bugün

Gerek yaşlılığı gizlemek gerekse yüzdeki deformeleri saklamaya çalışanların yaptığı aldatmaca durumu. Haber spikerlerine bakıyorum Manken gibi ama makyajsız hallerine bakıyorum yok abi diyorum. Evet.
Avratta sahtecilik.
az ve orta hallisi iyi ve kadına yakışır.
fazlası ise boya badanaya girer.
erkekte ise kesinlikle olmaz ama kore'de var malum.
(bkz: Anasını boyayıp babasına satmak).
Gerçek gibi gerçek hödüsü şüphesiz..
makyaj değil fakat;
- abartı filtre,
- destekli sütyen,

aldatma sayılabilir..

mesela, portatif kalçayı saymıyorum,
çok zavallı bir şey.. bazen yukarı falan çıkıyor..

göğüs ve dudak implantlarını ve botoksu da saymıyorum,
çünkü "nasılsa para verdik, bas anasını satayım" diye, vücut oran-orantısı ile alakasız işlemler yaptırıp, inandırıcılığı kaybediyorlar..

ama bir erkek kolay kolay filtreyi çözemez. etrafımızdaki kızlar bu konuda çok profesyonel duruyor fakat bir çok erkek bu hususta fikir alamıyor.. neden alamıyor? tut ki, ben seninle uzaktan tanışıyorum, bana fotoğraf atmışsın, ben de bunu samimi bir kız arkadaşıma gösteriyorum.. "canım yemişler seni, kız full filtre, aslı picasso tablosu bu kızın" dediği anda (ki, kızın kızı ezmesi ve fukaranın fukarayı ezmesi meşhurdur.. kız 6/10'sa, hele de arkadaşınız da sizden ince ince sinyal kovalıyorsa 3/10 diye davul çalar), 1. madara oluyorum, salak durumuna düşüyorum 2. o ana dek bütün beklentim çöp oluyor. güzel bir konuşma, harcanan vakit, duygusal yatırım.. ve sonuç? kendisiyle bile barışık olamayan, özgüvensizin biriyle tiyatro oynamışız.. yahu, ben belki filtrelemediğin halini beğeneceğim veya güzel diyaloğumuzun hatırına göz yumacağım..

destekli sütyene gelince.. bunu icat eden umarım cennete nail olmaz.. sadece boyut değil, biçimsel bir yanılsama da yaratıyor..