1. 1.
  11 şubat 1898'de budapeşte'de doğan, nükleer zincirleme reaksiyonunu tasarlayan ve manhattan projesinde (bkz: manhattan project) çalışan macar-amerikan fizikçi. 30 mayıs 1964'te La Jolla, California da ölmüştür.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Le%C3%B3_Szil%C3%A1rd
  ... stockton to malone
 2. 2.
  almanaların bir atom bombası yapma planı olduğnu öğrenince başbakan roosevelt'e bir mektup yazıp amerika'nın da özgür dünyayı korumak adına atom bombası projesine girişmesi gerektiğini iletmiş ilk çabasında iplenmemiş ancak ikinci defa mektuba einstein'ın da imzasını arttırınca manhattan projec'in başlamasına sebep olmuştur. (vallahi)

  almanlar'ın atom bombası yapamayacağı (hitler'in intiharı, alman bilim adamlarının başka ülkelere kaçması vs. vs.) roosevelt'in yerine geçen harry s. truman'a dönemin 32 ünlü bilim adamının imzasını da alıp özgür dünyanın zarar görmemesi için (bu kalıbı çok sevdim) bir mektup göndermiştir.

  truman bu abimi iplememiş, ve atom bombasını hiroşima ve nagazaki üzerine salmıştır. atom bombasının yaratabileceği zararları gören szilard şoke olmuştur, özgür dünyanın döllerinin mutasyon geçirmeden devam edebilmesi için aynı atom bombasının yıkıcılığında ama yamulmuyorsam radyoaktivitesi sıfır olan kobalt bombası 'nın yapımında çalışmıştır.

  "demokrasilerde bir aptalın bir akıllı'ya eşit olmasını anlarım, ama iki aptalın bir akıll'dan fazla etmesi, işte buna kafam ermiyor." lafının sahibi.
  ... papaganini
 3. 3.
  (Almanca: Leo Spitz 2 yaşına kadar; d. 11 Şubat 1898- ö. 30 Mayıs 1964) Macar-Amerikan fizikçi ve mucit.

  1933 yılında nükleer zincir reaksiyonunu tasarladı ve Enrico Fermi ile birlikte nükleer reaktör fikri sayesinde patent aldı. 1939’un sonlarına doğru Albert Einstein’a imzasını istediği bir mektup yazdı. Bu mektup atom bombası inşa edilen Manhattan Projesinde sonuçlandı. Ayrıca elektron mikroskopunu tasarladı. Çizgisel hızlandırıcıyı tasarladı (1928’de Gustav Ising’in 1924 yılında yazdığı makalesinden ve Rolf Widerøe’nin kullanıma hazır cihazından habersiz olarak), ve ayrıca siklotronu ( ivme makinesi ) tasarladı. Szilárd tasarladığı bu aletlerin hiçbirini kendisi inşa etmedi ya da bu düşüncelerini bilimsel dergilerde yayımlamadı. Bu nedenle çoğunlukla başkaları onun tasarımlarının övgüsünü ve saygınlığını kazandı. Sonuç olarak Szilárd kendisi hiçbir zaman Nobel ödülü kazanamazken diğer insanlar onun iki icadı üzerindeki çalışmaları sonucunda Nobel ödülünü kazandılar. Macaristan Cumhuriyeti’nde Budapeşte’de doğdu ve La Jolla, Kaliforniya’da öldü.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Leo_Szilard
  ... hasmet ibriktaroglu