bugün

dikkat!!! birazdan 65 yaş altı şehirli kadınların tamamına yakının yaptığı makyajın neden yapıldığına dair bir inceleme ve çeşitli eleştiriler içeren çok uzun bir yazı okuyacaksınız...

soru: makyaj neden yapılır?
cevap: daha güzel görünmek için.

bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. kimse aksini iddia edemez. ancak altında yatan sebepler neler. nedir kadınları güzel görünmek istemeye iten faktörler...

- beğenilme arzusu
- arzulanma arsuzu
- ego
- hemcinsler arası kıskançlık (ondan daha güzel olmalıyım isteği)
- popüler kültür

ancak bütün bunların sebebi erkeklerin tamamına yakınının dış güzelliğe iç güzellikten daha çok önem veriyor olmasıdır...

erkek memeye önem vermese kadınlar estetikle memesini büyütür mü? manyak mı kadınlar? o karpuz kadar memeyi kendisi taşıyacak ömrü boyunca. ne kadar büyük meme o kadar bel fıtığı riski demek. hem maddi hem manevi zarar. ama beğenilme arzusu bütün bu riskleri aldırıyor kadınlara.

erkeklertopuklu ayakkabıyı beğenmese kadınlar manyak mı sabahtan akşama kadar onları giyip ayakları ve iskelet yapısı perişan olsun. rahat rahat spor ayakkabı giymek varken...

popüler kültür ve moda kapitalizmin en büyük silahlarıdır. kapitalizmi ayakta tutan ise kadınlardır ve onların harcamalarıdır. kapitalizm canavarı nasıl bir kadına bir çantaya 5000 euro verdirtiyorsa, nasıl bir erkeğe ayda yılda bir taktığı saate iki maaşını verdirtiyorsa aynı şekilde kadınlarıda güzel görünmeye itiyor. erkekleri de itiyor tabiki yakışıklı görünmeye. ancak konumuz makyaj olduğundan erkekler otomatikman konudan devre dışı kalıyor.

* Kadınların güzellik için kozmetiğe harcadıkları para dünyada 200 milyar dolarla ifade ediliyor. (kaynak: B'IOTA)
* bütün dünyadaki açlığın, yoksulluğun giderilmesi için gereken para yaklaşık 175 milyar dolardır. (kaynak: forbes)

bu iki istatistik aslında kadınlar arasında nasıl bir güzellik çılgınlığı olduğunu gözler önüne seriyor...

makyaj neden yapılır isimli ana konumuza tekrar dönecek olursak makyaj yapmaya alışmış bir kadın makyaj yapmadığında kendini kötü hisseder. bir kadını makyaj yapmaya iten nedenler onu aynı zamanda para harcamaya, zaman harcamaya ve fiziksel enerji harcamaya dayalı bedensel yorgunluğa itiyor.

makyajın dezavantajları;

-makyaj için daha az uyuyor.
-makyaj için para harcıyor. (hemde hatırı sayılır miktarlarda)
-makyaj cildine zarar veriyor ve erken yaşlanmasına sebep oluyor.
-makyaj için zaman ve enerji harcadığı gibi, onu silmek için de aynı şekilde zaman ve enerji harcıyor.

şahsen ben makyaj malzemelerinden pek anlamam ancak makyaj malzemesi ile bakım malzemelerinin aynı olmadığını biliyorum. o yüzden bakım malzemelerini(krem,maske vs) ayrı tutarsak tüm makyaj ürünlerinin cilde zarar verdiğini ve hatta kanserojen olduklarını söyleyebiliriz. özellikle fondoten dedikleri şeyin cildin dış cephe kaplaması olduğu ve cildin tamamen hava almasını engellediği bir gerçek. hücreler havasız kalınca da doğal olarak erken yaşlanmaya sebep oluyor. çevremde gözlemlediğim bir gerçek ise uzun yıllardır makyaj yapan kadınların ciltleri makyajsız şekilde leş gibidir. pürüzlü ve kırışık doludur. ancak makyaj yapmamış kadınlara baktığınızda ciltlerinin pamuk gibi olduğunu görürsünüz...(güzel çirkin fark etmez)

burada konu dışına çıkarak açmak istediğim çok kısa bir parantez var. o da kadınların saç boyatma çılgınlığı konusunda. kadınların saç boyatma çılgınlığı adında ayrı bir başlık açıp uzun bir yazı yazmaya üşendim. malum haftada bir saçını mor, pembe, kızıl, sarı gibi sürekli farklı renklere boyatan kızlar var. iyi mi kötü mü diye yorum yapmadan, sadece şunu diyeceğim. gidin o kızların saçlarına dokunun. saçları çalı süpürgesiz gibidir. bir de saçını hiç boyatmamış bir kızın doğal saçına dokunun. o ise yumuşacık ve ipek gibidir(güzel çirkin fark etmez). çünkü saç dediğin şey plastikten yapılmış bir madde değildir. saç dediğin şey canlıdır. ve sen o canlıyı sürekli o boyalara maruz bırakırsan o nefes alamaz ve yıpranmaya başlar. dökülmeleri saymıyorum bile...

tekrar konumuza dönecek olursak kadınların düşündükleri en yanlış ve asılsız konu da makyaj yapmayı bakımlı olmak sanmalarıdır. makyaj yapmanın bakımlı olmak ile uzaktan yakından alakası yoktur. ki zaten mantıken bakacak olursak bu tam tersidir. yani aslında makyaj yapmamak bakımlı olmaktır. makyaj cilde zarar verdiği için eğer sen makyaj yapmazsan cildine zarar vermekten kaçınmış olursun. cildini korumuş olursun. zaten bakımlı olmanın esas amacı cildi korumak, yaşlanmasını ve kırışmasını önlemektir...

üzülerek bahsetmek istediğim bir şey var sevgili kadın. eğer sen sabah yataktan kalktığın anda daha yüzünü bile yıkamadan aynaya baktığında eğer güzel görünmüyorsan, sen güzel bir kadın değilsindir. çünkü güzellik doğaldır. çünkü doğru yapılmış bir makyajla dünya üzerinde güzel olamayacak bir kadın yoktur zaten.

üzülmeyerek bahsetmek istediğim şey ise güzel olmak zorunda olmadığındır. dış güzellikten önce önemli olan iç güzellik vardır ki eğer bu konuya girersem bu yazı çok uzar. söyleyecek, yazacak çok şey var çünkü. o yüzden bu yazımda hiç o konulara girmeyeceğim.

hiçbir zaman anlam veremeyeceğim bir şey varsa o da zaten güzel olan bir kadının makyaj yapmasıdır. ne yazıkki bunu isviçreli bilim adamlarının bile çözebileceğini düşünmüyorum. çünkü makyajlıyken güzel olan bir kadının makyajsızken de güzel olup olmadığını bilemeyiz. yani sen zaten güzelsen ama yüzünde makyaj varsa, biz acaba bu kız makyajsızken de bu kadar güzel mi yoksa makyajsız hali çirkin mi diye düşünürüz. ancak senin yüzünde makyaj yokken güzelsen senin güzelliğinden %100 emin oluruz...

son olarak makyaj konusunda yaptığın bir yanlıştan bahsetmek isterim. ne kadar çok makyaj o kadar güzel görünmek değildir aslında. ama illa ben makyaj yapacağım diyorsan en azından onu doğru yap. yerinde ve sadeliğin dışına çıkmadan, küçük dokunuşlarla yapılmış bir makyaj her zaman yüzünde kırk çeşit boyayla dolaşmaktan daha iyidir...

bazen az, çoktur...
Özet geç lan.
yüzünün güzelliğini kapatmak için.
doğal haliyle çirkin olduğunu düşünen kişinin kendini rahatlatması, güzel hissetmesi ve bizleride kandırması için yapılır diye düşünüyorum
Burundaki gözlük izi.

Yeminle sırf o yüzden ve sadece burna fondöten sürüyorum arada.
binlerce yıl evvel bile kadınlar süsleniyordu. bu çağa özel bir şey değil.

insanların sığınmak için barınak yapmaya başladığı zamanla aynı zamana tekabül ediyor boncuklu bileklik buluntuları.

sonrasında parfümler, kremler, göz ve dudak boyaları.

tarihsel bir içgüdü, bir gelenek belki. neticede kadının doğasında var. güzel görünmekten ziyade kendini iyi hissetmek de var işin içinde.

makyaj yapmasa, kendine bakmasa, bu sefer de kendini saldı iyice deniyor.

not: makyajla yeni bir yüz yaratma işine ben de karşıyım. her şeyin bir dozu, adabı var.
iyi görünmektir amacı ve günümüz giyim kuşam standartları arasındadır artık öküzün altında buzağı aramanın anlamı yok.
Bir nevi bakımlı görünmek için.
avratta sahtecilik.
kadının içgüdüsel olarak güzel görünme istegidir.
ben hala o uzun entryi neden okuduğumu düşünüyorum.
hayatımdan beş dk çaldınız sayın yazar.
daha çirkin olmak olabilir.
Ben özgüvenim daha yüksek olsun diye yapıyorum şahsen. Çünkü kendinden emin özgüveni yüksek bir kadın her şeyi başarabilir ve Özgüven biriyle tanışıp karakterinizi göstermeden önce görüntüden ibarettir. Cildim daha parlak, kirpiklerini daha dolgun ve dudaklarım daha renkli görünümünden mutlu oluyorum. Çünkü aynaya baktığımda topluluklarının üstünde dünyaya meydan okuyan gerçek bir kadın görüyorum. Bu demek değil ki sırf güzellik için cildime zarar veriyorum yada makyajla tonlarca para yatırıyorum. Kullandığım en ağır cilt ürünü göz altı kapatıcısıdır mesela. sadece 1 tane fondötenim var onu da hiç kullanmadım kenarda dursun diye almıştım. Cildim kötü görünüyorsa bb krem tercih ediyorum. Daha hafif yapili, cildimi tıkamıyor, doğal duruyor ve yağmurdan korkmamı gerektirmiyor.
Benim asıl olayım rujlar her renk çeşit çeşit ruj kullanmaya bayılıyorum. Rimel sürerken doğal durması için elimden geleni yapıyorum.

ama en önemlisi hiçbir zaman makyajımı çıkartmaktan korkacağım bir şekilde boyamıyorum yüzümü olabildiğince kendi doğal görüntüme yakın tutuyorum ve cildimi tahriş edecek şeyler kullanmıyorum.
mallıktan.