bugün

eşi fatma hanıma abdülhak hamit tarhan'ın yazmış olduğu eserdir. şiir her yerde bulunabileceği için hikayesinden bahsedeyim.

hamit'in karısı vereme yakalanımıştır. tedavi için gemiyle beyruta götürmeye karar verir. gemide eğer ölürse kural olarak ceset denize atılacaktır. neyseki beklenen olmaz. fakat beyruttan da şifa bulamazlar, doktorlar ümidin kesilmesini söylemişlerdir. hayatının yarısını bildiğimiz ayyaş olarak sürdüren şair-i azam karısına ölüm döşeğinde konyak ve şampanya vermiştir. karısı allah'ın karşısına sarhoş olarak mı gidilecek diye sormuştur. ertesi gün karısı ölmüştür ve şair-i azam 40 gün onunla aynı halde olmak adına yer katında bir bodrumuda makberi yazmıştır.

o kadar iyi kaleme alınmıştır ki bir ara ölümün şairi olarak anılmıştır.
nesrin sipahi ablamızın da güzel yorumladığı eser. aç kolların aç maşukanım ben.
http://fizy.com/#s/1ahm40
rakı sofrasında bu şarkıyı ışıkları kapatıp, konuşmadan melihat gülses'ten dinlemenizi tavsiye ederim ki alıp götürür insanı.
bir edebiyatçının ben böyle severim deme şekli.
"her yer karanlık pür nur o mevki
mağrip mi yoksa makber mi ya rab
ya habgah-ı dilber mi ya rab
rüya değil bu, ayniyle vaki

kabri çiçekten bir türbe olmuş
dönmüş o türbe bir haclegahe
bir haclegahe dönmüşse türben
aç koynunu aç maşukanım ben"

http://www.youtube.com/watch?v=YSuHKx_3oyE&feature=youtube_gdata&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
ne zaman hafız burhan desem hamiyet yüceses denen şarkı.
abdülhak hamit tarhan'ın karısı fatma hanım'ın ölümünden duyduğu üzüntü üzerine yazdığı eseridir.
Kemal Uzun un yönetmenliğini üstlendiği 2010 yapımı, ömrü çok kısa sürmüş tv dizisi. Dizinin oyuncu kadrosunda ise, Seda Bakan, Devrim Nas, Ekrem Bora, Gaye Gürsel, Nihal Menzil, inci Şen, Osman Albayrak, Murat Başoğlu bulunmaktadır. Usta aktör, ekrem bora’nın yahya karakterini canladırdığı son dizisidir.
hafız burhan ın sesinden dinleyince insanı yok eden, eriten, bitiren, rast makamında nadide bi eser. her yorumcunun söyleyemeyeceği kadar zordur. ( hatasız söyle trt ye gir. )
abdulhak hamit tarhan'ın acı şiiridir. acı ilk defa bu kadar güzel işlenmiştir. fakat adam bu şiiri yazdıktan 1 yıl sonra yeni biriyle evlenmiştir. acı falan traş yani. evet.
Hafız Burhan'ın istanbul'un diğer yakasına çıplak sesle duyurabildiği eserdir. Hamiyet Yüceses de çok güzel yorumlamıştır.
abdülhak hamit in karısı daha ölmeden ölmüş gibisine yazdığı şiirdir. bu ne perhiz what is this ?

edit: aman ismail, can touch this.
bir rivayete gore bu siirden sonra abdulhak hamit tarhan in durumuna uzulen sair arkadaslari adamcagizi ziyaret etmeye karar vermisler. ancak gordukleri manzara karsisinda sok olmuslar. karisi icin gunlere yas tutan, huznunden kendini siirlere vurmus abdulhak hizmetcisiyle mercimegi firina vermis(!). kisaca erkek milleti blabla...
diri bedenimle morg sahnesinden alıp, tabuta, kefene sarılıp bir cenaze merasimi ile içine girip video çekimi yapacağım yer. Pskolojim bozulabilir belki, çocukken mezarlardan çok korkardım ama bende bu ruhsuzluk, donukluk hissizlik varken bi bok olmaz bana.

Herşey bilim için, sanat için. Dahi bu beden yaşarken, bedenen çeşit çeşit mezarlara girmişti.
abdülhak hamit tarhan'ın eşinin ölümünün üzerine yazdığı harika şiir. okuduktan sonra insan ' vaaay be ne aşk ' diyor sonra abdülhak'ın karısı ölür ölmez başkasıyla evlendiğini öğrenince ' ulan senin de aşkın yalanmış ' demeden geçemiyor.
Hamiyet Yüceses'in seslendirdiği gün batımı eşliğinde içilen rakının yanında mükemmel duygulandıran bir şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=22MGbU2XYws
türk edebiyatının ölümü en iyi anlatan şiiridir. okuyanlar ne diyor lan bu diyebilir. kelime bilgisi ile kolayca anlaşılır.
nota bilmeyen adam sayesinde bulduğum, aşmış güzellikteki saian parçası. sözlerini de yazalım tam olsun

iSTiHBARAT KURDUM DÜŞÜNE
KORKMA TUZAK DEĞiL
BAKAN YOK BU GECE SEN iYi BAK YILDIZLARA
YILDIZLAR UZAK DEĞiL
KALBiMiN ÇARŞISINDAN GELDiM BETiM BENZiM ATTI
BEN HANGi KAVRAMA TUTUNSAM ORADA KAN PATLADI KABUK ATTI
BiRLiKTE YÜRÜDÜM HANGi MARŞI BANA REVA GÖRDÜYSEN
HER DEFASINDA YENiDEN AYAKLANDIM BENi SEN KAÇ KEZ GÖMDÜYSEN
PEKi YA UMUTLAR BiTERSE?
CEVAPLAMADAN HAK VER
AYAKLARIMIZI BiRBiRiNE DEĞDiREN ZERAFETiN ADI MAKBER!
ÇAĞIMIN ELLERi BiR KEZ YANDI
PATLATTIM ÖTENAZi DAĞARCIĞIMI
KAFATASIMDAN ÇIKIP YERYÜZÜNE KURDUM KENDi DARAĞACIMI
BiLET GiŞELERiNDEN DÖNEN KADER
ÖMRÜMÜ YIKAN DAKiKALAR
BUĞULU TREN CAMLARINDAN KALABALIK VE CiDDi KONUŞMALAR
KOCA BiR KENTi ISITAN FiKiRLERiM VARDI BiR BARDAK ÇAYLA
BEN HANGi YANIMA YATSAM ÖBÜR YANIM OLDU AY AĞILI, AYLA
KENTiN BAĞIRSAKLARINDAN ÇIKIP GELDiM BU DEFA KAN BANA!
YÜZÜMDE BiRiKEN SAKAL iÇiN
BU DEFA KAN BANA!

SOKAK BOYU CiGARAM
KALDIM GECENiN ALTINDA
HER AN DÜNYAYA OKKALI SÖVECEK BiR HAL VAR TAVRIMDA
GECE KAPKARA DÜŞÜNCELi BEN MAKUS YARIM FiRARi
BÜTÜN KÖTÜ GAZETE HABERLERiNE YÜZ GÖZÜM AMA FENA DEĞiL
DOĞMAYAN GÜNE BiLE MERHABA
VELAKiN TERS DÖNEN TALiH
SANA YUMRUK ISIRTAN SABAHLAR KANGREN VE TALi
BiRAZ YAŞAMAK, MESELA BiR LOKANTADA SABAH ET
BiR KURU KiTABA GÖM KENDiNi DÖN SALAH ET
AMA BARIŞ ÜTOPYADIR
BANA MEMLEKET SEN KALDIN
DÜNYA BUGÜN SANA YAŞLANACAK
ÇÜNKÜ BEN ERKEK SEN KADIN
ANLAT ONLARA...
BiZE BUĞZ EDEN NE VARSA
BEN MESELA BiR SESTEYiM
SANA AiT HER NEFESTEYiM
ŞU KARA ASFALTA KIZMIŞIM
BÖYLECE BÜTÜN AYAKLARIM YAYA
ÖNCE KENDi DAMARLARIMDAN BAŞLAMALIYIM ÇATLAMAYA
DEDiM KENDiME, BÜTÜN iYi NiYETLERiNi BiR GECE VURDUN YA
AVUNMAK VE KAN KAYBETMEK KOLAY SUSTUM DUR DÜNYA!

iŞTE YiNE GEÇTi ADAMINA
iŞTE KÜLÜN YENi TADI
YILDIZLARIN MAVi YOLU
iŞTE...

http://www.youtube.com/watch?v=cLrMa8rARRU
Abdulhak hamit tarhanın nirvanaya ulaştığı şiiridir.
abdülhak hamit tarhan'ın eşi fatıma'nın ölümünden sonra yazdığı duygu yüklü şiir. gerçi kendisi karısının ölümünden 40 gün sonra bir kadınla basılmış. muhtemelen savunması ben acımdan ne yaptığımı biliyor muyum canım olmuştur. ah erkekler!
Sertab'ın sanırsam içine sictigi tek şarkı. Hamiyet yuceses dışında dinlemeyiniz efendim. Bülent Ersoy iyi hosta ezan okur gibi okuyor.
Bir kadının cenazesi ardindan yazilan şiir.
abdulhak hamit'in karısının ölümü üzerine yazdığı şiir.
"Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın." Dizelerini getirmiştir aklıma.
Asıl olarak ahmet Hamdi'nin eşinin ölümünden sonra kırk gün evine kapanıp yazdığı eserdir. Lakin evden çıkar çıkmaz rus bir kadınla evlenip yolunu bulmuştur. Çabuk unutmuş diyeceğim ama kendime haksızlık etmekten korkuyorum.
Edit: pardon lan Abdülhak hamit'ti o. Hep karıştırıyorum zaten.