bugün

yanlıştır. çünkü türkler kızılderilidir. günümüzde en saf ve izole kalmış türkler sibirya türkleridir. sibirya türkleride kızılderililere benzeyen dünyadaki tek topluluktur. hem fenotip olarak hemde kültürel olarak sibirya türkleri ve kızılderililer benzerdir. diğer türk dediğimiz topluluklar ise aslında çinli, rus, arap kırmasıdırlar.
öncelikle bu idda türklerin yada türk tarihçilerinin değil batılarının iddasıdır bu bir.

ikincisi bu iddiaya göre kızılderililer türk değil türkler kızılderilidir amerika ya gitmeyen paleo-kızılderililer diğer göçebe toplumlar ile karışarak türkleri ortaya çıkarmıştır.
yok oğlum öyle bişe topla topla toplaaaa...
erkek kardeşimin sevgilisini gördükçe daha çok inandığım önerme. oturanboğa mübareğin kızı.
-kenan abe var mı öyle bir şey.
+ yok olum öyle bir şey topla topla.

http://www.tividyo.com/vi...rililer-turk-derler-hani/
görsel
Sokaktaki apaçilere bakılınca haklılık payı olan iddiadır.
kızılderililer aslında türk'tür. italyanlar ve irlandalılar da öyle. çünkü ilk insan bir türk. siz adem isminde ingiliz gördünüz mü
gördüğü her kıllı esmer şeyi türke benzeten insanın iddiası.böylelerine verilecek en iyi cevap ,dünyada ırk diye bir kavramın kalmadığıdır.dünyadaki bütün ırklar birbirine karışmıştır ,dolayısıyla saf ırk diye bir dalga yoktur.*
(bkz: kıçınızdan element uydurmayın)
dünyanın üçte birini türk olarak adlandıran insanların ortaya attığıdır. bu insanların türkiyeyi abdnin kucağına atan insanlarla aynı düşüncede olması enteresandır.
bazı tarihçilerin ortaya attığı tez olduğunu bildiğim tezdir. ama buradaki 'bazı' kelimesine dikkat çekmek istiyorum, zira bazıları da başka şeyler söyler bu konu hakkında. o bazıları kimdir, neler söylerler, hadi git kendin bul. ha biliyorum ben zaten diyorsan, diyeceğim benim de türk tarih tezi nedir bildiğimi göz önünde bulundur. kendi kafanda imajlar oluşturup gerçekten de öylelermiş gibi onlarla savaşma boşuna.ben bir kerelik de olsa anlatmayı denerim demiştim, denedim, yeter bu kadarı. burada 124.000 kişiyi karşıma alıp laf yetiştirmeye takatim yok.
(bkz: kürttür o kürt)
kızl derililer ne ki ? kanadalılar bizzat biz türküz demiş, finlandiyalılar ise türk müyüz değil miyiz diye muallakta kalmışlar.. manevi boşluk içersindelermiş.

bakmayın öyle ben öyle duydum.
ilk ve orta öğrenim hayatı boyunca taraflı kaynaklarla tek bir tarafa bakmak için zorlanmış bünyelerin ''doğru ama söyleyemiyorum, siz anlayın işte'' şeklinde hezeyanlarına kurban gitmiş iddiadır. bilinçli olarak satır aralarında okutulmuş, ''macarlar hun soyundan, hunlar türk, macarlar türk''; ''bulgarlar milli benliğini kaybetmiş hristiyanlaşmış türk''; ''italyanlar etrüskmüş, ertrüsk ismi de türk ismine benzediğine göre, onlar da türk' gibi zorlama çıkarımlarla her türlü etnik köken türklüğe indirgeniyor aynı dimağlarca. bir de tarih öğretmeni prototipi var ki liseden; ortaokuldan herkesin karşısına çıkmış olsa gerektir,, maşallah adamlar hala güneş dil teorisinde kalmışlar. bunlarla büyümüş, tek yöne bakmaya zorlanmış, başını çevirmek için herhangi bir gereksinimde bulunmamış kişilere laf anlatmak gereksiz ama bir kerelik de olsa şansımı deneyeyim dedim.
bak şimdi arkadaş, senin o teee ortaasya'nın göbeğindeki üniversite'de doçentlik yapan kızıl elma yanaklı, kurt gözlü, göğsü kıllı türk oğlu türkistanlı, türkoğlu türk olan, türkoğlu türkolog hocan bilimsel bir araştırma yapıyor olabilir bu konu üzerinde, ama bizim o araştırma sonuçlanana kadar, ve sonuçlandıktan sonra ''kızılderililer türktür'' iddiasını dstekleyen neticeye varıldıktan sonra bile, diğer bilim çevrelerince kabul edilmeden o teoriye laf edişimize laf edemezsin. senin o doçent hocan benden çok tarih biliyordur buna şüphe yok, ama bir insan doçent diye onun her uğraştığı doğru değildir yani, bilmem anlatabildim mi? o gül yanaklı hocanın hocaları olan insanların kitaplarını açıp okursan anlarsın anlamadıysan. hem bak okursan günün birinde belki bana gelip teşekkür edersin, ve belki bir gün şirinleri bile görebilirsin.
hem ortada bu kadar sudan konu varken, araştırılmamışken, sadece bir iddiayken bu kadar 8 cm^3 köpük/saniye nedendir? madem hepimiz türküz bize de acı biraz işte, dedem kurt köpeği besliyordu hem benim, kurt köpeği-> kurt-> bozkurt-> türk.
bonus; (bkz: şirinler türktür)
doğru olması halinde bile hiç bir şey değiştirmeyecek olan iddia.
ilk duyuşta insanda hasktr amk deme hissi uyandıran ama kızılderililerin kafa yapıları incelendiğinde bu benzerliğin fazlasıyla bariz olduğu görülmektedir. ayrıca fiziksel özellikler de benzerlik göstermektedir. omuz sırt ve ayak yapıları çok benzemektedir.
doğrudur veya değildir. Yani kızılderililer türktür iddiası abartıdır da Kızılderililerle Türkler benzer ataları paylaşmıştır iddiası daha doğrudur. Ha kanıtlanabilir mi? çok zor.bir Türkçü olarak umurumda mı? Kızılderilileri sevmesem pek de umurumda olmazdı. Mesela isveçliler Türkmüş deseler, üzerine bir de kanıtlasalar "çok da sikimdeydi" derdim.

Lakin Yattıkları yerden eki eki öyle olur mu lan yapan garip tembel varlıklar şunu bilmelidirler ki Tee orta asya'nın göbeğindeki üniversitenin birinde (fazla derine inmeye gerek yok kişi hakkında tembel hayvanları ciddiye aldığımız sanılmasın) doçentlik yapan bir Türkiye Türk'ü Türkolog hocam ( orada üniversite okumadım) kültürler,diller arası benzerlik iddialarını araştırabilmek için tekrar belirteyim orta asyanın göbeğinden Güney Amerika'ya araştırma yapmaya gitmiştir.

Bilim insanlarından daha fazla bilim insanı olan Tembel hayvanlara duyurulur.

demek ki ucundan da olsa bilimsel bir araştırmaya layık bir konuymuş.
bi siktirin gidin dedirten iddiadir. gotunden uydurmanin da daniskasidir.
(bkz: zenciler aslinda beyazdir iddaasi)

P.S : kizilderililer gecen baslikta obama amcamizi gormek enteresan olmus. saygilar.
(bkz: aksi ispatlansa bile herkes türk tür)
(bkz: aksi ispatlanana kadar herkes türk tür)
Kızılderilerin çadır ve giysilerinde anadolu kilim motiflerini kullanıyor olmalarıyla depreşen iddia.
(bkz: hepimiz türküz)
lakap takma alışkanlıklarimizin kesişmesiyle destek verilebilecek iddiadir.
"einstein türktü. çünkü bu kadar zeki bi insan anacak türk olabilir. dünya türk olsun!" kafalısından çıkacak iddiadır. güldürmesinlerdir.
olayın türkler kızılderililer ekseninden çıkatılıp, asya insanı amerika insanı ekseninden tartışılması gerektiği önemlidir. tarih tam belli değildir, belli verilerden tahminidir, fakat yakın geçmişte olmadığı yüksek ihtimaldir. amerika kıtasındaki yerlilerin, orta asyadaki göçebeler ile akraba olma ihtimali yüksektir, farklı konularda bir çok gözlem var. fakat bunu kızılderililer türktür gibi komik bir özele indirmek bu ilgi çekici olayı basitleştirmekten başka bir işe yaramaz.