bugün

viyana civarında heykeli bulunan, eski bir yeniçeri olan aziz.

--alinti--
Viyana kuşatması sırasında Avusturya'nın Lambach kasabasına geçerken dönüşte ordunun geri kalanına katılmak ve bölgede huzuru sağlamaları amacıyla yirmi yeniçeri bırakılır....Lambach kasabasının güzel şarapları,güzel kızları ve dev gibi Osmanlı ordusunun çok yakınlarda olduğunun bilincinde olan yeniçerilerimiz günlerini şarap,kadın kısaca zevk-ü sefa içerisinde geçirmektedirler....Ama kuşatma başarısız olmuş ve Osmanlı ordusu son hız geri çekilmektedir...Lambach kasabasına geldiklerinde alel acele buradaki yeniçerilere seslenirler:"Acele edin kuşatma başarılmadı geri çekiliyoruz!!"

Diğer 19 yeniçeri bizim Ali'ye göre daha az içmiş olmalı ki derhal hazırlanıp yenik orduyla birlikte istanbul'a doğru yola çıkar...ilerleyen vakitlerde bizim Ali uyanır,kılıcını kalkanını alır ve gerine gerine kasabanın sokağına çıkar...Ama ortada bir gariplik vardır,diğer arkadaşlarından hiçbiri etrafta görünmemekte ve kasabalılar da elinde sopalarla bizim zavallı yeniçeriye doğru yürümektedirler...Bizim yeniçeri Ali arkadaşlarına seslense de kimse gelmez..Bakar ki işin sonu kötü hemen koşmaya başlar Ali,ardında da kasabanın geri kalanı...Ali koşar da koşar taa ki bir kilise görene kadar..Yorgunluktan bitmiş olan Ali derhal kiliseye girer ve pedere koşar..."Beni öldürecekler ne oldu anlamadım kurtarın beni papaz efendi!"

Papaz bizim zavallı yeniçeri Ali'ye acır ve "tamam artık kilisede kalacaksın burada sana zarar veremezler ama dışarı çıkarsan ölürsün...Sen kilisenin bahçesiyle ilgilen ben de sana bakayım" der....Aradan uzun süre geçiyor ve bizim Ali sıkıntıdan patlıyor bi gün dayanamayıp papaza gidiyor ve artık burada duramam gezip dolaşmam lazım diyor...Papaz da bu ancak senin hristiyan olmanla olur evladım diye yanıtlıyor bizim Ali'yi...Ali çaresiz kabul ediyor ve dinini değiştiriyor...

Ali dinini değiştiriyor ve kilisenin zangoçu oluyor. Bugün Lambach'taki o kiliseye gidin, kilisenin girişinin üstünde bir aziz heykeli görürsünüz. Yukarıdan melekler ona el uzatıyor. O da meleklere elini uzatıyor. Kalın kaşlı, palabıyıklı bir aziz: Ali. Heykelini Lambach'taki kilisenin kapısına dikmişler.

Bunun yanında yine aynı kiliseyle ilgili küçük bir anektod daha:

O kilise aynı zamanda bir rahip okulu. Bir öğrenci 4 yıl orada okuyor. Sonra sigara içme yasağını çiğnediği için oradan atılıyor. Kim bu öğrenci? Adolf Hitler. * *
--alinti--
Lambach'ta ''Ali Lambacher'' adında mezarı bulunan yençeri askeri.