1. 1.
  Santiago Mitre'nin yönetmenliğini, ricardo Darin'in başrolünü paylaştığı Arjantin filmi.

  Film bittikten sonra "e, sonra?" demekten kendimi alamadım. Açıkçası biraz hayal kırıklığına uğradım çünkü ilk dakikalarda beni heyecanlandırmıştı. Her şey yarım yamalak gibi. Anladığım kadarıyla; ( Gerisi spoiler içeriyor, dikkat!!)

  --- spoiler ---

  Arjantin devlet başkanı, sıradan bir vatandaş iken bir şekilde belediye başkanlığına ardından devlet başkanlığına yükseliyor. Bu yükselişte, (anlıyoruz ki) yolsuzluk yapıyor ve bir şekilde bunun üstünü örtüyor. Lakin yine filmde anladığımız üzere pek çok sırlarını eski damadı ile paylaşmış ve ardından güven problemi olacağı düşüncesi ile damadı ile arasına mesafe koymuş. Mesafenin ardından eski damadının şantajını görüyoruz.

  Şili de düzenlenen bir zirve var. Burada Amerika olmamasına rağmen dolaylı yollarla müdahale etmek istediğine şahit oluyoruz. Arjantin devlet başkanının bundan iyi bir çıkarı olacak. Çünkü hem kayıtlara geçmeyen para sayesinde açığı kapatacak hem Brezilya'nın gücünü azaltacak hem de gerek ülkesinde gerekse birlikteki gücünü arttıracak. Aslında bir taşla birden fazla kuş.

  Kızının atak geçirmesi ve ardından bazı olayları sanki varmış gibi göstermesi uyuşturucu kullandığından. Zaten filmde de söyleniyor bu.... Fakat at, ağıl ve komşusu ile ilgili söylediği şeyler doğru. Tahminimce Arjantin devlet başkanı bunu eski damadına anlatıyor ve o da bunu başkanın kızı ile paylaşıyor. Kızın bu olayları bilmesi bundan. Hatta kendisini kontrol etmeye gelen psikoloğun, başkana; belki de biri ona anlatmıştır, demesi bundan. Zaten kızının hipnoz olmasını istemiyor, sırların açığa çıkmasından korkuyor.

  Filmde dikkat ettiğim bir başka nokta ise Brezilya devlet başkanının sert duruşu. Bunu da, birliğe hükmetmek istemesi ve petrol çıkaran büyük şirketlerin kendi ülkesi sınırları içerisinde olmasına bağlıyorum. Kontrolü kaybetmek istemiyor.
  --- spoiler ---

  Mesela Brezilya'ya, damada, kızına ne oldu, bu kararı aldıktan sonra hem birlik'de hem kendi ülkesinde ne gibi gelişmeler oldu, gibi soruların cevapları da olsaydı yapboz tamamlanırdı. Puanım 10 üzerinden 6.5
  ... juniorlider