yüreğin onay verdiğine mantığın bahane bulması sonucu yaşanan ikircikli durumdur.
yüreğin açık ara alacağı maçtır.

şike yapıp mantığın kazanmasını sağlamış olanlaraysa hep hayranlık duymuşumdur.

(bkz: şike var şike var)
Çok sevince mantık eriyip gidiyor. Aşk bu, geçici delilik hali.
Kısa vadede kazanan yüreğin uzun vadede mantığa yenilecek olmasıdır.
dalak alır.
Şüphesiz, doğru yol mantıktır. Yürek sadece aldatmacadan ibaret.
Bu karşılaşma da eğer mantık seçilmezse bu durumun sonunda kişi acı çekmeye eninde sonunda mahkumdur.
istisnası olmayan durum.
gerçekten bu klişeyi tartışacak mıyız. seven insan mantığa bakmaz ama dışarıda gözün olan insanda yüreğe bakmaz. böyle koyar geçerim.
Mantığın tercih edilmesi durumunda vicdanın kanayacağı, yüreğin tercih edilmesiyle sonunda pişmanlıkların olacağı durumdur.
mantık müsabakaya üç sıfır geriden başlar. ama çoğunlukla maç berabe biter. sonucu hakem belirler.
Kisinin eger gucluyse mantigini, cesursa kalbini secegini dusundugum durum. Mantigi secmek daha zordur ama yara alma korkusu vardir bunun altinda. Kalbini dinleyen insan ise herseyi goze almistir ve bu daha cesurcadir. Bir de basliktaki gibi ikisini de secemeyenler vardir ki bunun icinde genelde ben de oluyorum, en berbat durum. Bunu cok kisa sure once yasadim. Mantigi artik bi kenara birakip ne hissediyorsam yasamaliyim dedim ve kalbim paramparca oldu. Yine de boyle bir seyler ogreniliyor. Dusup tekrar kalkmak kalbi nasirlastiriyor bi nevi. Hicbir aci sonsuza kadar surmez ama insani olgunlastirir ve tecrube kazandirir. Bu yuzden pisman miyim kalbimi dinledigime? Evet pismanim aq ama kalbimin acisi gectiginde iyiki yapmisim diyecegim. Korkmayin dinleyin kalbinizi. Yikip gecsinler birakin. Emin olun daha guclu kalkmis olacaksiniz.

Edit: neden tanim yapacakken birden motivasyon konusmasina gectigimi ben de bilmiyorum.
Aklı başında olan, kalbinin emrine girer. Fakat Burada sonucu belirleyici ana unsur her ikisi de değildir. ille de nasiptir. nasibin de iki vechesi vardır. Buna bağlı olarak kişinin hal ve hareketleri, tutum ve davranışları, ahlakı, saygısı edebi doğruluğu ve sadakati, sevgisinin ölçüsü ve bu uğurda sarf ettiği gayreti mücadele azmi ve herşeyden önemlisi de sabrı rol oynar.

Sevmek büyük bir iddiadır. Mutlaka sınanır. Sevmek çileye boyun eğmektir hemde seve seve. Tüm bunlara ilaveten Allahın yardımı olmadan başarı söz konusu değildir. ilahi prensipler kurallar geçerlidir her zaman. O yüzden nefsi için sevenin sonu hüsrandır. Allah için sevenin sevgisi bitmez ve tükenmez.

Adam seviyom diyo evleniyo, ateşi sönünce üç gün sonra boşanıyor. Neymiş tanıyamamış.
mantık denilen şey herhalde akıl olsa gerektir. sembolik mantıktan kasıt olunacak değil sonuçta.yürekle de hisler kasıt ediliyor diye düşünüyorum.

fikrimce akıl ile hisler arasında kalındığında akıl seçilmelidir. hisler sizin zaaflarınızdan faydalanmak için bekleyen kişiler tarafından biçilmiş kaftan olabilir. hisler sizi tehlikeli mecralara doğru sürükleyebilir.
akıl, olması gerekeni, kalp, olmaması gerekeni ister daima. er geç birinden birine eyvallah diyecektir. aklın seçtiği acı verse de kalbin seçtiği her zaman mutlu etmeyebilir de. bi acayip zor yarış neticesinde.
Kalp atışlarımızı dahi beyin kontol eder iken saçma bir kararsızlık durumu.
soğukkanlılığınızı koruyup, durup bir nefes aldığınızda kalp ile düşünmenin saçma olduğunu beyniniz çoktan anlayacak ve merkezi otoriteyi tekrar sağlayacaktır.

Kalp sonuçlarını düşünmeden, maymun iştahla isterken beyin her şeyin analizini yapabilecek kapasitededir.unutmayalım ve unutturmayalım ki kalbin görevi kan pompalamaktır. Gerisine karışmasın.

(bkz: mutlak beyin zaferi)
Aşkın büyüsü kaybolduğunda mantık olanca gücüyle haykırdığı zaman mantığı seçmen gerektiğini görürsün.
Yine de soldan soldan yanaşılır sevdiceğe. Sonu ölüm değil mi hayatın nasılsa? Hayal kırıklığına uğratmazsa oh ne âlâ.