1. 1.
  mayıs 1933'te bronx da doğmuştur. 1950'li yıllarda calypso şarkıcılığı, dansçılık ve kemancılık yapmaya başlamış, 1955 yılında oldukça popüler bir şarkıcı iken " geleneksel nation of islam's saviours day (islami ulusun kurtarcıları günü)" toplantısına davet edilmiştir.
  önceleri müzik aşkı ağır basan farrakhan, o dönem noi 'ın lideri olan malcolm x 'in etkisiyle müslüman olmuş ve topluluğa katılmış ve zaman içersinde karizması ve hitabet yeteneğiyle liderliğe kadar yükselmiştir.
  önceleri oldukça sert bir beyaz karşıtı söylemi olan farrakhan zaman içersinde 'noi' hareketinin ivme kazanarak genişlemesiyle birlikte bu söylemi yumuşatmıştır.

  islamiyet anlayışları kurallar, prensipler ve uygulamalar açısından yer yer kendine has oldukça belirgin farklılıklar gösterir.(yanlış hatırlamıyorsam bir defasında tv.'de camilerinde kilise usulü oturaklarda ibadet ettiklerini görmüştüm)

  farrakhan geçtiğimiz günlerde, detroit'teki bir stadyumda islam ümmeti'nin yıllık olağan toplantısında yaptığı son bir veda konuşmasıyla 73 yaşında emekliye ayrılmıştır.
  farrakhan bu konuşmasında;abd yönetimine oldukça sert bir dille yüklenerek " bush'un ırak savaşı'ndan ötürü yargılanarak cezalandırılması gerektiğini " söylemiş,
  " abd'nin ırak'ı saddam hüseyin'in ekonomik tehdit oluşturması nedeniyle işgal ettiğini iddia ederek, gençlere askere gitmemeyi tavsiye edip, 'hayatta alabileceğiniz en kötü karar budur' " demiş.
  1 ... ditty
 2. 2.
  farrakhan ve ayrıca " nation of islam " hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler tıklasın lütfen;

  http://www.noi.org/default.htm
  1 ... ditty