bugün

Lokman Hekim'in ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak formülü kaybettiğine dair efsaneler mevcuttur. Formülü nasil kaybettiği ise değişik kaynaklarda degişik sekillerde anlatılır. Bir efsaneye göre içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürüp kaybetmiş, bir başka efsaneye göre ise eline yazdığı ölümsüzlük formülü yağmurda silinmiştir. Bir rivayete göre de iksir, Allah'ın emriyle Cebrail tarafından yokedilmiştir.
"ayağını sıcak tut, başını serin,
yemene dikkat et, düşünme derin".

bunla ilgili, yazılı bir kağıt olduğu rivayet edilir.
diğer rivayet, ölümsüzlük iksirinin sarmısak tohumu olduğu yolundadır.
bir başka rivayete görme iksiri yılan yemiştir. bildiğin yılan lan. hatta eczacılar odasının sembolü olan kadehe dolanmış yılan bu rivayetten gelmedir.
lokman'ın köprüden geçerken Cebrail tarafından dereye düşürdüğü iksirdir. Aynı rivayete göre o deredeki balıklar hala yaşamaktadırlar.
arkadaşlar açıklamasını güzel yapmış. sebebi de aslında her şeyin mümkün olduğu, kıyamete kadar her şeye çare bulunacağı hatta ölümün bile çaresinin olduğu ancak Allah'ın emriyle buna izin verilmeyeceği beyan edilmiştir.
hep merak etmişimdir eğer bu adam ölümsüzlük iksirini bulduysa Allah ya da her dinde ele almak gerekirse yaratıcı açık vermiştir. yani kusurludur. ancak bu da yaratıcının tanımına uymaz. doğruluğu kesin değildir bence.
hızlı yaşa genç öl cesedin yakışıklı olsun benzeri bir şeydir.
Banada babam anlatmıştı önceden epeyi bir oldu, internetten araştırayım dedim ama babamın bu konu hakkında anlattığını tam bulamadım o Yüzden buraya yazıyorum
NOT: bu yazı kulaktan kulağa aktarılarak günümüze gelmiştir.
Lokman hekim tam iksirin tamamını bulmuş bütün herşeyi Yazmış nasıl yapılacağını bulmuşken Allah(c.c) Tarafından yazdığı kağıtlar rüzgar yoluyla dağılır heryeri bir yere uçar, çoğuda pencereden dışarı bazıları nehirde dökülür bazıları da toprağa, yola serilir. Lokman hekim bunun Allah Tarafından izin verilmediği için kağıtların kaybolduğunu anlar ve bu işin Peşine daha düşmez fakat kağıtların bazılarını Yahudiler bulur ve toplarlar, o yüzde. Yahudilerin dünya Çapında seslerinin çıkmasına hatta ve hatta gün geçtikçe başarılarının artmasının Yahudi Soykırımı'ndan önce nerdeyse Dünya'ya hükmedecek güçte olmalarının nedeni olarak bu da gösterilir.
Belki de iksir bizim düşündüğümüz tarzda birşey değildi. Felsefi anlamda bir iksir de olabilir. Ya da ne bileyim felsefik-bilimsel ortaya karışık tuhaf bir oluşum da olabilir. Lakin üstünde durmanın da bir anlamı yoktur zira kaybetmiştir.
--spoiler--
Hakkında çeşitli rivayetler bulunan ölümsüzlük çaresidir. Ama rivayetlerin hiç birinde şu gerçek değişmez; lokman hekim, bulduğu ölümsüzlük kaynaklarını eninde sonunda kaybetmiştir. insanlığın ilk yazılı destanı olan Gılgamış destanındaki, gılgamış gibi. Gılgamış destanındaki nuf tufanı islam da geçer. Gılgamış bulduğu ölümsüzlük otunu bir yılana kaptırır. Lokman Hekim ise ölümsüzlüğü bulur ama ya rüzgar uçurur ya da düşürür. Yani anlatımlar çok benzer. islam ile gılgamış destanındaki anlatımların bu kadar benzer olmasının esrarını çözmek de zor.
--spoiler--
Efsanedir. Kıssadan hisse amaçlı anlatılıyor diye düşünüyorum. Ölümsüzlük yoktur olacağına da inanamıyorum. Eşyalar bile eskir hücreler durur mu.