ( 1873; altın çağ ), the adventures of tom sawyer ( 1876, tom sawyer'ın maceraları ), the prince and the pauper ( 1881; prens ve dilenci ), life on the mississippi ( 1883; mississippi'de yaşam ) sayılabilir.

okuduğum her iki kitabı da çok güzeldi, herkese tavsiye ederim.. diğer kitapları da güzeldir sanırım, 1860'larda türkiye'ye gelmiş, burdaki izlenimlerini de '' türkiye seyahati '' isimli kitapta anlatmış, o kitabı da okumak istiyorum, okuyunca burdan editlerim..
görsel
ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım üç adamdan biri.
Amerikalı gogol.
1835 florida doğumlu mizahçı, roman yazarı ve öğretmen.

"ölüm döşeğinde yalnızca iki şeyden pişmanlık duyacağız.
ne kadar az sevdiğimizden ve ne kadar az seyahat ettiğimizden. "