bugün

boynundaki madalyonda atatürk ün resmini taşıyacak kadar çok sevmiş kadınn
türkiyenin ilk first ladysidir.. fakat türbanlı değil başörtülü first ladysidir.. bir de idolüm olan kadınlardan biridir..

ayrıca türkiyenin ilk türbanlı first ladysini bize kabul ettirmeye çalışanların tekellerine almaya çalıştıkları, kafasındaki örtüyü yanlış yorumladıkları kişidir..
görsel

"Ben, Latife’yi fazla güzel bulmadığım için kendisiyle evlenmeyi düşünüyorum. Bir ressamın portresinde bile bir anlam, bir derinlik varsa onu tutuyoruz. Latife’de bir anlam, bir derinlik sezmekteyim. Eğer sonradan değişmezse bugünkü çerçeve içinde evlenmek için ideal bir portre."

Mustafa Kemal Atatürk ...
ipek çalışlar'ın hakkında kitap yazdığı ve enteresan bilgiler verdiği hanımefendi. kitabın adı da buydu yanlış hatırlamıyorsam.
veda adlı filmde adeta şeytan gibi gösterilmiş, kadın haklarıın bugünkü durumunda büyük emeği olan kadın.
atatürk'ün isteği üzerine, tbmm'ye oturumları izlemek için de olsa giren ilk türk kadınıdır, "hanımefendi"dir.
o dönemde ülkede okuma yazma %3 iken, ingilizce, fransızca, almanca, ispanyolca bilen kültür abidesi kadın.
salla babam salla. rıza nur denilen adam kendi hatıratında eşcinsel olmak istediğini ve cinsel istismara uğradığını yazıyor. atatürke hem gay hem de kadın düşkünü diyor.
zübeyde hanımın kendisine söylediği "kızım sana vasiyetimdir, mustafa'mı ne yapıp edip şu içki belasından kurtar. çünkü bu içki mustafa'mı erken yaşta öldürecek" sözlerine sadakati sebebiyle kötü kadın olmuştur. halbuki tüm çabası çok değer verdiği eşinin validesinin vasiyetini yerine getirmekti. ama bugün bile kemalistlerce atatürk'e yakışmadığı söylenir. kim kime yakışmıyordu acaba?
anılarının yayınlanmasının yasaklandığı kadın.
mustafa kemal'den 17 yaş küçük olan hanımefendi.
komrad_celal_5816

güzel kaynak bırro.
Konuşmak bedavadan sonrasını okumadım. Buna inananın gerizekalı olmak için 20 sene kitap okuması gerekir.
mustafa kemal ataturk'un soyadı kanunuyla kendısıne asıklar anlamına gelen uşşaki soyadını verdıgı hanımefendıdır.
Doğum tarihi trt1 de yayınlanan Joker yarışmasında soru olan Şahsiyettir. 1898 de doğmuş.

(bkz: soru değil boru)